Drobečková navigace

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Třapatka nachová (Echinacea purpurea (L.) Moench) je tradičním indiánským prostředkem proti nachlazení, infekci a zánětům. V 19. století se objevila i v učebnicích lékařské botaniky a koncem 20. století započal její vědecký výzkum (Dorsch1996cae). Bylo to dosti pozdě, jelikož věda 20. století nepřikládala bylinám význam. Je to vytrvalá květina 60-120cm vysoká, s květy obvykle růžově fialovými, na dotek typicky ježatými, z čehož její latinské rodové jméno. Lze ji snadno pěstovat i u nás.

Z rostliny se používají hlavně kořeny, v menší míře též nadzemní části ve formě extraktu. K jejím účinným látkám patří deriváty kyseliny kávové a ferulové (kyselina cichorová, echinacosid...), specifické proteoglykany a polysacharidy. Pletiva třapatky však navíc obsahují endofytické mikroby, které mohou být zdrojem antibiotických účinných látek (Carvalho2016mpd, Maida2016aib). Hlavní význam třapatky je, jak každý ví, ke zvýšení imunity při prevenci a léčbě infekčních chorob, hlavně nachlazení. Neví se však, jak přesně k tomuto zvýšení imunity dochází. Přehled Hudson2012ape, jehož plný text je zde, cituje experimentální studie, dle kterých třapatka snižuje sekreci zánětových cytokinů z buněk infikovaných virem chřipky. Tentýž přehled zmiňuje vícero studií o jejím antibakteriálním účinku. Přestože, upřímně řečeno, většina vědy o této rostlině není dobrá, existuje několik dobrých klinických studií, dle kterých třapatka při preventivním užívání snižuje riziko chřipky o 10-20%. (Zdroj: Přehled klinických studií Karsch2014ept, jehož plný text v a.j. je zde.)

S prokázaností účinnosti třapatky při jiných infekčních a neinfekčních zánětech je to podobné. Ví se, že třapatka trochu pomáhá, ale její účinek není nijak výrazný, a to navzdory prokázaným imunomodulačním účinkům této rostliny. Vzhledem k tomu, že přeci jenom nějaký účinek má a je nejedovatá, lze třapatku označit za adaptogen, u kterého je důležité, abyste ji sehnali levně. Levný, velkosériově nebo charitativně vyráběný extrakt kořene třapatky by mohl mírně napomoct proti šíření chřipkových epidemií, které se nevyplatí potlačovat očkováním ani průmyslovými antivirotiky. Dle vědecké výzvy Abdullah2000scu by bylo z hlediska prevence chřipky zvlášť výhodné kombinovat třapatku v takovém levném extraktu s výtažky česneku. Tato rostlina je v ČR snadno dostupná, výtažky z ní však nejsou dostatečně levné. Lze ji snadno samostatně pěstovat.

| 2012 - 16.10.2020