Drobečková navigace

Aspirin

Aspirin (kyselina acetylosalicylová) je protizánětlivý lék přírodního původu. Jde o octový ester kyseliny salicylové izolované z vrbové kůry, která se kdysi tradičně používala proti zánětům. Aspirin je příkladem toho, jak lékové zpracování může zvýšit kvalitu některých přírodních léčiv. Vrbová kůra je totiž plná tříslovin a dalších obranných látek, kterými se v přírodě vrba brání před ohlodáváním býložravci. Vyčištěním účinné látky se tyto obranné látky odstraní a usnadní se dávkování. Standardizací (tj. dostupností tablet se stejnou dávkou aspirinu) se odstraní nejistota ohledně obsahu účinné látky. Modifikací kyseliny salicylové na aspirin se zase sníží její dráždivost. Aspirin se navíc snadno vyrábí čistě synteticky, díky čemuž je levný. Je k dispozici bez předpisu a v 50. letech byl zaveden do Guinessovy knihy rekordů jako nejprodávanější lék na světě.

aspirin

Aspirin účinkuje ireverzibilní inaktivací cykloxygenázy – klíčového enzymu vyrábějícího imunitní signální molekuly zvané prostaglandiny. Prostaglandinů je mnoho druhů a imunitní systém je používá k vyznačování míst, kde má ve tkáni dojít k zánětu. Prostaglandiny v těchto místech zvýší prokrvení, citlivost (bolestivost) a přilákají tam bílé krvinky, které se utkají s příčinou zánětu a uklidí po boji. Aspirin tento poplach vypíná, což je vhodné tehdy, když jde o poplach falešný. Na každý pád aspirin v krátkodobém horizontu odstraňuje horečku a bolest, čímž především si vysloužil svou velkou popularitu. Aspirin má navíc inhibiční účinek na krevní destičky – zabraňuje tvorbě krevních sraženin, neboli "ředí krev". Kvůli tomu se aspirin doporučuje k trvalému užívání jako prevence trombózy a infarktu. Shrnuto, aspirin má 2 hlavní účinky:

  • tlumí zánět
  • ředí krev

Aspirin není bez vedlejších účinků (nelze jej tedy považovat za ideální adaptogen), ale u většiny lidí je i při dlouhodobém podávání relativně neškodný. Svým protizánětlivým působením navíc omezuje poškození buněk při mrtvici a ischemii, takže oba jeho hlavní účinky jsou v prevenci trombózy a mrtvice vítané. Zdá se, že v mírných dávkách má i určitý preventivní účinek proti nádorům, což zřejmě též souvisí s jeho protizánětlivým působením. Ve vysokých dávkách se užívání aspirinu nedoporučuje. Aspirin může mít interakce s některými bylinami, je to však obsáhlé téma, které jsem zatím neprobádal.

| 2008 - 4.11.2020