Drobečková navigace

Neurologické problémy (Paroxyzmální dystonie)

... Mám po celý život (30 let) svalové křeče velmi podobné epilepsii, jen kratší, často velmi intenzivní: 1-2 min, cca 200 denně, velmi to kolísá. Diagnostikováno jako paroxyzmální dystonie – hlavní faktor stres. Celý život užívám neurologické léky, ale kdybych se nesnažil to "optimalizovat" ... už bych byl asi mrtvý, protože tohle není medicína. Vyzkoušel jsem všechno, vždy to přehluší extrémní stres, žel se tomu neumím vyhnout, nakolik žiji v nemocné rodině, ale snažím se, podnikám kroky, velmi aktivní, na eliminaci negativních vlivů mé rodiny na mě ... cca před dvěma lety jsem vyzkoušel čínský čaj (nejlepší jsou pi lo chun a snow buds), které si i doteď objednávám a velice dobře mi dělá též ženšen. To, co nezvládá "medicína", ženšen velmi dobře nahrazuje :-)...  Chci se zeptat co obsahuje, resp. jaký mechanismus by mohl působit při čínském čaji, protože ono mi to skutečně dokáže udělat z 200 a víc, téměř nepřetržitých křečí, "pohodových 50". Ráno křeč za křečí – šálka čaje a "pohoda"... Když jsem to říkal lékaři, že podívejme se co to obsahuje, tak neříkal nic, přitom jsme vyzkoušeli doslova nenormální léky – pro parkisoniky a pod. Proto se Vás, jako znalce poměrů chci zeptat, jestli Vás něco zajímavého nenapadá? Moc děkuji, Milan.

Vážený Milane,

koordinace pohybu je pro organizmus o velikosti člověka náročným úkolem, protože je na hranici schopností našeho nervového hardvéru. Při délkách přívodních vláken leckdy přesahujících 1m jsou desítky milisekund potřebné jen na přenos signálu a další stovky na zpracování pohybového programu. Nemáme čas přemýšlet o tom, jestli máme použít biceps nebo triceps, prostě si přejeme výsledek pohybu a ruka to "sama udělá". Než motorický neuron předního míšního rohu dá povel svalu, na přípravě pohybu pracují desítky a stovky mozkových systémů v mozkové kůře, bazálních gangliích a mozečku. Přirovnal bych to k orchestru, jehož dirigentem je naše vůle. Když v orchestru hraje sólista nebo je generální pauza, tak musí být všichni hráči zticha. U lidí postižených dyskinezií tomu tak není – potlačení aktivity toho či onoho automatického systému není úplné a dochází k nechtěným pohybům.

Váš popis příznaků není dost detailní – příčin mohou být stovky. Je více než jasné, že lékaři také nemají o etiologii Vašich křečí ani potuchy, ale používají své standardní metody. Pacient snadno přijde ke GABA agonistům: Diazepam, Rohypnol, Zolpidem, Valium... Mají tisíc jmen, ale pouze jediný účinek – utlumují mozek přes GABA receptory, nejčetnější receptory mozku. Mé stanovisko k nim je jasné – pokud možno nebrat. To je zabíjení blech kladivem. Dále jste dostal léky pro parkinsoniky a "nenormální léky", což jistě budou léky pro schizofreniky nebo lidi s hyperaktivitou. Modulátory dopaminových dráh? Ty jsou oblíbené, protože zabírají na schizofrenii a některé parkinsonismy. Ale já mám takový pocit, že ve Vašem případě budou dopaminové receptory blízko, ale přece jenom vedle.

Píšete, že Vám dělá dobře čajovník a ženšen. Účinnou látkou čajovníku je, stejně jako u kávy, kofein. Čajovník ale navíc obsahuje vlastního GABA agonistu – teanin. Inhibiční GABA receptory jsou nejhojnější receptory mozku, protože hlavní interakcí mezi mozkovými neurony je inhibice. Tedy pokud v nervové dráze zablokujeme první neuron, aktivita druhého neuronu naopak vzroste, u třetího se opět sníží atd. Pokud nervová dráha tvoří kruh, nebo síť, je situace ještě složitější. Vy se mě ptáte na mechanismus, ale věda neumí odpovědět. I když víme, že kofein působí na adenosinové receptory a ženšen na mnoho různých receptorů, nejsme schopni z této informace odvodit celkový nervový účinek.

Tedy abych to shrnul: my vědci nevíme v podstatě vůbec nic a Vy si musíte pomoct sám jak umíte. Jediné, co Vám mohu doporučit, je to, co už děláte – na vlastní pěst zkoušet, co Vám pomáhá a toho se pak držet. Jsem rád, že Vám ženšen pomáhá – i v jiných případech jsem byl překvapen jeho potenciálem při neurologických problémech. Děláte dobře, že zkoušíte různé druhy – malá změna poměru panaxosidů může mít vzhledem k jejich vzájemnému antagonismu velký dopad na celkový účinek. Můžete též vyzkoušet ženšenový květ, nebo ženšen americký. Co se týče dalších možností, je těžké radit. Na Vašem místě bych po řadě vyzkoušel tradiční psychoaktivní látky. Nepíšete, jestli kouříte. Pokud ne, tak zkuste v malých dávkách medicinální nikotin nebo medicinální konopí (nejlépe sníst, protože dým je škodlivý na plíce). Slovem zkusit myslím pouze zkusit, jestli Vám náhodou nezaberou. Stejně bych doporučil zkusit odvar z listů koky, který je na rozdíl od šňupacího kokainu neškodný a málo návykový, ovšem kdyby celá rostlina u nás nebyla zakázaná. Dále bych nahradil komerční GABA agonisty (uklidňující léky) tichomořskou rostlinou kava kava (Piper methysticum), která ale v EU také trpí zbytečnými povolovacími problémy. Z toho, co roste ve Střední Evropě, lze zkusit meduňku, třezalku, na nervovou regeneraci mateří kašičku, zázraky to ale nejsou.

-boris-

Zdravím, děkuji za profesionální odpověď, nekouřím, nepiji, ukázkově se stravuji, hlavní faktor je stres, ten vím, odkud pochází, z čeho pramení, jde o to, že mám posunutou intimní zónu, takže potřebuji svůj "home" ... žel žiji v "nemocné rodině". K samotným křečím: jde hlavně o čaj, proto se ptám, co může způsobovat až 50 i více procentní pokles (někdy) křečí po šálku pi-lo-chunu, resp. snow buds. No a naopak, když vypiji více než 2 dávky denně (např. 3, 4 šálky, podle zalévání), tak způsobuje naopak křeče, ale "klasické", jako typická křeč v lýtku, a z takového pak můžu paradoxně dostat ten "můj". Co se týče ženšenu, zkusil jsem ženšen TaiwanTCM Liang, obecně na všechny léky, čaje a pod. reaguji citlivě a hned pár hodin po užití vím, na čem jsem, zkoušel jsem půl plátku ženšenu, dnes celý, celý je moc... Ženšen nižší kvality (sušený kořen) zalitý vařící vodou s přidáním měsíčku, vylouhovaný cca 10 min a poté opět zalitý na cca 2-3 min... také dělá své. Hlavně ženšen ve smyslu tlumících účinků neurologických léků, i to bych podle doktora mohl užívat 5 násobné dávky...:-) no to už bych si s Vámi nepsal... Z těchto dvou dávek můžu říct, že ženšen 6letý je silnější, budu zkoušet a srovnávat a dám info. Příjemný den, Milan.

Vážený Milane,

my jsme se našli. Vy jste obdařen extroverzí a já zase ochotou Vám odpovídat.

Dovolte mi zopakovat, že mě velmi těší Váš zájem a těší mě i to, že Vám ženšen prospívá. Je to pro mě zadostučiněním, protože dnes se v medicíně pořád ještě klade důraz především na léky syntetické, které jsou čím dále tím dražší, zatímco u ženšenu lékaři pořád ještě pochybují dokonce i o jeho účinnosti jako takové. Přitom i navzdory relativně vysoké ceně ve srovnání s běžnými bylinnými jsou ženšenové panaxosidy na váhu podstatně levnější než syntetické účinné látky – když si vezmete do ruky dobře vysušený červený ženšenový kořen, až 20% jeho hmotnosti tvoří čisté účinné látky.

Co se týče Vašich dalších dotazů, v zásadě se shodují s těmi, které jste mi položil ve svém prvním dopisu. Odpovědi na ně byste při pozorném čtení našel už v mé první odpovědi, můžu Vám je ale podat více po lopatě. Nevím, jestli jsme se správně pochopili s tím kouřením. Mým návrhem právě bylo to, abyste nikotin jako lék vyzkoušel, ne však nutně inhalací dýmu. Nikotin je ve většině případů škodlivý, ale v určitých případech pomáhá. Mezi ně patří i některé neurologické problémy týkající se dopaminových drah. Nikotin zmiňuji čistě kvůli tomu, že většina lékařů si na něj v roli léku nevzpomene. Dá se užívat perorálně, transkutánně, nebo k bezpečné inhalaci existuje tzv. elektrická cigareta – bezdýmní inhalátor nikotinu.

Na problémy s Vaší rodinou jsem odpověděl mlčením – nutnost stěhování je jasná, finanční problémy jsou dnes ve Střední Evropě spíše pravidlem. Tento problém nemá žádné snadné řešení. Váš život jsem rozebírat nechtěl. Když se kapitán Scott před 100 lety vracel z jižního pólu, zastihla jeho výpravu polární noc a sněhová vichřice s teplotami -40°C. Výpravě došly zásoby a navíc jim omrzly nohy. Zvažovali sebevraždu, ale dohodli se, že zahynou přirozenou smrtí za pochodu. Udělali však ještě něco jiného – utábořili se, zalezli do spacáků a postupně v nich pomrzli. Scott jako jediný se po týdenním čekání na lepší počasí pokusil vstát – našli jej zmrznutého v rozepnutém spacáku. Pane Milane, pokud nemůžete nic dělat, rozepněte si aspoň spacák. Nebo se přizpůsobte, jak zpívají Smoljak a Svěrák.

Mlčením jsem též pominul neurofyziologickou podstatu působení čajovníku na Vaši dyskinesii, protože jsem se styděl splétat hypotézy o tom, co si netroufají vysvětlit zatím ani specialisté. Ale abyste mě nepodezíral že blafuji, připájím obrázek zapojení dopaminové dráhy z recentní spekulativní publikace (Lisman2008cfu, obrázek vpravo) a od něj odvozený můj vlastní spekulativní návrh působení čajovníkového kofeinu a teaninu na tuto dráhu (obrázek níže). Můžete si například všimnout, že na mém nákresu kofein působí aktivačně na P2X receptory inhibičních interneuronů (a potenciálně celého řetězce inhibičních interneuronů), jakož i na samotné pyramidové buňky, které představují datový výstup mozkové kůry. Lze si představovat, že čajovníkový kofein v nízkých dávkách aktivuje nejen pyramidovou buňku, ale i inhibiční interneuron, který však svou zvýšenou aktivitou pyramidovou buňku utlumí tak, že tato je ještě méně aktivní, než kdyby v mozku žádný kofein nebyl, čímž se Vaše křeče oslabí. Při vysoké koncentraci kofeinu je ale aktivace pyramidové buňky tak silná, že ani zvýšený tlumivý účinek interneuronů ji neubrzdí a křeče se zesílí. To je ale pouze jedno z desítek možných vysvětlení. Podobným způsobem lze uvažovat i o teaninu, který prý zvyšuje úroveň inhibičního neurotransmiteru GABA. To, jestli je u Vás účinnou látkou kofein nebo teanin můžete zjistit tím, že zkusíte kávu. Pokud káva nezabere, ale čaj ano, jsou pro Vás klíčové právě látky specificky čajovníkové. Pak by bylo pochopitelné i to, že pozorujete rozdíly mezi různými (čajovníkovými) čaji. Zvláště tzv. bílý čaj, který si pochvalujete, by měl mít vyšší poměr teaninu ke kofeinu. Nejvyšší obsah teaninu má prý japonský čaj gyokuro.

Na schématu z Lismanova článku (vpravo nahoře) si dále můžete všimnou písmena "ACh" na čtvercovém neuronu modrozelené barvy. Znamenají acetylcholin a právě na centrální acetylcholinové receptory působí nikotin, o němž jsem mluvil dříve.

dopamin schema moje

Doufám, že mé mechanistické spekulace nebyly zcela nesrozumitelné. Znal jsem neurofyziologa, který trpěl dyskinezí podobnou té Vaší. Byl to velmi inteligentní člověk, který měl ke studiu zřejmě Pasteurovskou motivaci a i z úcty k jsem sepsal tuto podrobnější odpověď.

-boris-

| 2009 - 19.1.2009