Drobečková navigace

Analgetika ("prášky od bolesti")

Prášky od bolesti patří mezi nejčastěji předepisované léky. Bylo tomu tak i historicky – proslulý benátský dryák obsahoval opium, stejně jako Paracelsovo laudanum. Ačkoliv u klasických adaptogenů jsou účinky proti zánětu a proti bolesti časté, dnešní analgetika jsou vesměs paracelsovská.

Opioidní analgetika

Čistý morfin (účinná látka opia) se dnes používá k analgesii u smrtelně nemocných pacientů (hlavně pacientů s rakovinou). Podstatně širší využití však mají analgetika obsahující opioid kodein a další opioidy. Kodein se v těle pomalu mění na morfin a je podstatou nebezpečných návykových léků – Alnagonu a jeho klonů. Další opioidní léky jsou Tramadol a Tramal.

Inhibitory cykloxygenázy

Méně nebezpečná analgetika jsou inhibitory cykloxygenázy: Aspirin, ibuprofen (Brufen, Dolgit atd.),  paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax, Coldrex) a další. Ty se staly de facto všeléky současnosti. Předepisují se univerzálně a užívají je muži, ženy, děti, nemocní, zdraví i sportovci k tomu, aby mohli více trénovat. Aspirin (kyselina acetylosalicylová), který je k dispozici bez předpisu, byl v 50. letech zaveden do Guinessovy knihy rekordů jako nejprodávanější lék na světě.

Ve skutečnosti nemám absolutní jistotu, že analgetika typu aspirin jsou škodlivá. Naopak, vím, že minimálně někdy jsou inhibitory cykloxygenázy i při trvalém užívání prospěšné. Na heslo aspirin dnes existuje více než 2000 vědeckých přehledů, které vesměs říkají to, co říká nejnovější z nich (Sarbacker2016aup) – že pravidelné dávky aspirinu přispívají k prevenci srdečně-cévních a mozkových příhod (tj. mrtvice) hlavně u starých lidí. Není též pravda, že by tyto látky nebyly "přírodní" – vždyť aspirin se přirozeně vyskytuje ve vrbové kůře. Vrbová kůra není adaptogen, obsahuje třísloviny a obranné látky. Užívat aspirin v tabletce je lepší, než pít odvar z vrbové kůry, což říkám jako obhájce přírodní léčby a adaptogenů.

Jak fungují inhibitory cykloxygenázy

Jako každý policejní systém, i imunitní systém používá komunikaci. Imunitní buňky však k dorozumívání nepoužívají vysílačky, nýbrž zvláštní třídu chemických molekul zvaných prostanoidy. Prostanoidů existuje mnoho druhů k předání různých signálů, všechny se ale vyrábějí srolováním kyseliny arachidonové pomocí enzymu cykloxygenázy. A právě ta je cílem inhibičního působení všech těch jmenovaných prášků od bolesti typu aspirin. Pokud cykloxygenázu vyřadíme z činnosti, celý imunitní systém upadne do vynuceného radiového klidu. Zánět přestane, bolest ustane, často k velké radosti pacienta. Je však otázné, jestli je plošné vyřazení celé prostanoidové komunikace optimálním přístupem.

Kanabinoidní analgetika

Tento článek vůči analgetikům zdaleka nevyznívá tak negativně, jak bych chtěl. Analgetika nemám rád a obvykle dávám přednost snášení bolesti v naději, že mé tělo ví co dělá a že se tak rychleji uzdravím. Ale v některých případech, například u smrtelně chorých, i já uznávám prospěšnost analgetik, včetně těch opioidních.

Alternativou opioidních analgetik jsou kanabinoidy, látky vyskytující se v konopí setém. Kanabinoidy mají dobře známý analgetický účinek (Elikkottil2009apc, Walker2002can) a konopí (marihuana) na předpis je dnes k dispozici už i u nás (pdf, mapa lékáren).

Jak fungují kanabioidy

Stejně jako opioidy mají své přirozené protějšky v našem mozku – endorfiny – i kanabinoidy mají své přirozené protějšky – endokanabinoidy. Pro kanabinoidy a endokanabinoidy máme v těle 2 typy receptorů: CB1 a CB2. CB1 se vyskytuje v mozku a mozečku. CB2 se vyskytuje hlavně v imunitním systému: mají ho T i B lymfocyty, makrofágy a další bílé krvinky. Zatímco vlivem na CB1 receptor způsobuje marihuana své dobře známé psychotropní účinky, působením na CB2 se vysvětluje její protizánětlivý (Turcotte2016cri) a analgetický účinek (Shang2016ccr). Kanabinoidy mají dokonce potenciál v léčbě autoimunitních nemocí (Katz2016mca).

Avšak konopí není adaptogen. Některým lidem se jeho psychotropní účinky líbí. Těm bych rád připomenul to, že když si takhle dobře zakouříte, tak se nemůžete rovně postavit a udržet na nohou kvůli vlivu kanabinoidů na CB1 receptory mozečku. Stejně jako konopí nezlepší schopnost chodit, tak podezírám, že účinkem na CB2 receptory nezvýší celkovou kondici imunitního systému. Kouření marihuany škodí více než kouření tabáku. Zatímco nikotin průdušnice zužuje, kanabinoidy je rozšiřují. Kouř tak vnikne hlouběji do plic, nemluvě o tom, že jointy se balí bez filtru. Inaktivace imunity je v plicích nežádoucí, protože zhoršuje jejich samočistící schopnost a odolnost proti infekci (Turcotte2016icc). Je lepší konopí užívat jako jídlo (do čaje se kanabinoidy z pryskyřice louhují jen špatně). Recepty s konopím najdete například zde pdf.

| 26.8.2009