Drobečková navigace

Ženšen proti stresu, depresi a únavě?

Dobrý den, velice se mi líbí Vaše stránky o adaptogenech... chtěl bych vyzkoušet žen-šen, jako údajně nejsilnější adaptogen v přírodě ... chtěl bych u sebe zabránit stresu spíše lehké depresi, nespavosti a únavě - způsobeno mimo jiné stresem v zaměstnání a vůbec ... žen-šen jsem již jednou krátkodobě zkoušel a to formou přípravy čaje, ovšem nepocítil jsem žádný účinek – možná špatnou přípravou ... Jsem příznivcem přírodních produktů, zkoušel jsem yamagumbu, sceletium, kustovnici, mumio a další. Chtěl bych se zeptal jaký druh žen-šenu mi doporučíte? A ještě co si myslíte o výše uvedených "léčivech"? Prosím odpověď pouze na můj mail, nebo bez zveřejnění jména. Děkuji

Dobrý den. Odpověď bez zveřejnění jména není problém. Odpovědi jsou ale umísťovány online v sekci dotazů s ohledem na další zájemce, kteří mohou mít podobný problém.

Ke konkrétním bodům Vašeho dopisu:

Ano, žen-šen je modelový adaptogen. Ostatní rostlinné adaptogeny se někdy nesprávně označují za "ženšen". Je vhodnější říct prostě adaptogen. Účinkem ideálního adaptogenu má být rozšíření stresového adaptačního rozmezí nebo adaptační schopnosti. U zdravých, nezatížených jedinců by adaptogen neměl vyvolávat fyziologické změny v žádném směru. V praxi je možné se k tomuto ideálu jen přiblížit.

Stres, deprese, únava...

Na stres, depresi a únavu lze ženšen výrazně doporučit. Ne u každého však zabere a ne každý jej potřebuje. To Vám zdůrazní i praktici TČM. Pod stresem se dnes se dnes nejčastěji rozumí duševní stres. Chronický stres (alostatická zátěž) chodí ruka v ruce s depresi a únavou. Mohou též mít společnou příčinu ve zvýšené hladině interleukinů (imunitních hormonů) které člověka nutí chovat se jako kdyby byl nemocný.

Chcete-li vyzkoušet ženšen, musíte jej užívat v dostatečném množství a musíte se naučit pozorovat vlastní mysl. Nespavost, o které dále mluvíte, může souviset se stresem a špatným denním rytmem. Nespavost může být náznakem, že je čas si vzít nejen ženšen, ale i dvoutýdenní dovolenou, v jejímž průběhu svůj denní rytmus a životosprávu řádně srovnáte.

Další léčiva

Zájem o přírodní léčiva u Vás kvituji jako racionální krok, jistě není nutné psát "léčiva" v uvozovkách. "Yamagumbou" máte na mysli snad yarsagumbu? Yarsagumba je místní název pro housenici čínskou (Cordyceps sinensis), čínsky tong cong šia cao ("v létě červ, v zimě bylina"). Sbírá se v Nepálu, pěstuje se těžko, protože parazituje výlučně na hosenkách hrotnokřídleců. Housenice vzácně roste i u nás. Housenice čínská je příšerně drahá. Nelze ji zkoušet – subjektivní účinky stěží pocítíte. Má se užívat dlouhodobě v malých dávkách, nejlépe pod vedením léčitele TČM. Pokud Vaše housenice není příšerně drahá (i pěstovaná), není pravá, nebo je jí v daném přípravku mizivě málo.

Sceletium tortuosum je bylina, kterou jsem dosud neznal. Možná že jste si ji ke zlepšení psychického stavu vybral i správně. Kustovnici lze jednoznačně doporučit, zatímco mumio či mumijo jsem nucen považovat na současné úrovni svých znalostí spíše za pověru. Je to subfosilní olejovitý vývržek ze žaludku skalních ptáků, smíchaný s prachem a špínou z okolí hnízda. Neříkám že je jeho účinnost vyloučená – to zdaleka ne – jen konstatuji, že prodavači mumija trpí nedostatkem sebejistoty a prakticky bez výjimky jen balamutí.

A nakonec, druh ženšenu Vám doporučím kvalitní šestiletý červený ženšen, radix panacis ginseng rubra, v dávce 6g denně po dobu 10 dnů. Pokud pozitivní účinek nepocítíte, tak jako jinak zdravý člověk patříte prostě do velké skupiny těch, kteří ženšen nepotřebují, k čemuž Vám potenciálně gratuluji a tím se i loučím.

S pozdravem,
-boris-

| 2012 - 11.10.2020