Drobečková navigace

Děhel čínský (Angelica sinensis)

děhel (angelika)
Andělika čínská (Angelica sinensis)
Děhel čínský (andělika čínská)

Děhel čínský, neboli andělika čínská (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), čínsky dan-kuej (當前, pchin-jin dong-quai), patří do zázračné čeledi miříkovitých. Je jednou z nejdůležitějších rostlin TČM. Kořen má silnou vůni danou vysokým obsahem ligustilidu a prchavých látek. TČM už po tisíciletí uznává anděliku jako prostředek proti chudokrevnosti, krvácivé a bolestivé menstruaci, menstruačním křečím, zánětům a dalším nemocem. TČM jí říká "ženský ženšen" a Dr. Duke dokonce říká, že pomáhá proti frigiditě. Tak či onak, ženám silně prospívá a je zdravá i pro muže.

Příbuzné rostliny

A vy se už jistě ptáte: A co naše andělika lékařská? Ano, samozřejmě. Rod děhel (Angelica) má desítky druhů a náš děhel lékařský (andělika lékařská) mezi nimi samozřejmě vyniká. Dále tady máme děhel lesní a asijské druhy: děhel japonský, děhel statný, děhel dahurský a děhel chlupatý, které TČM také využívá, ač obsahem ligustilidu a kyseliny ferulové zaostávají za A. sinensis (Zhao2003mgc). Náš děhel lékařský však rozhodně patří v rodu Angelica ke špičce a nezaslouží si o nic menší slávu než děhel čínský. Je velká škoda, že se děhel už nepoužívá jako polévková zelenina, jak tomu u nás bylo v minulosti.

 

Obsahové látky

ligustilid
kyselina ferulová
kyselina ferulová
angelicid
beta-kadinen
butylftalid
karvakrol
cis-beta-ocimen
umbeliferon

Ke kořeni anděliky nemusíme čichat. Stačí když jej položíme v kuchyni na stůl a za chvíli bude celá místnost vonět jako fytochemická laboratoř. Hlavním nositelem vůně anděliky je ligustilid a cyklopentadekanolid. Ligustilid – prchavý, aromatický derivát kyseliny ftalové – má sice jméno po koprníčku, ale v andělice je ho zvlášť mnoho – až 5%. Další charakteristické ftalidy anděliky jsou (Z)-6,7-epoxyligustilid, butylftalid, angelicid a (Z)-butylidenftalid. Cyklopentadekanolid je makrolidový lakton, který dává andělice silný tón pižma. Z terpenoidů obsahuje andělika β-kadinen, karvakrol a cis-β-ocimen, které aroma dolaďují. Další důležité obsahové látky jsou kyselina ferulová, kyselina vanilová a kumariny – angelol G, angelikon a umbeliferon. Zájem vzbuzují i proteoglykanové polysacharidy anděliky, které chrání nervové buňky (Lei2014pfa) a imunitu (Zhao2012scr).

 

Účinky děhele

sušený kořen děhele čínského
sušený kořen děhele čínského

O děheli čínském existují stovky optimistických publikací prokazujících jeho léčivost u gynekologických, srdečně-cévních a nervových problémů, zánětů a zánětlivých procesů, včetně mozkové ischemie a nefrotického syndromu (Chen2013pps). Významné je použití anděliky proti zánětu a proti bolesti – hlavně při osteoartritidě a bolestech kloubů, jak sumarizuje přehled Magdalou2015aso. Děhel lze považovat za fytoestrogení rostlinu, která však do velké míry naplňuje definici adaptogenu a je vhodná i pro muže. Na rozdíl od ženšenu neobsahuje panaxosidy, ale jako bylina je unikátní a není možné ji nahradit jinými druhy miříkovité zeleniny. Rostlina prakticky nemá toxickou dávku (Lim2014aoe), takže ji lze používat i jako běžnou jídelní přísadu, pokud vám nevadí její intenzivní aroma.

Studie in vivo

Klinická studie Xu2000ose na 60 pacientech zjistila zhruba 20% snížení plicní hypertenze a odpovídající snížení hormonálních korelátů hypertenze (angiotenzin II, endotelin-1 atd.). Klinická studie Kupfersztain2003ien (55 žen v klimakteriu) zjistila účinnost směsi anděliky a heřmánku proti návalům horka v menopauze. Účinek kořenu anděliky proti anémii (chudokrevnosti) byl prokázaný u potkanů (Liu2012pif).

Hlavní složky anděliky jsou antioxidační a mají ochranné účinky na buňky. Ochranné účinky hlavní složky anděliky – ligustilidu – při mozkové ischemii zjistila studie Feng2012lab a klinická studie na 70 pacientech Zhao1994cee. Ochranné účinky na nervový (Lei2014pfa) a imunitní (Zhao2012scr) systém mají i polysacharidy anděliky. Imunomodulační účinek anděliky prokazují i další klinické studie, např. Dong2004afp.

Účinky děhele proti rakovině

Začněme rozuzlením: Vědecké důkazy účinnosti děhele při rakovině jsou rozsáhlé, ale rýpalové v nich vždy najdou nějaké ale. A zatímco se vědci přou (viz např. Lau2005udq), nevědecká TČM pacienty s rakovinou děhelem vesele léčí (Lai2012ppc). Dle Lai2012ppc je děhel čínský nejčastější složkou 10 nejpoužívanějších standardních bylinných směsí předepisovaných při rakovině prsu v TČM ordinacích na Taiwanu. Tato věta nepotřebuje další komentář. Vedle děhele je nejpoužívanější samostatnou léčivkou při rakovině prsu oldenlandie roztažitá. (Viz též rakovina prsu.) Protirakovinné účinky děhele se patrně týkají i mozkových (Cheng2004aea, Tsai2006ncn) a jiných (Kan2008sae) nádorů. Ftalidy a kumariny děhele účinkovaly proti rakovině tlustého střeva a konečníku (Kan2008sae, Zheng2016iea). Polysacharidy děhele účinkovaly in vivo proti třem různým druhům rakoviny (Shang2003esa) u myší. Podobných studií existuje několik stovek.

sušené kořeny děhele čínského na talíři
sušené kořeny děhele čínského

 

| 2011 - 24.10.2020