Drobečková navigace

Hypnotický a uklidňující účinek ženšenu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak píšete u ženšenu, že má hypnotický a uklidňující účinek, tím je myšleno, že je po něm člověk jako po sedativech otupělý, nesoustředěný, zkrátka jak se říká oblblý? Děkuji za odpověď i za zboží.
Roman.

Váš krátký dotaz se týká důvodu, proč máme pro ženšen zvláštní kategorii adaptogenů. TČM ženšen zná jako životabudič, prostředek proti stáří a lék na řadu nemocí. Bohužel výklad TČM že "ženšen posiluje čchi, působí na poledníky srdce, sleziny a plic a tím zvyšuje produkci tělních šťáv, které hasí žízeň, klidní mysl a zlepšují inteligenci", nebo že "ženšen léčí zhroucení způsobené nedostatkem čchi, únavu, nechutenství, průjem, dušnost, slabý puls, pocení, diabetes, horečnatá onemocnění, zapomnětlivost, nespavost a impotenci" (oba výroky z Chen2008cpe) nejsou pro evropskou vědu přijatelná.

Když se Lazarev a Brechman začali jako první evropští výzkumníci ženšenem v 50. letech vážně zabývat, činili tak v kontextu hledání neškodné náhrady za válečné stimulanty. V angličtině stress znamená prostě zátěž, i když u nás se slovo "stres" obecně používá pro označení nežádoucích následků psychické zátěže. Nejrůznější druhy zátěže u člověka vyvolávají tzv. nespecifický adaptační syndrom (angl. general adaptation syndrome) – stresovou reakci. Ta spočívá v aktivaci hypotalamicko hypofyzární osy a následném výlevu adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu. Ženšen v zátěžových situacích velmi prospívá, ale na otázku jestli stresovou reakci zesiluje nebo zeslabuje nelze jednoznačně odpovědět, nebo spíše odpověď bude tak i tak, zesiluje i zeslabuje. Podobně jsme na tom u otázky, jestli je ženšen budící a povzbuzující, nebo uklidňující a uspávající (Saito1977epg, Saito1979epg). Na mnohé fyziologické parametry má ženšen dvojí, protichůdný účinek. Touto svou vlastností ženšen inspiroval celou kategorii adaptogenů. Předpona adapto- poukazuje k termínu adaptační syndrom, definice samotná vyžaduje aby byl ženšen u zdravých z hlediska účinků neutrální.

Jinak sedativní účinek léků nemusí vždy znamenat otupělost. Alkohol, známé sedativum, má v nízkých dávkách povzbuzující a uklidňující účinek (proto se pije "na kuráž"). I GABA agonisté (tabletky na spaní) mohou v malých dávkách paradoxně zlepšit soustředění. U sportovních střelců se například použití sedativ považuje za doping. Z mé osobní zkušenosti ženšen odstraňuje úzkost a umožňuje soustředit se na řešení problémů. Chtěl bych zdůraznit, že ženšen nezhoršuje spánek (Han2013erg).

| 2009 - 12.8.2009