Drobečková navigace

Infekční choroby dýchacích cest

Svého času jsem obdržel poměrně zoufale znějící dotaz od pacienta s chronickým zánětem horních dýchacích cest, kterého lékaři nebyli schopni vyléčit.To mě přimělo prostudovat, které specifické byliny by mohli účinkovat u infekcí horních dýchacích cest.

Infekční choroby dýchacích cest jsou příkladem infekčních nemocí a lze je také rozdělit na původem bakteriální a virové. Z virových onemocnění je význačná chřipka. Proti bakteriálním se uplatňují látky s antibiotickými účinky.

Byliny s účinkem u infekcí horních dýchacích cest

Pacient samozřejmě chtěl pomoct s vlastním problémem, jenže já jsem nevěděl, jestli se jednalo o virový nebo bakteriální zánět. Není dost dobře možné předepisovat léčbu na dálku a tak jsem podle doporučení Dr. Dukea intuitivně sestavil přibližný seznam léčivých rostlin, které lze u nespecifikované chronické infekce dýchacích cest zkoušet. Vzhledem k nespecifikovanému charakteru nemoci doporučuji použít kombinaci několika různých protivirových a antibakteriálních bylin ze seznamu, protože tak snáze docílíme antibiotický efekt na mikroby. Vzhledem k nutnosti efektu nárazové dávky (pokusu o zničení co největšího množství mikrobů hned na začátku antibiotické léčby, než dostanou příležitost si vybavit možné mechanismy odolnosti) též doporučuji patřičně vysoké dávkování a při neúspěchu možnost přejít na jiné byliny. Seznam nesmí být bez lékařského dohledu použit k léčbě konkrétních případů onemocnění. O konkrétních případech se vždy poraďte s lékařem znalým lékařské botaniky.

Účinek proti infekcím horních dýchacích cest by mohla mít kombinace čaje z 3g borůvkových listů (vaccinii myrtilli folium), většího množství čerstvého česneku (chuť lze zmírnit mlékem nebo smetanou), většího množství (až 10g) čerstvého mladého strouhaného zázvoru (Zingiber officinale, odvar nebo čerstvý zázvor s masem, s játry nebo tak), k tomu 5g ženšenu pravého (Panax ginseng), nešetřit. Borůvky, česnek a zázvor jsou známé protivirové byliny, ženšen má navíc i ochranné účinky. K jídlu přidáme kurkumu (Curcuma longa), opět ve vysoké dávce. Jídlo je vhodné "kořenit" protivirovým kořením: Dobromysl čili oregano (Origanum vulgare), rozmarýn (Rosmarinus officinalis), koriandr (Coriandrum sativum), fenykl (Foeniculum vulgare), všechno v gramových množstvích. Tyto rostliny jsou všechny známé obsahem protivirových látek a neměli bychom je podceňovat. K přípravě salátu je podle Dr. Dukea vhodný panenským olivový (olivae oleum virginale) nebo pupalkový (oenotherae biennis oleum) olej. Do úvahy lze vzít i léčivé houby – například lesklokorku lesklou – houby často obsahují antibakteriální látky.

Ženšen má kromě imunomodulace i účinek proti sexuální dysfunkci, lesklokorka je účinné protirakovinné agens. Pokud do dvou týdnů nedojde k úpravě chronického zánětu, můžeme ještě zkusit kombinaci jiných protivirových bylin: Čistec lékařský či bukvice lékařská (Stachys officinalis), srdečník obecný (Leonurus cardiaca), šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis), yzop lékařský (Hyssopus officinalis), černohlávek obecný (Prunella vulgaris), všechno asi natě, všechno asi tak po 2g denně. Dále čekanku obecnou (Cichorium intybus, kořen) a echinaceu neboli třapatku (Echinacea purpurea, kvetoucí nať nebo květ), může být i třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), opět všechno 2g. Jedná se o tzv. brokovnicový přístup, snažíme se o to aby některá z bylin na léčenou infekci "sedla". Prostě musíte vtrhnou do nejbližšího dobrého bylinného obchůdku a vybílit jim to tam. Dále lze vzít do úvahy tzv. malabarský ořech (Justicia adhatoda) a tzv. kočičí dráp (Uncaria tomentosa), bruselští byrokraté si už snad brzy uvědomí, že není v jejich zájmu byliny zakazovat, takže toho že je Uncaria v EU nesmyslně zakázaná si již nevšímejte.

Seznam bylin použitelným při infekci lze dále rozšiřovat: patří tam meduňka lékařská (Melissa officinalis), klidně i 4g denně, zavinutka citronová (Monarda citriodora), zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kozinec blanitý (Astragalus membranaceus). Protivirový účinek má i borůvka (Juniperus), líčidlo jedlé (Phytolacca acinosa), zimolez (Lonicera) a zlatice převislá čili zlatý déšť (Forsythia suspensa). Z hub existují reference na housenici (Cordyceps, Lee2014aec).

Než bude tento článek dopsán, zakončím jej doporučením, abyste současnou terapii infekcí dýchacích cest doplnili kombinací třapatky nachové a česneku kuchyňského, kterou strategicky doporučuje Abdullah2000scu (důvody viz tamtéž).

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.