Drobečková navigace

Ženšenu na omezní chuti k jídlu?

Dobrý den! Poraďte mne, kde je možno koupit kořen ženšenu čínského na čaj. Chtěla bych jej zkusit na omezení chuti k jídlu. Pracuji v Praze, jinak jsem z Jižní Moravy. Děkuji za odpověď. Zdraví H.

Vážená paní H.,

otázku kde koupit kvalitní, přitom cenově dostupný ženšen i jiné adaptogeny dostávám poměrně často. Proto jsem odpovědi na ní věnoval samostatnou stránku (viz. odkaz výše).

Ženšen a hubnutí

Ženšen pravý (Panax ginseng skutečně omezuje glykemii a působí na PPAR receptory, čímž je vhodný pro sportovce a diabetiky. Článek o interakci ženšenu s nadváhou není zatím zcela dopsán, ale zvládání nadváhy má několik rovin a jednou z nich je i udržování dobré nálady a léčba bolesti. Ženšenový ginsenosid Rb1 má anxiolytické vlastnosti, tedy působí proti úzkosti a potažmo i depresi. Několik dalších ginsenosidů má analgetické, nebo spíše protizánětové účinky. Takže v tomhle ohledu ženšen pomáhá. Na druhé straně, pokud ženšen zlepší Váš zdravotní stav, může se to projevit i zlepšením chuti k jídlu, stejně jako když třeba někdo přestane kouřit a jeho zdravotní stav se zlepší. Ženšen je adaptogen a není anorektikum v pravém slova smyslu.

O hubnutí obecně

K účinné léčbě nadváhy musíte splnit ještě mnoho dalších předpokladů a pravidel. Jako třeba jíst snídani, nejíst 4 hodiny před spaním, spát v kuse 8 hodin, denně se vážit atd. Nejhorší je, že se ani úplně přesně neví jaká ta pravidla jsou. Jak jsem už psal, náš účetní systém pro příjem energie je velmi chytrý a neústupný. Ani štíhlí lidé nevydrží dobrovolný půst. Ve fitness centrech potkáte mnoho štíhlých lidí, kteří trpí problémem opačným – jejich kontrolní systém jim neumožní nabýt na váze. Jsou tady i individuální rozdíly. Když se někomu povede kontrolní mechanismus prolomit, může dojít k nemoci jako je anorexie, bulrexie atd, psychiatři to znají. Prostě nejdůležitějším pravidlem je nikdy nepřestat. Budete jistě mít přechodné úspěchy i neúspěchy. Tam totiž existuje i mechanismus, který vezme Vaší vůli pravomoci když Vaše volní aktivita vede k něčemu, co vegetativní centra vyhodnotí jako sebepoškozování. V takovém případě hlavně nezavírejte oči, neupadejte do letargie, pořád se važte a sledujte i negativní vývoj až než jej opět nezastavíte. V takovém období se nemusíte vůbec nijak omezovat na jídle, ale dodržte pravidlo vážení. Když vytrváte dlouhodobě s otevřenýma očima (tj. s pohledem upřeným na ciferník při ranním vážení), máte záruku že Vaše snaha bude tak úspěšná, jak jen je to při konstrukci Vašeho hypotalamického centra hladu a sytosti možné.

-boris-

| 2010 - 4.11.2010