Drobečková navigace

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus neboli Astragalus propinquus)

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus, nověji propinquus) je léčivá rostlina s cytoprotektivními, protizánětlivými (Li2016aia, Xin2015apa, Auyeung2016amr) a antidiabetickými účinky. Dle Fu2014rbc též chrání játra, působí protinádorově a usnadňuje vykašlávání (je expektorans). Účinnými látkami kozince jsou saponiny (astragalosidy), proteoglykanové polysacharidy, flavonoidy, bílkoviny, aminokyseliny, L-kanavanin atd. Největší pozornost se věnuje jeho saponinům a polysacharidům.

Kozinec je součástí TČM kombinace ťi-šen-i-ťi (洪诚韬), obsahující též šalvěj červenokořennou (Salvia miltiorrhiza), ženšen notoginseng a dalbergii vonnou (Dalbergia odorifera). Tato kombinace se používá k léčbě ischemické nemoci srdce a srdečně-cévních problémů (Chen2015qpc).

Není mi jasné, jak se informace o protizánětlivých účincích slučují se studií Denzler2016cpr, dle níž dochází 8-12 hodin po podání kozince k dynamické změně v hladině cytokinů, interleukinů, interferonu-γ, TNF-α a bílých krvinek, provázeném i subjektivně vnímatelnými příznaky podobnými imunitní odpovědi (únava, slabost a bolest hlavy). V protikladu k této informaci, dle Liu2016etc patří kozinec naopak mezi rostliny tradičně předepisované proti únavě.

Ačkoliv se kozinec mezi klasické adaptogeny nepočítá, zdá se, že svými vlastnostmi definici adaptogenu naplňuje. Kromě navíc patří do zázračné čeledi vikvovitých (Fabaceae).

 Přehledem účinků a vlastostí hlavní účinné látky kozince, astragalosidu IV, je Ren2013pea.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.

Související články