Drobečková navigace

Gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum (Thunb.) Makino)

(lat. Gynostemma pentaphyllum (Thunb.) Makino)

Gynostema pětilistá (nesprávně: jižní ženšen, pětilistý ženšen, atp.) patří do čeledi tykvovitých a proslavila se jako první rostlina mimo čeleď aralkovitých, v které byly nalezeny ženšenové saponiny (Christensen2009gcb). To je samo o sobě zajímavé, protože i v čeledi aralkovitých jsou panaxosidy mimo rod Panax vzácností.

Gynostema patří k těm méně probádaným adaptogenům. Databáze Medline registruje více než 200 publikací o gynostemě. Komplexně tuto rostlinu nastudovala Valentina Razmovská-Naumovská, která pod vedením profesora Roufogalise ze sydneyské univerzity v roce 2005 publikovala přehled (Razmovskinaumovski2005cpg) znalostí o historii, pěstování, obsahových látkách a účincích gynostemy pětilisté. Z něj pocházejí i zde uváděné informace.

Fytochemie gynostemy pětilisté

Gynostemma pentaphyllum obsahuje více než 90 různých druhů damaranových saponinů, které jsou ve fytochemii známe pod pracovním názvem gypenosidy. Ukázalo se že zhruba deset z gypenosidů je identických s ženšenovými panaxosidy. Konkrétně, gynostema obsahuje ginsenosid Rb1 (= gypenosid III), ginsenosid Rc, ginsenosid Rb3 (= gypenosid IV), ginsenosid Rd (gypenosid VIII), ginsenosid F2, ginsenosid Rg3, ginsenosid malonyl-Rb1 a ginsenosid malonyl-Rd. Dále gypenosidy XVII, IX a XV jsou identické se saponiny Panax notoginseng a gypenosidy XVII a IX jsou identické se saponiny Panax quinquefolius.

Poznámka ke kvantitativnímu srovnání gynostemy a ženšenu

Saponiny tvoří zhruba 2,4% hmotnosti sušené gynostemy (Zhang1993amn). Z toho ženšenové saponiny tvoří asi čtvrtinu. Není tedy pravdou, jak se tvrdí třeba tady nebo tady, že by gynostema obsahovala "více saponinů než ženšen". Dobrý červený ženšen obsahuje až 20-24% panaxosidů (Kim2007sqg). Kdybychom brali v úvahu jen saponiny, odpovídala by gynostema mladému ženšeni, u něhož mohou panaxosidy v silném zástinu klesnout i pod 2%. Jenže takové srovnávání vůbec nemá smysl. Jak jsem už řekl jinde, označovat různé adaptogeny slovem "ženšen" je nesprávné. Gynostema má pro nás význam jako nečekaný zdroj panaxosidů a vůči ženšeni má výhodu v rychlejší návratnosti pěstování. Se ženšenem gynostema není zaměnitelná. Není to "slabší ženšen", ale unikátní adaptogen s vlastním využitím.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.

Související články