Drobečková navigace

Infekční mononukleóza se záhadnými chronickými následky

Dobrý den, můj 25 letý syn dostal před pěti léty od jedné slečny mononukleózu, kvasinky, bradavice (kondylomy) a následně po půlroce na to virózu, po které mu zůstaly již čtvrtým rokem teploty a to tak, že v noci je normální, ráno než vstane taky, ale když má jakoukoli i malou zátěž, tak mu podle zátěže stoupá teplota na 37,8 a když si lehne, tak jde teplota zase do půlhodiny dolu třeba na 37 - 37,2, a tak to je již čtyři roky den co den beze změny. Teplý je spíš na hrudí a pod pažemi, ruce a nohy jsou chladnější. K tomu má potíže jako lidé s únavovým syndromem (krční uzliny zduřelé, velká únava, náhlá horkost těla až svedení na hrudí). Asi tak tři roky zpět ho bolely asi tři dny varlata a pak postupně zjišťoval, že nemůže mít sex, protože to vůbec nejde a nejspíš to bude mít i spojitost s tím jeho zdravotním stavem, ale teď jak by se to všechno mělo léčit? Lékaři prostě neví, každý odborný lékař závěrem řekl, že jeho profese nenašel nic, co by vysvětlovalo jeho problémy. Samozřejmě že nepracuje, protože v teplotách 38 se to nedá, je pořád jako by měl chřipku bez konce. Moc Vás prosím o radu, budu ráda, když mi napíšete.

Děkuji J.S.

Dobrý den.

Infekční mononukleóza je způsobená virem, který dříve nebo později dostane prakticky každý. Virus Eppstein-Barrové kdysi možná způsoboval vážnou nemoc, ale dnes je už infekce tímto virem u většiny lidí zcela bez příznaků. Nedošel však ještě do fáze plné integrace do našeho genomu (z něhož je až 15% virového původu, to jenom pro zajímavost). Další obecné informace najdete též v mém článku o imunitním systému. Horečku způsobuje interleukin-1 působením na termoregulační centrum hypotalamu. Vztah Vašeho syna s virem Eppstein-Barrové je bohužel podprůměrný a není spolehlivý způsob, jak to napravit.

Neobvyklá bylinná terapie

Cílem je pomocí neškodných imunomodulačních bylin něco na vztahu Vašeho syna se zmíněným virem změnit. Začněme protivirovými borůvkovými listy (3g), dále denně sníst 10g čerstvého česneku s trochou smetany, 10g čerstvého mladého strouhaného zázvoru (odvar nebo čerstvý zázvor s masem, s játry nebo tak), k tomu denně 5g ženšenu. Všechno to jsou protivirové a imunomodulační byliny. Vynikající je i lesklokorka lesklá, která je však poměrně drahá. Poměrně levná je naopak kurkuma, kterou je vhodné jíst s pepřem, jehož piperin usnadňuje vstřebávání kurkuminu. Bruselští byrokraté říkají, nejezte doplňky stravy, stačí pestrý jídelníček. A já říkám, co ten abstraktní pestrý jídelníček ve Vašem konkrétním případě znamená. K protivirovému koření patří oregano, rozmarýn, koriandr, fenykl, gramová množství. Saláty je vhodné připravovat s panenským olivovým nebo pupalkovým olejem. Protivirové účinky má i aloe pravá.

Pokud se po dvou týdnech situace nijak nezlepší, lze začít zkoušet další méně běžné byliny. Například protivirové hluchavkovité (za tip vzdávám díky Dr. Dukeovi): Čistec lékařský, srdečník, šišák, yzop, černohlávek. Z těch všech se užívá nať v dostatečném množství. Dále čekanku obecnou (kořen) a třapatku nachovou (lze užívat kořen i nať). Právě zde pomůžou bylinné doplňky stravy, které kořen čekanky a třapatku nabízejí v přijatelné formě. Protivirová je i třezalka tečkovaná, a bobulovitá, střílíme z brokovnice. Protivirový je též řemdihák a dračí krev, což lze všechno sehnat v obecně živořících krámcích s bylinnými doplňky. V rozšiřování koktejlu lze pokračovat: meduňka, zavinutka citronová, zběhovec plazivý a kozinec blanitý. jsou všechny protivirové. Dále je z účinných k dispozici jalovec, líčidlo, zimolez a zlatice (čínská droga forsythiae fructus). Tyto byliny je potřebné louhovat opatrně, dle situace lze využít i formu alkoholické tinktury. Protivirových bylin je ještě mnohem více, ale myslím, že jsem už vyjmenoval dost z těch dostupných. A povinný dodatek, léčbu musí řídit MUDr. lékař, který jediný má u nás právo na terapeutický omyl. Další možností je provozovna TČM. Přeji hodně zdaru.

-boris-

| 2012 - 18.9.2020