Drobečková navigace

Pěstování léčivých hub na špalcích

Léčivé houby můžeme pěstovat na pilinových špalcích, kde rostou rychleji a můžou plodit už za 1 měsíc od výsadby, nebo na dřevěných špalcích, kde rostou pomaleji a plodit začínají až po delší době.

Různé metody a konfigurace pěstování hub

Jako substrát pro dřevokazné druhy léčivých hub se používá buďto plné dřevo (polena), nebo špalky z pilin, slámy, či jiného rozmělněného organického materiálu. Pěstování na polenách vyžaduje pouze minimální péči a vyrostlé houby působí dekorativně, proto je tato metoda vhodná pro rekreační pěstitele:

Pěstování plodnic na plném dřevě
Pěstování plodnic na plném dřevě
Amatérske pěstování houževnatce jedlého (Lentinula edodes)
Amatérské pěstování houževnatce jedlého (Lentinula edodes)

Výhodou pěstování na špalcích z rozmělněného organického materiálu je zase rychlejší prorůstání podhoubí a tvorba plodnic. Nevýhodou je větší náchylnost ke kontaminaci – špalky se proto balí do plastového obalu. Tuto metodu používají hlavně profesionální pěstírny:

Plodnice hlívy máčkové v horizontální konfiguraci
Plodnice hlívy máčkové v horizontální konfiguraci
Pěstování plodnic na špalcích ve vertikální konfiguraci
Pěstování plodnic na špalcích ve vertikální konfiguraci
 
 

Otázka optimálních podmínek pro pěstování hub nemá obecnou odpověď. Různé druhy hub vyžadují k růstu různé substráty (dřevo, sláma, hnůj atd.). Jsou též houby parazitické, které rostou pouze na určitých organizmech (např. housenice, Cordyceps spp.). Požadavky na konfiguraci se také u různých druhů liší:

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) na špalcích ve vertikální konfiguraci
Např. lesklokorka (Ganoderma lucidum, houba reishi) dobře roste na pilinových špalcích ...
Žampiony v horizontální konfiguraci – na temném, dobře pohnojeném záhonku
... zatímco žampiony rostou nejlépe v horizontální konfiguraci – na temném, dobře pohnojeném záhonku

Výroba koncentrátu z plodnic

Plodnice léčivých hub spadajících do kategorie adaptogenů lze konzumovat přímo. Druhy, které jsou pro svou tvrdou konzistenci nepoživatelné (což se týká i lesklokorky lesklé), se musí před požitím práškovat. Prášek se užívá buďto v kapslích, nebo v přírodním stavu, rozmíchaný ve sklenici vlažné vody. Další možností je příprava koncentrátu. Ta se provádí tak, že rozmělněné plodnice se louhují v nadbytku rozpouštědla, kterým může být voda, alkohol, metanol, éter, nebo jiná nepolární organická látka. Ze vzniklého výluhu se odpařením získá práškový koncentrát, který se standardním farmaceutickým způsobem zpracovává na kapsle, tablety či jiné lékové formy.

Sběr výtrusného prachu

Každá pěstírna hub vytváří určité množství výtrusného prachu. Není se čemu divit – dá se říct, že tvorba a šíření výtrusů je hlavním posláním plodnice. V bezvětří, které v pěstírnách obvykle vládne, se výtrusný prach postupně hromadí pod klobouky:

(hnědý výtrusný prach hromadící se v pěstírně pod plodnicemi lesklokorky lesklé)

Sběr spórového prachu lesklokorky - huby reishi
Sběr spórového prachu lesklokorky (Ganoderma lucidum)
zoom - sběr spórového prachu lesklokorky - huby reishi
Sběr spórového prachu (přiblížení)

Tento výtrusný prach lze sbírat. Nejen plodnice, ale i výtrusný prach lesklokorky lesklé (viz obrázek) obsahuje ganoderové kyseliny a další účinné látky této léčivé houby.

 

| 2008 - 23.11.2019