Drobečková navigace

Děhel čínský (Angelica sinensis (Oliv.) Diels)

Děhel čínský, neboli andělika čínská (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), čínsky 當前 (dan kuej, pinyin dong quai) patří do čeledi miříkovitých a je jednou ze základních rostlin TČM. Kořen má velmi zvláštní vůni danou vysokým obsahem ligustilidu. Nevědecká TČM už několik tisíciletí uznává děhel jako prostředek proti chudokrevnosti, krvácivé a bolestivé menstruaci, menstruačním křečím a dalším nemocem. Andělice čínské se v TČM říká "ženský ženšen" a Dr. Duke dokonce šíří neověřené zprávy, že pomáhá proti frigiditě. Dle WHO a EU, která se jí řídí, je naopak andělika klinicky úplně k ničemu.

Příbuzné rostliny

Rod děhel (Angelica) má několik desítek druhů. Patří mezi ně i náš děhel lesní (=andělika lesní, Angelica sylvestris L.) a děhel lékařský (=andělika lékařská, Angelica archangelica L.). Andělika čínská vyniká nad jiné příbuzné druhy vysokým obsahem hlavních účinných látek: ligustilidu a kyseliny ferulové. Má jich až 10x více než jiné druhy anděliky, např. japonská A. acutiloba a korejská A. gigas (Zhao2003mgc).

Obsahové látky děhelu (anděliky)

Ke kořeni anděliky nemusíme čichat. Stačí když jej položíme v kuchyni na stůl a za chvíli bude celá místnost vonět jako fytochemická laboratoř. Hlavním nositelem vůně anděliky je ligustilid – kořen ho obsahuje až 5%. Ligustilid je prchavý, aromatický derivát kyseliny ftalové (obrázek!). Vyskytuje se i v jiných rostlinách (jméno má odvozené od libečku, Ligusticum), ale andělika ho má zvlášť mnoho. Další charakteristické ftalidy anděliky jsou (Z)-6,7-epoxyligustilid, butylftalid, angelicid a (Z)-butylidenftalid. Z terpenoidů obsahuje andělika β-kadinen, karvakrol a cis-β-ocimen. Další důležité obsahové látky jsou kyselina ferulová, kyselina vanilová a kumariny – angelol G, angelikon a umbeliferon. Zájem vzbuzují i proteoglykanové polysacharidy anděliky, u nichž se ukázal ochranný účinek na neurony (Lei2014pfa) a imunitu (Zhao2012scr).

ligustilid
ligustilid
kyselina ferulová
kyselina ferulová
angelicid
angelicid
beta-kadinen
β-kadinen
butylftalid
butylftalid
karvakrol
karvakrol
cis-beta-ocimen
cis-β-ocimen
umbeliferon
umbeliferon

Účinky děhelu (anděliky)

O andělice čínské existuje několik stovek vědeckých publikací. V existujících zvířecích a klinických studiích se kořen anděliky čínské používal k léčení gynekologických, srdečně-cévních problémů, nervových problémů včetně mozkové ischemie a nefrotického syndromu (Chen2013pps). Významné je použití anděliky při osteoartritidě a bolestech kloubů s ní spojených, které sumarizuje přehled Magdalou2015aso.

Další zmiňované účinky: hojivé, radioprotektivní, angiogenní, proti stárnutí, proti rakovině jater (hepatomu), proti Alzheimerově chorobě, proti zánětu a proti bolesti.

Studie in vivo

Klinická studie Xu2000ose na 60 pacientech zjistila zhruba 20% snížení plicní hypertenze a odpovídající snížení hormonálních korelátů hypertenze (angiotenzin II, endotelin-1 atd.). Klinická studie Kupfersztain2003ien (55 žen v klimakteriu) zjistila účinnost směsi anděliky a heřmánku proti návalům horka v menopauze. Účinek kořenu anděliky proti anémii (chudokrevnosti) byl prokázaný u potkanů (Liu2012pif).

Hlavní složky anděliky jsou antioxidační a mají ochranné účinky na buňky. Ochranné účinky hlavní složky anděliky – ligustilidu – při mozkové ischemii zjistila studie Feng2012lab a klinická studie na 70 pacientech Zhao1994cee. Ochranné účinky na nervový (Lei2014pfa) a imunitní (Zhao2012scr) systém mají i polysacharidy anděliky. Imunomodulační účinek anděliky prokazují i další klinické studie, např. Dong2004afp.

Účinky děhelu (anděliky) proti rakovině

Začněme rozuzlením: Vědecké důkazy účinnosti děhele při rakovině jsou rozsáhlé, ale pořád nikoliv dostatečně neprůstřelné. Avšak praktické zkušenosti TČM tímto způsobem ze stolu smést nelze.

Dle Lai2012ppc je děhel čínský nejčastější složkou 10 nejpoužívanějších standardních bylinných směsí předepisovaných při rakovině prsu v TČM ordinacích na Tchaj-wanu. Tím myslím TČM svůj názor na anděliku při rakovině prsu vyjádřuje dost dobře. (Nejpoužívanější jednotlivou bylinou při této rakovině je oldenlandie roztažitá, při hlubším zájmu viz článek o rakovině prsu.) Západní medicína TČM věřit nesmí a bude jí určitou dobu trvat, než si o andělice čínské zodpoví svou vlastní sadu otázek (viz např. Lau2005udq). Protirakovinné účinky byly u anděliky zjištěny u mozkových (Cheng2004aea, Tsai2006ncn) a jiných (Kan2008sae) nádorů, její ftalidy a kumariny účinkovaly proti rakovině tlustého střeva a konečníku (Kan2008sae, Zheng2016iea), její polysacharidy účinkovaly in vivo proti třem různým druhům rakoviny (Shang2003esa) u myší. Podobných studií existuje několik stovek.

Nežádoucí účinky

Děhel neobsahuje žádnou zvláštní chemikálii, která by se nevyskytovala v jiných běžných bylinách. Hlavní obsahové látky anděliky se vyskytují i v jiných druzích miříkovité zeleniny a jejich negativních účinků se nemusíme obávat. Pokud anděliku bereme na doporučení lékaře, držíme se při dávkování jeho pokynů.

| 18.1.2011

Související články