Drobečková navigace

Účinek ženšenu na steroidní receptory

Ženšenové saponiny mají steroidní povahu a není překvapující, že působí na steroidní receptory savčích buněk (estrogenní, anrogenní, glukokortikoidový receptor aj.) Z tohoto faktu ale neplyne žádný koherentní závěr. Panaxosidy působením na steroidní receptory spíše vyvolávají účinky, které se v lidovém povědomí se steroidy nespojují – neuroprotektivní, kardiovaskulární a podobně. Do rovnováhy pohlavních hormonů ženšen obecně nezasahuje. Třeba jeho účinek na erekci není výsledkem nějakého hormonálního působení, ale aktivace syntézy oxidu dusnatého v cévách. Níže uvedené příklady konkrétních interakcí nejsou vyčerpávající, publikací o panaxosidech na toto téma je asi desetkrát více.

Estrogenní receptor

Androgenní receptor

Glukokortikoidový receptor

Pojem adaptogenu je teoreticky definován ve vztahu ke stresu. Prakticky, u modelového adaptogenu ženšenu se ukazuje, že jeho obsahové látky působí přímo na glukokortikoidový receptor. Hlavním glukokortikoidem u lidí je stresový hormon kortizol.

  • Ginsenosid Rg1 působí na glukokortikoidní receptor. (Kang1994gri, Cheung2011gia)
  • Ginsenosid Re působí na glukokortikoidový receptor v buňkách endotelu a fosforylací endoteliální NO syntázy usnadňuje produkci oxidu dusnatého. (Leung2007neg)

| 2010 - 4.11.2020