Drobečková navigace

Lotos indický (Nelumbo nucifera Gaertn.)

Lotos indický (někdy též lotos ořechonosný) patří k posvátným rostlinám Ajurvédy a je v říši rostlin po mnoha stránkách výjimečný. Tato vodní rostlina patří k nejdůležitějším adaptogenům. Celá rostlina je jedlá, ale pěstuje se poměrně obtížně, takže se využívá hlavně jako lék a pochutina.

Účinky a užívání lotosu

Pro lidskou konzumaci jsou nejdůležitější oddenky (hlízy) rostoucí v bahně a semena (lotosové oříšky), která dozrávají v terčovitých plodenstvích vyčnívajících nad hladinu. Z lotosových oříšků se před konzumací odstraňuje hořký klíček (plumula nelumbinis), ale i ten je jedlý a používá se jako léčivo s protizánětlivými vlastnostmi.

Léčivé vlastnosti má i list této rostliny – folium nelumbinis. Má mírný diuretický a laxativní účinek a považuje se za vhodný doplněk stravy při redukční dietě. Jeho hlavními účinnými látkami jsou lotosové flavonoidy, které jsou v menší míře přítomné též v oddenku dalších částech této rostliny.

Lotos je vůbec velmi zajímavá rostlina. Květy jsou zajímavé tím, že fungují jako hmyzí hotel. Jsou vyhřívané (lotos je jedna z mála rostlin schopných vytvářet teplo) a v průběhu noci lákají hmyz k odpočinku. Na noc se zavřou a hotelové hosty uvězní až do rána, čímž si lotos zajistí dokonalé opylení.

Lotosová semena jsou mimořádně trvanlivá (zachovávají si klíčivost až 1000 let). Tímto způsobem lotos přežije i dlouhé vyschnutí říčního ramene, kde rostl a v bahně si hezky počká, než se řece opět neuráčí opět téct na předešlém místě. Navíc se tím lotos brání před vodními hlodavci, kteří mají jeho výživné podzemky v mimořádné oblibě. Je jasné, že při takové trvanlivosti musejí lotosová semena obsahovat vysoce účinné antioxidanty, které přispívají k jejich účinku proti stárnutí. Lotosové ořechy dle TČM uklidňují mysl, zlepšují spánek, posilují imunitní systém, zlepšují trávení a celkově posilují organismus, včetně sexuálních funkcí. Ještě silnější účinek mají dle TČM lotosové oddenky. Jako léčivo se používají i květy, listy a hořké klíčky lotosových semen, které mají protizánětlivé a uklidňující účinky. Listy se považují za vhodný doplněk při redukční dietě.

Další informace a reference můžou vážní zájemci o tuto rostlinu najít v přehledu Paudel2015ppb, který doporučuji.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.

Související články