Drobečková navigace

Červený korejský ženšen (Red Korean Ginseng) nabízený na ebayi

Dobrý den,

na portále ebay.com jsem zakoupil kořeny ženšenu (psáno jako red korean ginseng root 6years), ovšem pěstován (údajně) poblíž korejských hraníc v Číně (EXTRACT Panax Korean Red GINSENG Root, Chinese Herb). Je v prodeji již delší dobu. Netušíte jeho kvalitu? Máte zájem o poslání vzorku na test?

Dobrý den,

u ebayového prodavače a zboží, na něž se ptáte, lze vybadat určitou snaživou neumělost, která i trochu pobaví. Že je to Číňan, je zřejmé nejen z toho, že zboží zasílá z Čchung-čchingu, ale také z jeho angličtiny (tzv. Chinglish), která prosvítá tam, kde autor text tisíckrát kopírovaný na internetu vylepšuje vlastní tvorbou. Když třeba vidím nápis "How use: ...", přesně vím, jaká čínská slova měl prodavač na mysli: "Zěn me jong: ...".

Nákup ženšenu v Číně

Nebudeme se Číňanům vysmívat za neznalost anglického jazyka. Prodavač by si ale měl aspoň dát pozor, aby měl zboží správně pojmenované. V nadpisu stojí znakový řetězec "100g, EXTRACT Panax Korean Red GINSENG Root, Chinese Herb", sic. Díky němu bych já u onoho prodavače nikdy nenakupoval, protože kvůli slovu "EXTRACT" bych nevěděl, jestli dostanu kořeny, nebo nějaký extrakt. Obrázky s kořeny by klidně mohly být okopírovány z webu, stejně jako ten anglický popis ženšenu. Vy už asi víte, že prodavač opravdu zasílá celé kořeny mladého čínského ženšenu, čímž splnil Vaše očekávání. Trochu překvapeni ale budou asi ti zákazníci, kteří by si podle nadpisu třeba opravdu chtěli koupit extrakt ...

Přejděme teď od technicity internetového prodeje k samotnému zboží. Vzorky mi zasílat nemusíte. Vím přesně, oč se jedná. Kdybyste se prošel třeba po šanghajské tržnici, viděl byste tento typ ženšenu jako běžnou položku u stovek prodavačů. Držíte v ruce 2letý nebo 3letý červený ženšen s obsahem řekněme mezi 2-8% panaxosidů (přesné číslo nelze určit, kvalita u tohoto typu ženšenu velmi kolísá), který možná obsahuje a možná neobsahuje pesticidy a jiné škodliviny. Na chromatografii jej kvůli přesnému stanovení složení nepoženu, stejně jako to nebudu dělat pro všechny další internetové prodejce, kteří do svého popisu ženšenu okopírovali stejný anglický text, jako náš ebayový prodavač. K 10. 2. 2011 jich bylo podle Googlu přesně 4180. Pokud máte zájem srovnávat ceny ženšenu na Internetu, bude Vám jejich seznam jistě užitečný. Začít můžete třeba od webu levnýženšen.cz.

Pokud byste měl dojem, že díky objednávce z Číny nakupujete ženšen nějak napřímo a výhodněji, pak vězte, že hlavní zhůvěřilosti na ženšenovém trhu vznikají už v samotné Číně a nejsou věcí dovozu. V komunistické Číně, ať už bohudík či bohužel, fungují tržní mechanismy tak, jak u nás fungovaly před sto lety. U bylin to znamená, že hned po sklizni spekulanti zkupují veškerý dostupný ženšen na trhu a skladují ho v naději, že jeho cena stoupne. Ať už se jim toto přání vyplní, nebo ne (a toho roku 2010/11 se jim věru vyplnilo), odleželý ženšen nakonec musejí prodat, a vezměte jed na to, že zákazníkům vždy zasílají ten nejstarší, co mají na skladě. Stejně to v dnešní době funguje i u jiných čínských bylin. Toho roku (podzim 2010) sice čínská vláda vydala zákon proti spekulaci a hromadění zemědělských plodin, jeho dodržování ale u bylin prakticky nelze vynutit. Spekulace s bylinami se stala v Číně, kde jsou kasina zakázána, jakousi hrou, které se věnují všichni, od boháčů až po drobné prodavače. I kdyby náš ebayový prodavač nebyl z Čchung-čchingu, vzdáleného tisíce kilometrů od mandžuského zdroje, věděl bych, že nakupujete od spekulanta. Jediný způsob, jakým si dnes můžete ženšen koupit skutečně napřímo, je zajít na farmu do Mandžuska a udělat tam smlouvu, že přespříští sklizeň bude Vaše...

Korean Ginseng nebo Korea Insam?

Přejděme teď od trhu k označení "Korean Ginseng", které má náš ebayový obchodník v názvu svého ženšenu. To je další dnes už zcela běžná nepravda. Vždyť z Koreje se tak mladý ženšen ani nevyváží. Korejské ministerstvo zemědělství právě kvůli tomu muselo nechat zaregistrovat značku Korea Insam™, protože prakticky všichni Číňané už začali říkat svému ženšeni "Korean", pod záminkou že Korean ginseng je anglické druhové jméno rostliny. Slovo "Korean" je generické, tedy nepatentovatelné, a jeho správné používání nelze zákonně vynutit. Že je "North Korea near its origin", jak náš prodavač píše v záhlaví popisu, to se tak vždy říká. Ono vlastně celé Mandžusko je "poblíž korejských hranic", když se to v rámci ČLR srovná třeba s Tibetem nebo Ujgurskou autonomní oblastí. To podstatné na Korea Insam™ není ani tak zeměpisná poloha, jako spíše korejský dohled nad pěstěním a zpracováním – ve skutečnosti se dnes až tři čtvrtiny ženšenu Korea Insam™ pěstují v Mandžusku a pouze kolem jedné čtvrtiny v samotné Koreji (zdroj: prof. Čchie-Fu Čen, osobní komunikace). Stejnou podstatu má ženšen, který je výsledkem oprávněné nedůvěry Tchajwanců vůči jejich pevninským soukmenovcům. Fotografii plátku 6-letého kořenu Korea Insam™,  i jeho srovnání s levnějším Tchajwanským TaiwanTCM Liangem naleznete zde.

Na závěr

Odpověděl jsem Vám podle svého nejlepšího vědomí a svědomí tak, aby to osvětlilo situaci Vám i jiným čtenářům. Já své období seznamování se s čínskými bylinami a zvláštnostmi jejich prodeje mám už do jisté míry za sebou. V této odpovědi a celkově na webu adaptogeny.cz poskytuji informace, které v takové koncentrované formě nikdo jiný neposkytuje. Nemůžu ale nikoho nutit, aby mi věřil. Hledejte, surfujte, experimentujte, když na to máte čas a trpělivost. Časem snad poznáte, že mou hlavní motivací není hájit své osobní zájmy, ale hájit své osobní zájmy v tak širokém smyslu, že to částečně zahrnuje i Vás.

-boris-

| 2011 - 15.2.2011