Drobečková navigace

Silný ženšenový odvar

V Asii (a zvláště v Koreji) se běžně ze ženšenu připravuje i podstatně silnější odvar než dříve zmíněný ženšenový čaj. Například oficiální návod k užití ženšenu Korea Insam doporučuje ke krátkodobému užívání denní dávky až 50g a k dlouhodobému až 20g (přepočteno na váhu čerstvého kořenu). Korejci dále doporučují vařit ženšen s několika gramy mladého čerstvého zázvoru a plody cicimku (jujube). Jedná se o odvar, nikoliv o pouhé zalití horkou vodou. Má se prý začít až s 1 litrem vody a vařit dokud se polovina vody neodpaří.

Na silný odvar potřebujeme:

... tradičně se přidává také (není nutné – jen pokud máme):

Příprava:

Všechny přísady vložíme do varné nádoby a vaříme hodinu nebo i déle, dokud se určitá část vody nevypaří (nechci předepisovat kolik – to závisí na tom, jak a v čem vaříte).

Užívání:

Tento odvar se pije pokud možno teplý až 3 krát denně v situacích, kdy potřebujeme najednou vydat velké množství energie, v zimě při nachlazení nebo podchlazení a při břišních potížích.

Nepodává se při horečce, těhotným ženám a dětem. Podle Korejců je ale vhodný k posílení přímo při porodu a po porodu. Po krátkou dobu lze silný ženšenový odvar skladovat v lednici a používat ho jako koncentrát k přípravě ženšenového nápoje. K tomuto účelu je ale vhodnější alkoholová tinktura.

Další poznámky:

  • Odvar podle výše uvedeného receptu obsahuje ekvivalent 1-2g červeného ženšene v něco méně než 100ml (závisí od toho, kolik vody se při vaření odpařilo).
  • Odvar lze samozřejmě připravit i v jiném množství (např. z 5g ženšenu a 500ml vody).
  • Slupku cicimku je vhodné k lepšímu vyvaření na několika mistech propíchnout.
  • Kvůli ostré je možné zázvor z odvaru vypustit (já osobně čerstvý zázvor více oceňuji s masem a saláty).
  • Mám podezření, že vývar se doporučuje teplý nejen kvůli rozehřátí pacienta, ale možná i aby ke zlepšení rozpustnosti panaxosidů.

 

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.