Drobečková navigace

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum (L.) Gaertn.)

Květ ostropestřece mariánského
Květ Silybum marianum

Ostropestřec mariánský je léčivá rostlina ze zázračné čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Vzhledem připomíná hezčí bodlák. Rozeznat se nechá podle bíle pruhovaných listů, které vystavuje na odiv aby si jej zahradník nespletl s běžným bodlákem a kvůli trnům nevyplel. Ke konzumaci se využívají semena, z nichž se lisuje léčivý olej. Překvapivě chutné jsou však i šťavnaté listy, jejichž trnitý okraj lze nůžkama snadno odstranit.

Nepolárnímu extraktu ze semen ostropestřece se říká silymarin a jedná se o směs asi sedmi flavolignanů a jednoho flavonoidu – silibinin, izosilibinin, silikristin, silidianin a další. (Silymarin tedy není čistá fytochemikálie.) Silymarin není rozpustný ve vodě, užívá se buďto jako alkoholový extrakt, nebo jako ostropestřecový olej. Kvalitní ostropestřecový olej silymarin obsahuje a nahradí jiné doplňky z ostropestřece.

Ostropestřec účinkuje díky svým silným antioxidantům, které mají též protizánětlivé účinky. Ochranné účinky ostropestřece na játra zná každý bylinář, dle přehledu Bahmani2015smb ostropestřec též chrání ledviny, snižuje obsah cholesterolu v krvi, chrání před aterosklerózou, nemocemi srdce a cév, pomáhá při cukrovce (hlavně u pacientů s cirhózou), chrání mozek a má protirakovinné účinky. Prozkoumaný je jeho ochranný účinek proti rakovině jater. Potenciál ostropestřece v prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku a dalších rakovin rozebírá Raina2016scc.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.

Související články