Drobečková navigace

Idiopatická bolest čelisti

Vážený pane magistře, obracím se na Vás s následující prosbou. Zkusím mé problémy popsat stručně. Děkuji předem za vyjádření Vašeho názoru, moc si toho vážím.

Před 2,5 lety jsem utrpěla zánět levého středního ucha, léčba byla delší, zůstal mi dodnes tinitus hlavy. Zhruba po půl roce mi začaly bolet zadní zuby levé horní čelisti-bez nálezu, jeden z nich byl umrtven a následně vytažen. Pak bolesti utichly a po dalším půl roce začaly v pravé horní čelisti, dolní levé i pravé čelisti, jedná se o zadní zuby. Byly vyměněny všechny plomby, vytrženy moudráky, nikde nález ani zánět. Opět zkusil (jiný zubař) umrtvit zub, ovšem opět následovala extrakce. Tudíž umrtvení zubu není řešení. Bolest je proměnlivá, již 2 roky každodenní, v noci spím. Ve dne někdy silnější, někdy slabí, na chvíli i ustane a stěhuje se z místa na místo u zadních zubů. Mám za sebou neurologické vyšetření magnetické rezonance – trojklaný nerv se nepotvrdil, jiný nález není, výsledky krve ok, dle ORL není možné, aby se díky zánětu levého ucha projevily takové problémy na obou stranách. Nikdo mi dosud nebyl schopen pomoci, neznám příčinu a jsem zoufalá. Je mi 32 let a psychicky to je náročné. Zkoušela jsem homeopatika, byliny, tinktury, neurologické léky a antidepresiva nehodlám zkoušet ani požívat. Ani léčitel nepřišel na příčinu mých obtíží, většinou jsem dostala vitamíny, lecitin atd. Jeden pán mi sdělil, že může být problém i v krční páteři nebo štítné žláze – odběry krve a sono jsou v normě. Na masáže chodím a již i k pánovi, který bodově páteř odblokuje. Děkuji za Váš názor, čas a vše. Zdravím B.

Vážená paní B.,

šance že Vám úspěšně poradím je malá. Musel bych být jasnovidec, abych si troufal na dálku radou trumfnout neúspěšné léčební snahy, jimiž jste prošla. Na to jsou v Bílých Karpatech lepší kandidátky. Znají byliny i lidové čáry. Ty posledně jmenované jsou pořád lepší než homeopatie, protože svou magickou povahu alespoň neskrývají za falešnou vědu, takže se jimi na rozdíl od homeopatie nemusí zabývat sdružení Sisyfos. 48.950984° severní šířky, 17.895546° východní délky, ptejte se na jméno Genovéva. Tím nechci homeopatii snižovat, je v podstatě instantní verzí tradiční magie a vděčíme jí za hypotézu paměti vody (Poitevin2008cmm, Teixeira2007cwp) a kouzelnou hypotézu nelokální kvantové korelace (Milgrom2008ngd).

Nic nevím

Já sám mám pouze určitou znalost (nižší) fyziologie a díky rodině určitou znalost lékařského zákulisí, takže mě nepřekvapuje ani to, že Vaše bolest zubů nebyla zánětového původu, ani diagnostické a terapeutické zmatky, kterými jste prošla. Když jsme si teď vysvětlili, že moje odpověď nepředstavuje v žádném případě medicínskou diagnózu ani předpis léčby, ale jen a pouze laický soukromý názor, tak už můžu zavřít oči a začít hádat. Nejdříve bych se postavil za názor, že idiopatické proměnlivé bolesti zadních zubů, jimiž trpíte, jsou původu nervového a pravděpodobně souvisejí s prodělaným zánětem středního ucha, ač si Váš otorinolaryngolog myslí opak. Naznačuje to i Váš tinitus, který není radno ignorovat jako banální příznak. Tinitus může být záležitost čistě ušní, může ale i naznačovat, že uvnitř v mozku něco není v pořádku. A to je také všechno, co Vám o Vaší bolesti já s jistotou povím, protože co přesně je tam v nepořádku ví jen bůh. (Tím bohem se míní konkrétně Asklépios, dodal by možná Zdeněk Kratochvíl.)

Dohady

Řekněme, že ten zánět středního ucha byl bakteriální. "Léčba byla delší..." = odolné bakterie? Kombinace s viry? Problém s imunitou? Možná Vás léčili antibiotiky druhé linie. Amoxicilin s klavulanátem? Ciprofloxacin? Nakonec pravděpodobně lví podíl práce stejně odvedl Váš vlastní imunitní systém. "Léčba byla delší..." = ty mikroby jste měla rozlezlé po celém středním uchu, možná i hlouběji. Ať už nalezly i do mozku, nebo ne, mikroglie měla jistě pohotovost. Neuronům to určitě neprospělo. Mozek Vám mohla poškodit i antibiotika – v náplni práce to má třeba ten ciprofloxacin. Je hezké, že magnetická rezonance nic nenašla – aspoň víte že to není větší nádor nebo absces. (Jestli ho ovšem nepřehlédli.) Problémy na molekulární úrovni tomograf každopádně neodhalí. Váš imunitní systém si možná kvůli tomu zánětu vstoupil do svědomí, začal se více snažit a obtěžuje tím neurony. A konec-konců, Váš otorinolaryngolog může mít i pravdu a bolesti s prodělaným zánětem souviset i nemusejí – může to být zcela nezávislý chorobný proces. Důležitý poznatek by byl, jestli se ty bolesti postupem času zlepšují nebo zhoršují – jednorázové poškození by se mělo zlepšovat, pokračující chorobný proces se bude spíše zhoršovat. Z Vašeho dotazu to není úplně jasné. Zánět středního ucha jste prodělala před 2,5 lety, první bolest se objevila po půlroce, pak bolesti utichly a další se objevily po dalším půlroce? To nám zbývá 1,5 roku, Vy ale píšete, že bolesti jsou "již 2 roky každodenní". To početně trochu nesedí. To se to bude asi spíše zhoršovat.

Spekulace

Inhibitory cykloxygenázy (paralen, ibuprofen, aspirin), které jste jistě už zkoušela, asi nezabírají. Pokud nezabírají, neužívejte je zbytečně. Dále jste zkoušela "byliny, tinktury, neurologické léky" – to je široké vymezení. Co dále míníte pojmem antidepresiva? Asi na Vás zkoušeli něco serotonergního. Inhibitory vychytávání serotoninu? GABA agonisty, oblíbené to prášky na spaní? Nebo opiáty, které by zřejmě zabraly, jako třeba Alnagon? Kodein z Alnagonu se v těle pomalu mění na morfin a chronickou bolest nahrazuje chronickým morfinismem. Já přesně vím o čem mluvíte, když říkáte že je "nehodláte zkoušet ani používat". Já jsem také takový ten typ, který bude raději rok snášet bolesti, než aby zašel k lékaři :-). Vy už jistě čekáte, kdy že Vám doporučím ženšen – ano, zkuste kvalitní 6-letý ženšen stejně jako zkoušíte všechno ostatní. Možná zabere. Vaše bolesti jsou úporné, ale se ženšenem se ty zázraky občas dějí. Jeho neuroprotektivní a centrálně analgetický účinek jsem už zčásti i popsal. Ženšen též pomůže zmírnit negativní následky dlouhodobého užívání opiátů, pokud byste se pro ně přece jenom rozhodla. Vy sice píšte, že "byliny a tinktury" jste zkusila – jenomže bylin doporučovaných proti bolesti je obrovské množství! Jen v registru Tradiční čínské medicíny je bylin proti různým bolestem nejméně padesát!

A výstřel od boku – byliny proti migréně

Nejblíže terči se zdají být byliny proti migréně. Vím, že se u Vás o pravou migrénu asi nejedná, ale na žádné lepší doporučení se nezmůžu. Vaše idiopatická bolest čelisti není v seznamech nemocí a je těžké na ni udělat takovou rešerši, jakou jsem dělal třeba pro dotaz na gastroezofageální reflux. S využitím své intuice z výpisu databáze Medline neomylně (Pro čtenáře bez smyslu pro humor: Žertuji.) vybírám publikaci Hibino2008gtj o tradičních bylinných prostředcích na migrénu. Publikace pochází od poctivých Japonců (japonská bylinná medicína Kampo je vědeckou odnoží TČM), a heleďme se, obě popisované bylinné směsi na migrénu obsahují ženšen:

  1. jednodušší směs gošúdžu-tó je kampo verzí tzv. lektvaru ampáku z TČM
  2. složitější směs čótó-san je kampo verzí tzv. prášku řemdiháku z TČM

Směs gošúdžu-tó kromě ženšenu obsahuje cicimek, zázvor a plod ampáku routoplodého. Zázvor je vhodné konzumovat i čerstvý. V japonském časopise, jehož jméno jsem bohužel zapomněl, se udává, že úspěšnost prášku řemdiháku, který kromě ženšenu, zázvoru a řemdiháku obsahuje též kůru mandarinky unšiu, kořen pinelie, sedoulek, pornatku, ledeburielu, květ chryzantémy a lékořici čínskou, je u bolestí hlavy 80%, u poruch spánku 60% a u primární hypertenze 35%. V praxi je dnes pořád ještě problém tyto směsi sehnat. Zkuste poptávat od Yaopharm, z Polska, či od jiného zkušeného praktika TČM.

S pozdravem
-boris-

| 2010 - 1.10.2020