Drobečková navigace

Lupus erythematosus + alopecia totalis

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, který adaptogen by byl vhodný pro mě. Již 8 let mám lupus erytematodes, někdy mi je lépe, jindy hůř, často jsem velmi unavená a trpím na různé infekce, Aby toho nebylo málo v době kdy mi byla diagnostikována tato nemoc jsem začala postupně ztrácet vlasy, došlo to tak daleko, že jsem o vlasy přišla úplně a v podstatě žádná léčba mi nepomohla. Chtěla bych se zeptat jestli by bylo možné adoptogeny a jakými můj problém alespoň částečně vyřešit. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Katka U.

Děkuji Vám za další prakticky nezodpověditelný dotaz. Bohužel v situaci podobné Vaší – tedy v situaci chronického, léčbě vzdorujícího imunitního problému – je mnoho lidí. Je prakticky jasné, že Vaše alopecia totalis je autoimunitní a má stejnou příčinu jako lupus erythematosus. Vaše různé infekce s autoimunitou souviset nemusejí, nebo naopak mohou být její příčinou. Pokud máte v úmyslu k léčbě konkrétních závažných onemocnění použít léčivé rostliny, je mou povinností Vás upozornit, že jedině ošetřující lékař má právo rozhodovat o postupu léčby a můj hlas je pouze poradní. Na druhé straně je mi ale jasné, že lékařská věda už na Vás leccos neúspěšně zkoušela.

Jaké adaptogeny připadají v úvahu u autoimunitních problémů

Je nade vší pochybnost, že nějaké adaptogeny byste zkusit měla. Není ale jasné, jaké. Budete je proto muset postupně zkoušet, a to s vědomím, že je docela dobře možné, že ve Vašem případě nezabere vůbec nic. Adaptogeny, které bych Vám doporučil zkoušet jsou: housenice čínská, lesklokorka lesklá, rozchodnice růžová, schizandra čínská, ženšen pravý. Řazení je pouze abecední, ale náhodou vyšlo tak, že při zkoušení bude vhodné začít od konce posloupnosti: Tedy začít ženšenem, pak zkusit přidat schizandru, pak rozchodnici a nakonec lesklokorku. Housenice je tak nějak navíc, protože ta je opravdu drahá a při zkoušení adaptogenů se nesmí na dávkování šidit.

Vaše šance na zlepšení stavu je malá, ale ne nulová. Pokud by žádná rostlina/houba z výše uvedeného krátkého seznamu nezabrala, nevzdávejte to a zkoušejte byliny jiné. Pořád je ještě šance, že i mimo seznam slavných adaptogenů najdete něco, co se právě na Vaši nemoc přesně hodí. Abych byl konkrétní, seznam dalších bylin ke zkoušení může začínat následovně: březová kůra, semínko kmínu kořenného, černucha setá, celer, heřmánek, řimbaba obecná, oregáno, máta peprná, rozmarýn lékařský, libavka poléhavá (pokud neseženete, nahraďte plodem brusinky), tymián, řebříček obecný, kurkuma, galgán velký (pokud neseženete, nahraďte zázvorem) a možná i lékořice čínská, ananas, salát z nezralé papáje... Tento druhý seznam, v němž jsem se z větší části inspiroval jedním z osobních receptů famózního Dr. Dukea není vyčerpávající. Navštivte bylináře/bylinářku nebo TČM centrum pro lepší bylinné tipy. Pokud si budete číst jiné mé články, nebude pro Vás tajemstvím, že mým favoritem u autoimunitních onemocnění je ženšen pravý a lesklokorka lesklá, které můžete zkusit i zároveň. To ale říkám až teď na konci, protože nechci, aby ostatní úžasné byliny kvůli adaptogenním celebritám trpěly nedostatkem pozornosti :-)

S upřímným pozdravem,
-boris-

| 2012 - 28.12.2018