Drobečková navigace

Nechce se mi ženšen vařit

Dobrý den, mám zájem o ženšen. Nechce se mi jej však vařit a tak se chci zeptat, zda-li se dá konzumovat bez vaření? To asi nejde, že, protože je velmi tvrdý. Pokud to jde, tak by mne zajímalo jestli je tato forma účinnější než louhování v horké vodě?

Dobrý den.

Červený ženšen, třebaže (nebo spíše protože) je výrobkem tradičním, má vlastnosti optimalizované v několika směrech. Nejenže je velmi trvanlivý a účinný, ale je navíc i snáze rozpustný. Příprava ženšenového výluhu je dnes snazší než v minulosti. Chytří uživatelé přišli na to, že výluh z červeného ženšenu a dalších přísad (kustovnice, cicimku, zázvoru...) mohou místo dlouhého vaření připravit v termosce pouhým zalitím horkou vodou a louhováním třeba přes noc. Tuto metodu jsem se od nich naučil i já a funguje výborně.

I tak ale samozřejmě dojde k situacím, kdy ženšen nelze vařit

V takovém případě se projeví jako další dobrá vlastnost červeného ženšenu to, že v plátkovaném stavu jej lze cucat. Nechci říci "žvýkat", protože zpočátku je opravdu velmi tvrdý, ale v ústech začne brzy měknout a po určité nepříliš dlouhé době změkne úplně a rozpustí se. Tuto metodu lze použít např. když máte ráno naspěch před důležitou služební cestou, nebo když řídíte dlouhou trasu autem atp. Z racionálního hlediska je takto požitý ženšen (cucaný) stejně účinný nebo ještě i účinnější jako ženšen louhovaný v horké vodě. Z hlediska magie TČM, jež si zakládá na rovnováze horkého (jang) a studeného (jin), je důležité že se ženšen vaří a pije teplý. Jako vědec toto (a obecně posedlost Číňanů přehřátými jídly na stole) interpretuji především jako snahu mít jistotu, že voda byla převařená, hlubinné důvody čehož souvisí s nekonečnými čínskými rovinami, rýžovišti, spodní vodou a úplavicí. Jinými slovy, nemusíte se tím zatěžovat.

S pozdravem,
-boris-

| 2012 - 28.6.2012