Drobečková navigace

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis Georgi)

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)
Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis Georgi)

Šišák bajkalský patří do zázračné čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a má rozsáhlé využití v TČM. K jeho hlavním obsahovým látkám patří flavonoidy bajkalein, bajkalin, vogonin, vogonosid, oroxylin A, chrysin, apigetrin a další (viz Li2011pep). Hlavní flavonoidy rodu šišák jsou specifické a u jiných hluchavkovitých se nevyskytují (Zhao2016sfb). Šišáku bajkalskému se co do obsahových látek podobá šišák vousatý (Scutellaria barbata) a další druhy (např. americký šišák stranokvětý, S. lateriflora).

Účinky šišáku bajkalského

Šišák bajkalský je typický adaptogen a má široké využití v TČM. Systematický přehled jeho účinků najdete například ve vědeckém přehledu Li2011pep. Ačkoliv šišák bajkalský má potenciál u řady civilizačních nemocí, zdůraznil bych u něj tři hlavní oblasti využití:

Šišák patří mezi nejdůležitější antidiabetické a protirakovinné byliny TČM. Podrobnosti a reference, jakož i další účinné rostliny najdete na konkrétních stránkách zdravotních problémů uvedených výše. Zde jen tolik, že proti diabetu se šišák často používá v kombinaci s koptisem čínským (Liu2013aet, Zhen2011aec). Zajímavostí je, že u zvířat (potkanů) též zlepšoval erekci narušenou experimentálním diabetem (Li2016bes).

U protirakovinných účinků se vědci předhánějí v objevování nových úžasných rostlin a hub, až jeden neví, která je vlastně nejlepší. TČM, která se řídí svou tradicí, řadí mezi 5 nejúčinnějších šišák. Tchajwanská TČM u nádorů s oblibou předepisuje šišák bajkalský a šišák vousatý, jak ukazují statistické studie Lai2012ppc, Yeh2014hdc a Chao2014ppc u rakoviny prsu a kolorektálního karcinomu. Užití šišáku v TČM při rakovině jater (hepatomu) je věnována experimentální studie Kan2017sbd a též první odstavec v tchajwanském přehledu Ting2015ptr. Na statistikách praxe TČM u dalších typů nádorů se pracuje.

Pokud jde o ostatní účinky šišáku, doplnil bych, že jako prevence proti ateroskleróze se šišák kombinuje mimojiné též s gardénií jasmínovou (Liu2014oab). Šišák je silný antioxidant se specifickým účinkem proti zánětům (Yoon2009aes, Dong2015bil) a alergiím (Jung2012aes, Shin2014pes...), což se hodí nejen proti výše zmíněnému diabetu a srdečně-cévním chorobám, ale i k léčbě infekcí dýchacích cest (Chen2017sba, Shi2016bsb...), střevních potíží (Ribeiro2016ebg, Liu2015bro) a hepatitidy (Guo2007ava).

Za zmínku stojí, že šišák má nezanedbatelné antibakteriální účinky (Bozov2015aan, Qian2015sbb) a působí i proti virům (Li2015aeb, Kwon2016aao). Šišák má též nervové účinky (proti depresi, Alzheimerově chorobě, možné nootropické účinky a možné zlepšení spánku).

Šišák je typický rostlinný adaptogen

Šišák bajkalský a další druhy rodu Scutellaria naplňují definici adaptogenu jak šíří svých indikací, tak tím, že nemají nežádoucí jednostranné účinky na zdravý organismus. Neškodnost šišáku ve vysokých dávkách experimentálně prokázala studie Yimam2016wro. Ten, kdo by pochyboval o klinické platnosti citovaných vědeckých studií, neodmítne jistě nevědeckou praxi TČM, kterou ve světě provozují miliony lékařů – šišák bajkalský a šišák vousatý patří v TČM opravdu k nejpopulárnějšín bylinám se širokým spektrem indikací (Zhao2016sbg).

| 18.2.2013

Související články