Drobečková navigace

Zkušenosti s ženšenem: rozdíl mezi 6-letým a mladým

Zdravím, už několik měsíců beru ženšen pravý TaiwanTCM. Četl jsem o vašich zkušenostech se ženšenem a chtěl bych se podělit o ty své. Zkušenosti: mezi mladým a 6-tiletým je markantní rozdíl co do účinků, takže už beru jen 6-letý, nicméně jsem od doby užívání neměl rýmu a to jsem ji míval celoročně. Při chřipce jsem si uvařil dávku dvou kusů 6-ti letého ženšenu a do večera jsem nevěděl o nemoci (sám tomu nějak dodnes nemůžu uvěřit). Prostě obrovská spokojenost a přes to, že jsem četl o tomto kořeni od dětství v různých cestopisných knihách, byl jsem překvapen, že na tom opravdu něco je. Jo a na tom zvýšení krevního tlaku, zvláště při silnější dávce něco bude, protože jsem to vyzkoušel jako mou první dávku a byl jsem jak po pěti kávách a pár pivech - našlapaný energií. Zatím děkuji a s pozdravem. Valdemar

Dobrý den, pane Valdemare!

Účinek ženšenu mě kdysi překvapil stejně jako Vás. K Vašemu dopisu není co dodat, nabízím jen několik dalších komentářů:

Kvalita 6-letého a tzv. mladého ženšenu

V Asii se prodávají desítky různých typů ženšenu. Nejlevnější stojí méně než 1 Kč za gram, ten nejdražší se vyvažuje zlatem. Obrovské rozdíly jsou též v kvalitě. Tzv. mladý ženšen (obvykle 2-4 letý) se používá hlavně jako přísada do jídel a levnější náhrada 6-letého. Déle než 6 let, kdy ženšen dosahuje dospělosti, se tento prakticky nikdy nepěstuje, protože je to velmi náročné.

Srovnání ženšenu a kávy

Kofein, účinná látka kávy, čaje, guarany atd. působí na receptory ADP (adenozin difosfátu). Krátkodobě zahání únavu, zvyšuje pozornost, omezuje hlad, zvyšuje pohyblivost střev, žaludeční kyselost, krevní tlak a působí močopudně. Tyto účinky má vždy, bez ohledu na fyziologickou situaci organismu, a proto jej nelze zařadit mezi adaptogeny. Kofein navíc způsobuje psychický i fyzický návyk: Po několika dnech přestane být účinný a přísun kofeinu několikrát denně začne být nutností k pouhému udržení běžného fungování organismu. Po vysazení na dobu asi 5 dnů dochází k opačným jevům: ospalost, letargie, neschopnost se soustředit, nekontrolovatelný hlad, zácpa, nedostatek žaludeční kyseliny, snížený tlak a otoky z nedostatečné produkce moče. Těmito jevy i s úroky splácíme to, co jsme si na začátku od kofeinu "půjčili". Četl jsem navíc články, podle nichž kofein může zasahovat do nukleotidového metabolismu a tím narušovat dělení buněk (mitózu). Naproti tomu, ženšen pravý patří mezi adaptogeny, tj. látky normalizující fungování organismu bez ohledu na to, kterým směrem bylo toto narušeno. Adaptogen je farmakologický ideál – dokonalý adaptogen neexistuje (stejně jako neexistuje dokonalý lék), ale ženšen se tomuto ideálu do velké míry blíží. Jeho rodové jméno Panax (všelék) mu Carl Linné udělil zcela bez ironie jako reakci na zkušenosti, které se ženšenem měli britští lékaři poté co se k němu díky kontaktu s Asií dostali (Appleby1983grs).

Zkuste kofein ze svého života vypustit. Kofein je návykový, ale přestat s ním jde – musíte jen protrpět pět dnů ospalosti. Jako bývalý dlouholetý požívač kofeinu vím o čem mluvím. Hlavním dlouhodobým užitkem kofeinu je zmírňování svých vlastních abstinenčních příznaků. Dlouhodobě nezvyšuje duševní energii, nezlepšuje hubnutí, a z jeho potenciálních negativních účinků zvýšený krevní tlak možná není ten nejhorší.

Ženšen při chřipce a potížích dýchacích cest

Vaše použití ženšenu u problémů dýchacích cest bylo oprávněné. Ženšen posiluje imunitní systém, hlavně proti virům a nádorům, zároveň ale tlumí zánět a aktivaci žírných buněk, která provází rýmu. Ženšen je základem několika vysoce propagovaných přípravků proti chřipce. Musím ovšem podotknout, že navzdory stovkám publikací imunitnímu působení ženšenu vlastně pořád nerozumíme.

-boris-

| 2010 - 17.12.2018