Drobečková navigace

Ženšen americký (Panax quinquefolius)

Ženšen americký (Panax quinquefolius)
Ženšen americký (Panax quinquefolius)

Americký ženšen (Panax quinquefolius L.) obsahuje panaxosidy v téměř stejném celkovém množství jako ženšen pravý (Panax ginseng). Účinky ženšenu amerického se velmi podobají ženšeni pravému (Yuan2010cps). V TČM si ženšen americký našel své vlastní místo po boku ženšene pravého. TČM považuje ženšen americký za více jin ("studenější") než ženšen pravý (vědecky se tím zabývala studie Park2014eck), ale v běžné praxi jsou tyto dva ženšeny do značné míry zaměnitelné. Relevantní otázka není to, který z těchto dvou ženšenů je jednička a který dvojka, ale v čem jsou si podobné a v čem se liší.

Fytochemická specifika ženšenu amerického

Dle Christensen2009gcb, panaxosidový profil P. quinquefolius lze od P. ginseng jasně odlišit ginsenosidem Rf a 24(R)-pseudoginsenosidem F11, kterého koncentrace v P. ginseng je asi 1000× nižší než u P. quinquefolius. Dále podle srovnávacího přehledu Chen2008cpe, u P. quinquefolius jsou majoritními ginsenosidy Rb1 a Re, zatímco u P. ginseng je to z protopanaxadiolů ginsenosid malonyl-Rb1 a z protopanaxatriolů ginsenosid Rg1P. ginseng má vysoký poměr ginsenosidů Rg1 : Rb1, zatímco u P. quinquefolius je poměr Rg1 : Rb1 nízký. Stejně jako u P. ginseng, i u P. quinquefolius může celkový obsah panaxosidů kolísat (Fournier2003ulr), ale typická charakteristika panaxosidového profilu P. quinquefolius se zachovává.

 

Účinky ženšenu amerického

Ženšen americký je méně prozkoumaný než ženšen pravý, ale v poslední době se mu také věnuje velká pozornost jako levnému a účinnému přírodnímu léčivu, které samotní Američané pořád ještě podceňují.

 

| 2013 - 16.10.2020