Drobečková navigace

Je možné užívat lesklokorku lesklou v době těhotenství a kojení?

Dobrý den

ráda bych věděla, zda je možné užívat lesklokorku lesklou v době těhotenství a kojení. Mám sedmiměsíční miminko, které již částečně přechází na dětskou stravu, ale stále ještě kojím 4x denně. Lesklokorku chci užívat na podpoření imunitního systému, neboť jsem poslední dobou hodně vyčerpaná. Děkuji za odpověď. Petra

Dobrý den, Petro!

Krátká odpověď na Váš dotaz je:

Běžné užívání lesklokorky při kojení je zcela bez problémů.

Dále připájím několik dalších souvisejících informací a úvah:

Podobný dotaz jsem již řešil pro ženšen

Dotaz na užívání při kojení jsem již řešil pro ženšen. Po pečlivém prostudování dostupné literatury vyzněla odpověď pro ženšen dost pozitivně. Lze pak říct, že lesklokorka se ženšeni farmakologicky z určitého hlediska podobá, ale visí nad ní ohledně užívání v těhotenství a laktaci podstatně menší otazník, než nad ženšenem.

Proč nad ženšenem visel ohledně užívání v těhotenství a laktaci otazník

Jednoduše řečeno, protože obsahuje účinné triterpenoidy (panaxosdidy), které procházejí placentární bariérou a i do mateřského mléka. Čistě teoreticky by totiž panaxosidy, ač zcela neškodné u dospělců, mohly negativně ovlivňovat embryogenezi, aniž by si toho lékaři TČM byli za ta tisíciletí všimli. Prakticky tomu tak naštěstí není, ba dokonce se zdá, že i dětem ženšen prospívá (vědecké reference lze najít ve zmíněném dotazu).

Proč nad lesklokorkou visí menší otazník než nad ženšenem

Jednoduše řečeno, ze tří důvodů:

  • Lesklokorka kvantitativně obsahuje méně triterpenoidů než ženšen
  • Navíc se obvykle konzumuje v menším množství než ženšen
  • Hormonálně modulační účinek není u lesklokorky tak výrazný jako u ženšenu

Zatímco u zralého, kvalitního, suchého červeného ženšenu se celkových obsah panaxosidů pohybuje kolem 20%, u suché lesklokorky lesklé je obsah triterpenoidů (tzv. ganoderových kyselin) pod 1%. Lesklokorka se navíc obvykle konzumuje v menších množstvích – její tuhá, dřevnatá konzistence ani k žádné velké konzumaci nepobízí. Za nejdůležitější účinnou protirakovinnou složku lesklokorky se dále nepovažují ganoderové kyseliny, ale specifické "polysacharidy", lépe řečeno proteoglykany, které neprocházejí ani přes placentu, ani do mateřského mléka.

Jinak odpověď závisí také na tom, koho se ptáte...

Výrobci běžných léků rychle poznamenají, že v těhotenství a laktaci je lepší se bylinám vyhnout, protože nejsou dostatečně prozkoumané. A mají do jisté míry pravdu. Škoda jen, že tuto skvělou radu nebyli schopni dát těm maminkám, které kdysi nechali užívat svůj thalidomid, blokující růst končetin plodu.

Bylináři Vám zase konkrétně u lesklokorky řeknou, že jí můžete v těhotenství a při kojení jíst tolik, kolik jen chcete. I oni mají pravdu. Praxe ukazuje, že lesklokorka je u maminek zcela bezpečná.

Nejméně sebejistou odpověď Vám dají vědecké články. Existují pouze dvě publikace okrajově se dotýkající otázky užívání lesklokorky u maminek (Cheng2007gsm a Zhang2006pgl). V obou případech se jedná o pokusy s podáváním lesklokorky těhotným potkanům za účelem vyvolání pozitivních účinků u mláďat. Samotnou otázku bezpečnosti lesklokorky v těhotenství a laktaci tedy věda zatím oficiálně neřešila. Nejsou ale důvody k obavám a spíše se čeká, že lesklokorka bude i zde účinkovat pozitivně.

  • odpověď z http://www.herbnet.com/ask the herbalist/asktheherbalist_pregnancy.htm pdf
  • vedlejší účinky podle http://www.buzzle.com/articles/ganoderma-lucidum-side-effects.html pdf

s pozdravem

-boris-

| 2011 - 12.6.2011