Drobečková navigace

Existuje ženšen pro ženy?

Slyšel jsem, že jsou kořeny Ženšen pro ženy a jiné pro muže. Podle toho, zda je žena se to rozkousalo, nebo dělal z toho čaj. Jedné paní pře 50 lety to řekl jeden muž, který ji viděl při záchvatu migrény. Slitoval se nad ní a přinesl jí 2 kusy kořene ženšenu. A mluvil o kořenu mužském a ženském. Jeden z nich se dle pohlaví rozkouše (této paní do čtvrť hodiny přešel beze zbytku záchvat migrény a do dneška si to pamatuje) a z druhého se vaří čaj dle pohlaví. Platí to ještě i dnes? Děkuji předem za odpověď. H.

Dobrý den.

Lidová tvořivost je velká, takže na otázku v té přesné formě, jak ji formulujete, odpovědět neumím. Je ale jasné, že zkusit u bolesti hlavy ženšen nebyla chyba. Přírodní léčivé prostředky na migrénu jsem zde již zmiňoval v jiné odpovědi (idopatická bolest čelisti). Můžete si všimnout, že jejich společným jmenovatelem je právě ženšen – zkušenost paní, o níž mluvíte, by tomu také nasvědčovala.

Ženský ženšen

Je známé, že ženšen pravý se dává žvýkat ženám při porodu k posílení. Ale specificky jako "ženský ženšen" se v TČM označuje rostlina jiná, a to děhel čínský. Děhel se ženšeni podobá v tom, že i on má účinky proti zánětu a bolesti. Děhel se často používá do bylinných lektvarů TČM proti bolestivé menstruaci a dalším menstruačním potížím. Například jedna z těchto kombinací obsahuje kromě děhele koprníček čínský, rehmánií lepkavou, pivoňku čínsku a další přísady. Lektvary specificky na ženské potíže nabízí

Další možností je pak to, že slova "mužský" a "ženský" v mluvě onoho muže označovala mužský princip yang a ženský princip yin, též známé jako "teplé" a "studené". Kořen ženšenu je yang, červený kořen ženšenu ještě více yang, zatímco například ženšen americký (Panax quinquefolius) je více yin a i kořenové vlásky ženšenu pravého nebo květ ženšenu pravého je více yin než kořen ženšenu pravého. Věda na rozdíl od tmářské TČM yin a yang neuznává, ale některé z nejnovějších publikací ukazují, že by se mohlo jednat o různé vzájemné poměry klíčových účinných látek ženšenu, panaxosidů, jejichž protichůdné účinky se vzájemně vyvažují a tudíž změna jejich poměru může mít za následek až opačný účinek na ten-který fyziologický parametr. A tím jsem vyčerpal vše, co jsem schopen k tématu "ženšen podle pohlaví" říct.

S pozdravem,
-boris-

| 2012 - 23.12.2018