Drobečková navigace

HER2+ rakovina prsu: Léčivé houby a ženšen

Vážený pane Mgr. Štítnický. Obracím se na Vás na základě informace, kterou mi poskytla už dávno moje kolegyně ... Teď ale přejdu k podstatě. Pro mou manželku, která zavedenými onko-terapeutickými modalitami "bojuje" se zmíněným typem onemocnění, mi pro začátek zprostředkovala jedno balení ženšenu TaiwanTCM Liang. Doufám, že ten by snad pozitivním způsobem mohl přispět jednak k potlačení příznaků samotného základního onkologického onemocnění, také k eliminaci nežádoucích účinků léčby = operace, radioterapie, chemoterapie, hormonální terapie, po 4 letech opakované / jiné chemoterapie, tentokrát s výraznějšími vedlejšími účinky. Dozvěděl jsem se ale i o možných příznivých účincích výtažků z houby Trametes versicolor. Chtěl bych Vás tedy naléhavě poprosit o informaci týkající se zmíněných účinků a jak se tento preparát užívá. Na dopsání článku o Trametes versicolor na Vaší webové stránce ADAPTOGENY.cz marně čekám už delší dobu. Pokud mohu poprosit, uvítal bych Vaši brzkou odpověď, protože vzhledem k samotnému charakteru onemocnění se mi situace potenciálně vidí být dost hrozivou, stále však věřím / doufám v možný příznivý zvrat v průběhu probíhající onko-léčby. Za pochopení a brzkou odpověď Vám předem děkuji a zůstávám s pozdravem MUDr. Martin M. (Slovensko)

HER2 + rakovina prsu:

Dobrý den, pane Martine.

Jsem rád, že se konečně dostávám k Vašemu dopisu, chtěl bych nejprve vyjádřit svou mimořádnou radost nad tím, že mám příležitost komunikovat s lékařem Vašeho ražení. Sám jsem si jako specializaci vybral neurobiologii a pokud bych byl poslechl svou matku, která si přála abych šel studovat medicínu, asi bych byl také inklinoval k neurochirurgii. Komunikaci s odborníkem jako Vy oceňuji hlavně proto, že Vám nemusím vysvětlovat tisíc věcí o nádorech a jejich průběhu, prognóze, imunitě, farmaceutické praxi, atd. V tomto směru byste naopak jistě mohl vysvětlit hodně Vy mně, čímž Vás ale v tomto okamžiku rozhodně nemůžu zatěžovat.

Takže in medias res ...

Ženšen pravý v léčbě rakoviny

Jak biolog Vám mohu ohledně ženšenu na 100% potvrdit, že zde v žádném případě nejde o něco co by bylo "alternativní" ve smyslu non lege artis. Ženšen je nejsilnějším prostředkem k regeneraci imunitního systému po ozáření nebo podobném poškození (jedy, cytostatika), jakým současná věda disponuje. I když se to dnes velmi nezdůrazňuje, již v 80. letech to o ženšenu konstatoval japonský imunolog a specialista na radiaci Morio Yonezawa. Jeho profil lze nalézt v japonské databázi ReaD, citovat v této souvislosti lze jeho publikace Yonezawa1976rri , Yonezawa1981rri, Yonezawa1985rri. A od té doby se nám žádná nová SciFi tabletka proti radioaktivitě neobjevila. Větší množství referencí je možné nalézt v článku účinek ženšenu proti radiační zátěží.

Pokud jde o přímé protirakovinné účinky ženšenu, tam je situace ve výzkumu o něco komplikovanější. Jak jistě víte, výzkum rakoviny je mimořádně populární, protože celý náš západní systém scientometrie (který bohužel slepě přebírají i na Východě) je nastaven tak, že minoritní témata zanedbává a populární témata dělá ještě populárnějšími. Vůbec nejmenší Impakt faktory má ta věda, která je nejobtížnější - matematika. Takže z té spousty publikací o účincích ženšenu proti rakovině má, řekl bych, asi tak třetina nebo čtvrtina své reálné opodstatnění, a zbytek byly získány z nouze - někdo rychle potřeboval publikaci do časopisu s vysokým Impakt faktorem, publikoval předtím něco o ženšenu a tak sáhl po kombinaci ženšenu a rakoviny. Suma sumárum, ženšen u některých onkologických indikací bude asi i přímo prospěšný, avšak ve srovnání s jeho jinými účinky je tato jeho indikace relativně málo spolehlivá.

Ganoderma lucidum (lesklokorka lesklá) a Trametes versicolor (outkovka pestrá) v léčbě rakoviny:

S nádory je to vždy ruleta, ale po paměti vím, že lesklokorka poměrně dobrým způsobem zlepšuje prognózu u nejrůznějších onkologických diagnóz. Lesklokorka má vůbec v TČM královskou pověst (houba nesmrtelných atd.), Která je do určité míry ještě lepší než pověst ženšenu. Tato dobrá pověst je vodítkem i pro nás: Dnes se již ví, že TČM nebyla (a není) v principu nevědecká, pouze klade podstatně větší důraz na generační předávání znalostí v nezměněné formě a k internímu zápisu informací používá poněkud jinou latinu (taoistickou terminologii). Bohužel naše spolupracovnice, která se zabývala mechanismy účinku lesklokorvky si vzala volno na dobu neurčitou, takže celé téma nyní čeká na mě. O lesklokorce je jinak na Medlajnu velké množství publikací, jejichž abstrakty si mohou přečíst všichni a u některých jsou veřejně přístupná i jejich plná znění.

Pokud jde o hubu Trametes versicolor , tak pokud byste si kontroloval, co je o ní publikováno, je třeba použít též starší synonymum Coriolus versicolor. Ve výzkumu této houby došlo k zajímavému jevu, že jméno Trametes používají většinou biologické publikace o životě a ekologii této houby, zatímco ve výzkumu jejich léčivých účinků je zažité starší jméno Coriolus. Pod ním k r. 2011 lze na Medlajne najít 262 publikací, z nichž by se zdálo, že protirakovinné účinky této houby nejsou pověrou. Stejně jako u lesklokorky, detaily působení Trametesu (outkovky pestré), jsem také detailně nenastudoval, ale o zázračné historky o vyléčení rakoviny ani u outkovky pestré není nouze. Ale i kdybychom těmto jednotlivým případům nevěnovali pozornost, tak pro mě zaváží třeba i fakt, že Trametes je v protirakovinných indikacích velmi populární v Japonsku.

Pod vlivem Vašeho dopisu se budu snažit maximálně urychlit revizi textů o Ganodermě a Trametes, aby dávali čtenářům alespoň tuto základní představu, kterou se nyní snažím odkomunikovat Vám. Pokud by se mi to včas nepovedlo, bude brzy možné si o účincích těchto hub přečíst v nejnovější knize Houby a jejich léčivé účinky od žijící legendy tropické botaniky, prof. Pavla Valíčka.

Užívání

V případě boje s rakovinou je třeba užívat lesklokorku i outkovku v patřičném množství. Tento typ přírodních léčiv se dost často upravuje na práškový koncentrát, v němž 1 gram prášku obsahuje extrahované účinné látky odpovídající několika gramům mleté houby. Jak práškové vehikulum koncentrátu se používá většinou mletá dospělá plodnice daného druhu houby. Koncentrát umožňuje užívání větších dávek a spolehlivější vstřebávání účinných látek. V popředí výzkumu a zpracování léčivých hub stojí momentálně země východní Asie a zvláště Tchaj-wan, kde byl nedávno dokončen projekt sekvencování a anotace genomu lesklokorky lesklé.

Závěrem

Na závěr si neodpustím poznámku k problému, který dnes dostupnost neškodných a přitom účinných přírodních léčiv ohrožuje nejvíc: Budování byrokratických bariér, které se z EU přes WTO roztahují do celého světa.

Konkrétně outkovka pestrá (Trametes versicolor) se podle nových směrnic EU automaticky dostala do kategorie "potravin nového typu" (novel food), čili její prodej je zakázán, pokud se někdo neodhodlá k tomu, že se pustí do několikaletého byrokratického procesu získávání zvláštních povolení od orgánů EU. To v dohledné době prakticky znemožňuje tuto houbu v EU legálně prodávat v kategorii potravin. Prodeji této houby v kategorii léků zase v praxi zabraňují vysoké fixní poplatky a lékové registrační procedury, pro byliny zcela nevhodné.

Institucionalizace přírodních zdrojů, zákazy konkrétních bylin, plošné zákazy všeho, co jde označit nálepkou "novel food" (navzdory tisíciletým zkušenostem!), zákazy uvádění informací o léčivosti léčivých rostlin atd. se prezentují pod zástěrkou zkvalitňování a zodborňování fytoterapie, ale při čtení těchto zákonů je až příliš patrný jejich skutečný cíl: Omezit svobodu lékařů i laiků rozhodovat o terapii a přenést ji na nadstátní orgány, jednající na objednávku farmaceutických kartelů. Tento proces bude mít velmi neblahý dopad na úroveň zdraví Evropanů i ekonomiku Evropy. O této současné tématu více na nedejmesiprirodu.cz

s pozdravem

-Boris-

( Komunikace pokračuje na další stránce.)

| 2011 - 13.9.2020