Drobečková navigace

Konopí seté (Cannabis sativa)

Konopí seté (Cannabis sativa)
Konopí seté (Cannabis sativa)

Konopí seté je jednoletá, většinou dvoudomá bylina 80-150cm vysoká nebo i vyšší (též dle kultivaru). Lodyha je vzpřímená, rozvětvená, nese typické 5-7četné dlanitodílné listy s pilovitými okraji jednotlivých lístků. Květy jsou drobné, žlutozelené. U samčích rostlin jsou prašníkové květy uspořádané v řídkých úžlabních nebo terminálních latách. U samičích rostlin jsou pestíkové květy patrovitě nahloučené ve vrcholičnatých květenstvých do formy hustého klasu. Celá rostlina je pokrytá žláznatými trichomy, které vylučují vonnou pryskyřici. Je to stará kulturní plodina, která má dnes velké množství kultivarů posuzovaných hlavně z hlediska psychotropních účinků. Konopí indické se vesměs považuje za varietu konopí setého.

Léčebně se využívají všechny části konopí. K drogám získávaným z konopí patří nať (herba cannabis sativae), samičí květy (flos cannabis sativae), balzám (resina cannabis sativae, tzv. hašiš), semeno (semen cannabis sativae) a dokonce i kořeny (radix cannabis sativae). Naťová a listová droga konopí určená ke kouření se lidově nazývá marihuana. Zde bych zvlášť chtěl upozornit na konopné semínko, které se od jiných částí této rostliny liší tím, že je prosté psychotropních kanabinoidů a v potravě významně doplňuje jiná zdravá semena (mák, ořechy, chia atd.) Konopné semínko má příjemnou chuť, vysoký poměr ω-3 / ω-6 mastných kyselin a je velmi lahodné i po naklíčení. Konopí je též důležitá rostlina k výrobě příze, koudele, provazů a přírodních kompozitů. Pokud jde o hašiš, jeho výroba je detailně popsána zde.

Konopí je důležitou léčivou rostlinou v TČM, Ajurvédě i v naší medicíně. Má rozsáhlé blahodárné účinky, jeho THC však působí i jednostranně (jako omamná látka). Konopí má dobře známý účinek proti zánětu a proti bolesti. Jeho hlavní účinnou látkou jsou kanabinoidy, hlavně tetrahydrokanabinol. Kanabinoidy jsou odpovědné jak za psychotropní účinky, tak i za protizánětlivý účinek konopí. Kanabinoidy vyskytující se v konopí jsou vítaným doplňkem či náhradou opioidních analgetik (Elikkottil2009apc, Walker2002can). Konopí pomáhá od bolesti lehce i těžce nemocným, já osobně však jeho psychotropní účinky považuji za nepříjemné a požívání této rostliny ve vyšších dávkách se proto vyhýbám.

tetrahydrokanabinol (THC)
none

Konopí se tradičně používalo též k léčbě dny a bolestí kloubů a dalších nemocí. Kromě kanabinoidů obsahuje konopí mnoho dalších látek: triterpenoidy friedelin a epifriedelanol, alkaloidy cannabisativin a anhydrocannabisativin, běžné rostlinné sekundární metabolity karvon, sitosterol a mnohé další. Konopí je vynikající léčivka o které byly napsány štosy publikací, já však bohužel nemám kapacitu se této rostlině věnovat stejně detailně jako modelovému adaptogenu ženšeni pravému. Je též škoda, že velkému množství bylin stejně zajímavých jako konopí se nedostává stejné pozornosti jen proto, že nejsou psychotropní. Naťová droga konopí (marihuana) na předpis je dnes k dispozici už i u nás (pdf, mapa lékáren), takže lékaři už mají možnost začít konopí i prakticky předepisovat.

Konopí může i škodit, hlavně když se užívá formou kouření. Kouření naťové drogy (marihuany) a hašiše škodí více než kouření tabáku, protože (na rozdíl od nikotinu) kanabinoidy rozšiřují průdušnice. Kouř tak vnikne hlouběji do plic, nemluvě o tom, že jointy se balí bez filtru. O něco méně nezdravá je vodní dýmka. Další potenciální nevýhodou konopí jsou vedlejší účinky na imunitu způsobené účinkem na CB2 receptory (viz např. Turcotte2016icc). Místo kouření je zdravější užívat konopí jako jídlo. Konopí užívané v jídle má též silnější účinek, protože účinné látky se neznehodnocují hořením.  Recepty s konopím najdete například zde pdf. Užívání konopí formou čaje je slabé, protože do čaje se kanabinoidy z pryskyřice louhují jen špatně. Pokud jde o konopné semínko, je velmi zdravé, neobsahuje kanabinoidy a žádných nevýhod nemá.

Jak fungují kanabinoidy

Kanabinoidy z konopí fungují tak, že působí v těle na 2 typy receptorů: CB1 a CB2. CB1 se vyskytuje v mozku a mozečku. CB2 se vyskytuje hlavně v imunitním systému: mají ho T i B lymfocyty, makrofágy a další bílé krvinky. Zatímco vlivem na CB1 receptor způsobuje marihuana své dobře známé psychotropní účinky, působením na CB2 se vysvětluje její protizánětlivý (Turcotte2016cri) a analgetický účinek (Shang2016ccr). Kanabinoidy mají dokonce potenciál v léčbě autoimunitních nemocí (Katz2016mca). Je zajímavé, že nejdříve byly tyto receptory objeveny díky konopí a až poté se zjistilo, že v těle existují jejich přirození agonisté – endokanabinoidy.

 

| 2017 - 8.11.2020