Drobečková navigace

Hypertenzní encefalopatie – mohu očekávat zlepšení tlaku a snížení medikace léku?

Dobrý den, prosím o radu. Mám hypertenzí, několikrát jsem byla hospitalizována. V roce 2008 hypertenzní encefalopatie, teď 23.9.2010 s TK 215/120 po vynechání léků na tlak. Užívám: na lačno 3 x denně Tanakan, pak Monopril 20, pul Betaxy 20, Agen 5, 2x denně Apotic a večer pul Torwacardu. Podle sdělení oš. lékařky je to u mne cévní záležitost. Při užívání Ženšenu zlepší se mi stav cév a mohu očekávat zlepšení tlaku a snížení medikace léku? Pociťuji již vedlejší účinky léků. Nejsem obézní, mám 163 cm a vážím 64 kg, Děkuji velmi za odpověď Blanka

Vážená Blanko,

hypertenze způsobená arteriosklerózou nebo ucpáním cév se někdy přenáší do mozku jako hypertenzní encefalopatie. Hypertenzní encefalopatie je nebezpečná nemoc, která často ukazuje na tzv. maligní hypertenzi. Hypertenzní encefalopatie se vyznačuje bolestmi hlavy a dalšími nervovými příznaky. Lidové označení "skleróza" asociované s výpadky paměti ovšem označuje "sklerózu mozku" a ze slova arterioskleróza nepochází. Hlavní hrozbou u hypertenzní encefalopatie a maligní hypertenze je infarkt myokardu a mozková mrtvice. Váš mail naštěstí dosvědčuje, že Vašem případě duševní funkce zatím neutrpěly žádnou újmu. Ženšen je pro Vás nadějným, ne ovšem zázračným lékem.

Podle Vašeho popisu je u Vás ucpání cév natolik pokročilé, že léčebné cíle je nutné si stanovovat velmi skromně. Avšak zvláště u těžkých případů jako je ten Váš má ženšen největší prostor ke zmírnění příznaků a prodloužení života. Závažnost Vašeho případu je taková, že bych Vám doporučil pít čaj s 5g ženšenu denně kolem poledne. To je při Vaší váze dost vysoká dávka. Vyšší dávkování ženšenu částečně ochrání Váš mozek i tehdy, kdyby si ta náhlá cévní příhoda na Vás opravdu došlápla. K ženšenovému čaji přidejte i asi 20 plodů kvalitní kustovnice a 2-3 plody cicimku datlového. Levné kustovnici ze supermarketů se raději vyhněte.

Léky které berete jsou standardní baterií proti hypertenzi

Hledáním na Internetu jsem si zjistil účinné látky léků, které berete:

Tanakan = Ginkgo biloba extrakt, čínská bylina, adaptogen

Monopril = fosinopril, ACE inhibitor, blokuje hormon zvyšující krevní tlak

Betaxa = betaxolol, beta blokátor, účinek proti projevům stresu

Agen = amlodipin, blokátor Ca2+ kanálů v hladkých svalech cév

Apo tic = tiklodipin (ticlopidine), blokátor ADP receptorů, antitrombotický

Torwacard = atorvastatin, inhibitor syntézy cholesterolu

Jak by řekl policejní rada Vacátko, máme tady samé známé tváře. A ke všemu při takovém stupni poškození cév jaký zřejmě máte ještě ani nejste obézní. To musíte mít opravdu nějaký problém. Třeba imunitní. Nebo jiné vrozené sklony. Nebo znečištěné prostředí. Každopádně, ženšen u srdečně-cévních nemocí a arteriosklerózy pomáhá, a to lépe než Torwacard. Místo Torwacardu zkuste houby, třeba Monascus purpureus, který obsahuje lovastatin. Dá se říct že atorvastatin je pouze komerční, patentovatelnou verzí přírodního lovastatinu.

O tiklopidinu (Apo tic) toho nic moc zpaměti nevím, nebere Vás z něj na spaní? Mohl by to být takový kofein naruby. Každopádně jeho dávkování měňte pomalu, ty ADP receptory mají tendenci se adaptovat.

Fosinopril (Monopril), betaxolol (Betaxa), amlodipin (Agen) jsou hardcore chemikálie proti vysokému krevnímu tlaku. Vynucují si uvolnění cévních svalů a zeslabení srdeční aktivity, čímž přímo srazí krevní tlak dolů. Mají nežádoucí vedlejší účinky, nelze je ale jen tak vysadit. Změny v dávkování provádějte pouze za neustálé kontroly krevního tlaku pod dohledem lékaře. Ve Vašem případě je možná nebudete moct vysadit nikdy.

Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) je bylina TČM a podle některých studií pozitivně působí přinejmenším na paměť. Ať už kupujete jinan jako Tanakan nebo pod jiným komerčním názvem, dbejte hlavně na to aby ta bylina pocházela z kvalitního zdroje.

Na Vašem seznamu nejsou žádná analgetika, tak doufám že je neužíváte. Žádné paraleny, aspiriny, brufeny. Užívejte opak analgetik – rybí tuk. Víte že analgetika v zásadě blokují účinek ω-3 nenasycených mastných kyselin z rybího tuku? Víte že rybí tuk také omezuje bolest a zlepšuje fungování imunitního systému? V TČM se doporučuje i tuk hadí, který těch "hodných" mastných kyselin obsahuje ještě víc. Já ho z ohledu k hadům doporučovat nebudu.

Kromě jinanu a ženšenu existují jistě i další byliny s potenciálem Vám pomoct. Je mi líto že mi mé současné znalosti neumožňují podat jejich konkrétní seznam.

-boris-

| 2010 - 15.4.2018