Drobečková navigace

Bolesti kloubů

Akutní bolest kloubů pociťujeme přirozeně po zátěži. Tuto bolest dobře znají sportovci a obecně těžce fyzicky pracující lidé. Chronická bolest kloubů je přítomná při vážnějším zranění a následném hojení kloubu. Neutichající bolestí také trpí mnozí senioři.

Zdravé klouby neustále regenerují

Lidé trpící chronickou bolestí kloubů často říkají že mají opotřebované klouby. To je pravda jen zčásti. V průběhu života se totiž klouby neustále opotřebovávají a zase opravují. Namáhaný kloub často několik dnů bolí, ale pak u zdravých jedinců (i seniorů) sám zregeneruje. Problém nastává až tehdy, když se tato přirozená regenerační schopnost sníží nebo úplně vymizí.

Artritida a chronická bolest kloubů

Za chronickou bolestí kloubů většinou stojí zánět. Zánět je imunitní proces a bolest je jeho atributem. Zánětu kloubů říká artritida nebo osteoartritida (pokud zánět zasahuje kostní tkáň). Základním mechanismem vzniku artritidy je poškození kloubní výstelky, které vede k zánětu. Zánět provází hyperalgesie (zvýšená bolestivost) a allodynie (vnímání nebolestivých vjemů jako bolestivé). V zaníceném kloubu tak bolest pak i pouhým pohybem nebo dotekem v blízkosti kloubu. Bolest kloubu je za normálních okolností účelným jevem – říká nám jak dlouho máme poškozenému kloubu dopřát klid a umožnit jeho regeneraci. Existuje ale neúčelná chronická artritida (revmatoidní artritida), která nejenže nevede k regeneraci kloubu, ale dokonce kloub dlouhodobě ničí.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida (revma) je komplikované autoimunitní onemocnění. Jde o to, že bílé krvinky pacienta z nějakého důvodu zblbnou a začnou vidět problém tam, kde není – ve zdravé kloubní chrupavce. Příčiny tohoto procesu jsou nejasné, ale v kloubu se vytvoří zánět, při kterém se bílé krvinky snaží zničit neexistujícího nepřítele a při tom demontují pojivo chrupavky a trámce přilehlé kosti, uvnitř kterých se podle jejich názoru skrývají mikrobi nebo rakovina. Všechna autoimunitní onemocnění jsou nepříjemná, ale revmatoidní artritida je velmi specifická v tom, že může postihovat i jiné chrupavčité tkáně těla, specificky srdeční a tepenní chlopně. Revmatoidní artritida není jen chorobou seniorů, může  se objevit i v relativně mladém věku. Lékaři jsou při ní často bezradní nebo ji řeší globálními imunosupresivními léky, například kortikoidy, které vedou ke snížené imunitě, infekcím a bludnému kruhu přibírání dalších a dalších paracelsovských léků do pacientova denního jídelníčku.

Klasické adaptogeny proti bolesti kloubů a artritidě

Kauzální účinek adaptogenů proti zánětům a bolestem je důležitý u artritidy, kde máme zájem nejen o pouhé odstranění pocitu bolesti, ale hlavně o regeneraci nemocného kloubu, případně o odstranění autoimunitní poruchy, pokud tato artritidu způsobila. Kromě klasických adaptogenů vhodných při bolestech kloubů bych chtěl zmínit i další účinné rostliny.

Ženšen (Panax spp.)

Existují desítky prací potvrzující účinek ženšenu pravého a dalšch druhů ženšenu (americký ženšennotoginseng) proti artritidě a tím i bolesti kloubů. Zakládá se hlavně na mírném působení panaxosidů proti akutní bolesti a jejich silném působení proti chronickým zánětům a bolesti. Jedná se o gisenosid Rb1, Rb2, Rg1 a další. Jejich reprezentativní přehled je zde:

 • Extrakt ženšenových saponinů (hlavně gssd. Rg3, Rk1 a Rg5) působil na myším modelu proti artritidě (Kim2010rgs). Podobný výsledek přinesla i studie Endale2014krg.
 • Jhun2014rge objasňuje molekulární mechanismy kterými ženšen léčí autoimunitní artritidu.
 • Ginsenosid Rb1 působil na myším modelu proti artritidě blokací dráhy TNF-α. (Kim2007aeg)
 • Ginsenosid Rg1 na modelu artritidy chránil klouby inhibicí diferenciace a dozrávání osteoklastů. (Gu2014smp)
 • Gssd. Ro působil proti experimentálnímu zánětu a artritidě u potkana. (Matsuda1990aag)
 • V in vitro modelech artritidy byl ochranný účinek na chondrocyty zjištěn u gssd. Rg3 (So2013peg) i sloučeniny K (Choi2013jec).
 • Sloučenina K též vykázala ochranný účinek u artritidy na potkaním modelu. (Chen2014gmc)
 • Podle klinické studie Zhang2007cse prováděné na 84 pacientech trpících revmatickou artritidou notoginseng už po 4 týdnech zlepšoval stav pacientů.
 • Extrakt notoginsengu účinkoval proti revmatické artritidě na myším modelu. (Chang2007aeb)

Eleuterokok ostnitý

Eleuterokok ostnitý, nesprávně sibiřský ženšen, je příkladem adaptogenu neobsahujícího unikátní chemické látky (Davydov2000es), ale působícího jako směs fytochemikálií. Jeho účinek na myším modelu artritidy popisuje Takahashi2014pte. Protizánětlivý účinek jedné z jeho složek byl v souvislosti s artritidou popsán studií Yamazaki2007spc.

Vitánie snodárná

Vitánie snodárná (ášvaganda, nesprávně indický ženšen) měla účinek proti zánětům a artritidě jak na potkaním modelu (Rasool2006sew, Rasool2007pew, Gupta2014eae, Khan2015ews) tak u lidských pacientů (Sumantran2007cpr, Singh2007wsi). Mechanismus jejího účinku vysvětluje např. Ichikawa2006wpa.

Další léčivé rostliny proti artritidě a bolesti kloubů

Vědecké přehledy uvádějí potenciální účinek proti artritidě u mnoha dalších rostlin. Ze systematických přehledů které jsem studoval bych zvláště uvedl Soeken2003hmt, Long2001hmt a Setty2005hmc. Relativně povrchně jsem prostudoval velké množství účinných rostlin. Na seznamu najdete adaptogeny a léčivé rostliny, kterých společným jmenovatelem je účinek při artritidě / bolesti kloubů:

 • Salidrosid, který je majoritní účinnou látkou rozchodnice růžové vykázal na potkaním modelu ochranné účinky proti imunitním komplikacím revmatické artritidy. (Zhu2016saa)
 • Chrpovník (Saussurea) patří mezi klasické zázračné rostliny TČM a účinkuje proti zánětům a bolesti. Revmatoidní artritida je jeho tradiční indikací (Chik2015sir, Long2001hmt).
 • Zázvor pravý má rozsáhlé protizánětlivé účinky a působí též proti artritidě (Grzanna2005ghm). Jeho účinnost proti bolesti v kolenou byla klinicky prokázaná (Tapsell2006hbh).
 • Zázvoru příbuzná kurkuma je také účinná proti chronickým zánětům (Bright2007cad).
 • Děhel čínský patří mezi tradiční prostředky TČM proti artritidě. Jeho účinku proti artritidě se věnuje přehled Magdalou2015aso.
 • Pivoňka čínská je TČM rostlina s tradiční indikací na bolest kloubů (Zhang2012mit).

Přírodních léčiv s potenciálním účinkem proti bolesti kloubů je tolik že se jim ani všem nemohu řádně věnovat. Proti zánětu a autoimunitě pomáhají i polyfenoly z oliv (tyrozol, oleuropein), citrusů (naringin, hesperidin), révy (resveratrol, prokyanidin) a čajovníku (Kawaguchi2011eap). Naringin proti revmatické artritidě a dalším autoimunitním nemocem zmiňuje i Ahmad2014aaa. Účinky proti zánětu a bolesti má i lotosové embryo, konopí, kapsaicin, rybí a plazí tuky, česnek, řeřicha setá (Lepidium sativum, Raval2013aec), ajurvédská samoduť hroznatá (Symplocos racemosa, Acharya2016cas) a kadidlovník (Boswellia, Hamidpour2013frx), aloe pravá (Cock2015gap) a určitě i další rostliny, které unikly mé pozornosti.

Z rostlin které nejsou adaptogeny se proti bolestem kloubů hodně zmiňuje jedovaté Tripterygium wilfordii (Lipsky1997pnt, Ramgolam2000tcm, Bao2011cht), jedovatá povízelka (Cissampelos, Semwal2014fap). Také kostival lékařský (Symphytum officinale) obsahuje alkaloidy kvůli nimž bych váhal jej zařadit mezi adaptogeny (Stickel2000esc), ač je kostival u nás tradiční proti bolestem svalů a kloubů (Staiger2012cco). Farmaceutické kostivalové přípravky prý alkaloidy neobsahují a jsou bezpečné (Staiger2013crf). U bolesti kloubů se nesmí zapomínat též na účinek cvičení a zdravého životního stylu (Cramp2013nif).

| 5.2.2018