Drobečková navigace

Zlepšení plodnosti

Praktické shrnutí: K nejlepším přírodním prostředkům ke zlepšení plodnosti mužů patří ženšen. Obtížnější je výběr bylin na plodnost u žen, jejichž schopnost otěhotnět a donosit miminko může být snížená řadou faktorů a specifických chorob. Ženy může trápit bolestivá menstruace a endometrióza. K nejlepším bylinám zde patří ambroň, barota, děhel čínský, karbinec, pamiřík pobřežní, rojok lékařský... V textu najdete odkazy na tradiční směsi i můj názor (vlastní kombinaci bylin). Vědecké reference nabízím jen u ženšenu, u ostatních bylin se inspiruji hlavně tradiční čínskou medicínou (TČM). Související téma: potence a erekce.

Neplodnost a snížená plodnost mužů a žen

Neplodnost u mužů a problémy s otěhotněním u žen se dnes v praktické medicíně považují za oddělená témata. Pro účely fytoterapie se jim však věnuji společně. Nebudu zde opakovat učebnicové znalosti o mužské neplodnosti (která prý rapidně stoupá). Prakticky lze říct, že:

O plodnosti muže rozhodují dva hlavní faktory

  • objem ejakulátu v ml
  • vitalita ejakulátu (počet vitálních spermií na 1ml)

Cokoliv tyto faktory snižuje, plodnost mužů ohrožuje. A naopak, cokoliv je zvyšuje, je pro plodnost muže dobré. Hlavním negativním faktorem je v dnešní době věk, na druhém místě je nevhodné oblečení a příliš vysoká průměrná teplota šourku a semeníků. (Teplota semeníků je natolik důležitá, že šourek má svou vlastní termoregulační dráhu nezávislou na tělní termoregulaci.) Jak můžeme ovlivnit mužskou plodnost v pozitivním směru? Vzdušným oblečením, vzrušujícími sexuálními praktikami a určitými bylinami. Obecně platí, že prostředky zlepšující potenci a erekci zvyšují i mužskou plodnost.

Snížená plodnost u žen je komplikovanější

Ženská pohlavní soustava je mnohem složitější než ta mužská. Je též náchylnější k infekcím a je tam mnohem víc věcí, které se můžou zkazit. Začít lze třeba tím, že ženy na rozdíl od mužů menstruují. Žena může otěhotnět pouze v plodném období. K ovulaci dochází přibližně ve 14. dnu 28denního menstruačního cyklu (detaily a návod viz zde). Je však též důležité, aby žena naslouchala svým vnitřním instinktům a sexuálním pohnutkám, které často vědí více než ona a lékaři dohromady. Hlavním negativním faktorem ženské plodnosti je opět věk. Zatímco muž vytváří každý den miliiony nových spermií, žena si nese svou zásobu vajíček od dětství na celý život. Jako haploidní buňky vajíčka stárnou dvakrát rychleji než normální diploidní somatické buňky. Proto je nutné, aby žena, když najde toho pravého, neváhala kvůli obavám z majetkové a sociální situace. Horší situace nastává, když pohlavní trakt ženy trpí nějakou chorobou, například endometriózou. Zatímco močopohlavní infekce umí dnešní medicína léčit, u endometriózy se často ke slovu dostanou i byliny.

Co je endometrióza?

Endometrióza je stav, kdy při menstruaci nedochází k řádnému oddělení děložní sliznice proto, že buňky podobné děložní sliznici rostou i jinde v pohlavním traktu, například ve vejcovodech nebo v břišní dutině. Ženy s endometriózou trpí obtížnou a bolestivou menstruací, protože při menstruaci se oddělená tkáň dostává na nesprávná místa. Často mívají problém otěhotnět (kvůli ucpání a zánětu vejcovodů) a navíc je u nich riziko mimoděložního těhotenství. Chirurgické způsoby řešení endometriózy existují, ale výsledky nejsou vždy uspokojivé. V těchto situacích může bylinná léčba napomoct otěhotnění, je však nutný lékařský dohled kvůli nebezpečí mimoděložního těhotenství.

Neplodnost u mužů a problémy s otěhotněním u žen jsou častým důvodem, proč se lidé obracejí k fytoterapii. Tradiční systémy bylinářství na tento problém nabízejí velké množství prostředků. Například směsí tradiční čínské medicíny (TČM) v indikaci neplodnost je přes 40, je však obtížné je systematizovat. TČM neví ani nevysvětluje, proč tyto směsi působí, ani které jsou specifické pro ženy, které pro muže, které použitelné pro obě pohlaví.  V bylinářství se léčba mužské a ženské neplodnosti do značné míry překrývá. Dělal jsem, co jsem mohl, abych pochopil význam jednotlivých bylin v těchto směsích a podal vám jejich přehled.

V bylinné léčbě mužské neplodnosti dominuje ženšen

Ženšen pravý je adaptogen, u něhož jsou pozitivní účinky jak na potenci, tak na plodnost prokázané, a to hlavně u mužů. Slouží též jako příklad, že pozitivní účinky bylin na plodnost prokázat lze, když se jim věnuje vědecká pozornost. Z klinických studií lze citovat od Salvati1996epg, dle níž u 46 mužských pacientů ženšen signifikantně zvyšoval četnost i motilitu spermií. Dle Jang2011erg, Hwang2004pgi a Park2006tet vodní extrakt P. ginseng chrání plodnost před reprodukční toxicitou etanolu a dioxinů. Kumar2003rep dokumentuje radioprotektivní účinek ženšenu na varlata a Sawiress2011ege zlepšení plodnosti u diabetu. U ginsenosidu Re bylo in vitro zjištěno, že tento zlepšuje pohyblivost (Zhang2006gif) i kapacitaci (Zhang2006gif) lidských spermií. Novější italská klinická studie Cai2012sqp konstatovala léčebný účinek ženšenu na plodnost při postižení genitální chlamydií (Chlamydia trachomatis) v kombinaci s antibiotiky. Další výzkum viz zde. Viz též odpověď na čtenářský dotaz ženšen na zvýšení plodnosti.

Léčba ženské neplodnosti je bylinářský problém

V indikaci "neplodnost" nabízí TČM mnoho bylinných směsí, jejichž studiem jsem dospěl k užšímu výběru bylin k léčbě hlavně ženské neplodnosti. Seznam směsí, z nichž jsem vycházel, lze najít v databázi amerického praktika Joela Pennera, kde si můžeme všimnout třeba ovulační směs doporučovanou k užívání od konce menstruace do ovulace, nebo prášek děhele a pivoňky, který se zapíjí saké, nebo tzv. tabletu pelyňku a šáchoru k zahřátí paláce, která se také doporučuje na ženskou neplodnost. Ve zmíněné databázi najdeme dále přes 40 dalších směsí proti mužské a ženské neplodnosti: #1, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #10, #11, #12, #13, #14, #15, #16, #17, #18, #19, #20, #21, #22, #23, #24, #25, #26, #27, #28, #29, #30, #31, #32, #33, #34, #35, #36, #37, #38, #39, #40, #41, #42. Jejich studium zabere hodně času. U většiny z nich databáze Dr. Pennera bohužel neuvádí zdrojovou literaturu ani bližší podrobnosti jejich předepisování a užívání. Často se vyskytující či jinak důležité přisady těchto směsí zahrnují (řazeno abecedně) tyto drogy:

K těm mimo tradici TČM bych doplnil

  • barotu africkou, účinnou jedlou rostlinu (a adaptogen), která se dává ženám při menstruačních potížích, jakož i rodičkám ke snazšímu vypuzení placenty a na podporu tvorby mléka. Bohužel však barota není u nás prakticky k dispozicí.
  • kořen a list indické liány Leptadenia reticulata, který prý také pomáhá proti potratu.

Když si pečlivě prostudujeme výšeuvedený seznam, najdeme v něm velmi zajímavé byliny. Ne vždy však u nich bylo možné rozlišit, které jsou mužské a které ženské. Tak například buřina japonská a karbinec lesklý (lze nahradit naší buřinou srdečníkem a karbincem evropským) jsou určeny stejnou měrou pro obě pohlaví. Naproti tomu lidská placenta, kterou lze nahradit mnohem levnější placentou dobytčí, je léčivo TČM určené pro ženy, které se má konzumovat v průběhu menstruace nebo těsně po ní. Stejně tak je ženskou drogou kořen štětky a především děhel čínský, který lze snad nahradit naší andělikou lékařskou. Štětku a děhel můžou samozřejmě užívat i muži, ale tyto byliny pomáhají specificky ženám. Jako další literární zdroj bych ještě zdůraznil přehled o "ženských bylinách" Dietz2016btb (jehož plný text zde) a z českých praktiků bych v této indikaci zmínil Lenku Grindlerovou (viz též její další stránky), která se věnuje specificky ženským problémům.

Dodatkové byliny pro léčbu endometriózy

Vynikající americký bylinář Dr. Subhuti Dharmananda publikoval dva texty (v a.j.), jejichž čtení se vyplatí: Chinese Herbs and Fertility a Chinese Herbal Therapy for Endometriosis. V případech endometriózy nás bude zajímat hlavně obtížnější a obsažnější druhý text, z něhož vybírám dvě vhodné bylinné směsi pro ženy. Obě tyto směsi jsou určeny k užívání hlavně v období bolestivé menstruace a někdy (třeba v lehčích případech endometriózy) napomůžou i otěhotnění:

V těchto lektvarech si všimněme zde dosud nezmíněný důležitý koprníček čínský v podobě kořenové drogy zvané chuanxiong (川芎), což je známá bylina na zlepšení menstruace často používaná v kombinaci s děhelem čínským. V japonské a korejské bylinné medicíně se ke stejným účelům využívá kořen jarvy lékařské.

Antioxidanty

Konzumaci drceného semínka hořčice můžeme nahradit konzumací brokolicových nebo zelných klíčků nebo pitím zeleného nápoje aodžiru, jehož přípravu jsem popsal u antioxidantů. Námatkou bych z čeledi brukvovitých dále zmínil jako vhodné růžičkovou kapustu, květák, komacunu (brukev hořčičná), mizunu (brukev mizuna), řeřichu peruánskou (maka), řeřichu setou, česnáček lékařský a lžičník lékařský. Pokud jde o slavnou řeřichu peruánskou (maka), ač se tato u nás nabízí hlavně v práškové formě, je možné získat její semena (zde, zde...) a vypěstovat si ji i v čerstvém stavu, což se doporučuje. Obyčejnější náhradou řeřichy peruánské je bílá ředkev a vodnice, z nichž lze připravovat léčivé nízkokalorické pyré.

Mořské řasy

Zvláštní kategorií v léčbě neplodnosti jsou mořské řasy, které v tradičních lektvarech a směsích na potenci a plodnost (např. Tradamix) také najdeme. Jsou to hlavně různé stromovice (arame, kurome, turu-arame) a hroznovice (bledá, hrbolatá, ježatá, luskatá, puchýřnatá, zubatá, akamoku, hidžiki...), z nichž posledně zmíněnou zakoupíte u Okamury i v suši krámě. Když se tam trochu porozhlédnete, najdete i manitolku (kombu), rozvěj (wakame), pyropii čili nori (co se do ní balí suši) a různé druhy porostů (locikový, kyškový, jižní...), protože patrně právě tuto řasu označuje anglické slovo "laver" na obalu odkazovaných výrobků. Chaluhu bublinatou propaguje vícero prodejců (zde, zde, zde...), bohužel však jen ve formě dosti drahých kapslí. Budu upřímný – účinky mořských řas na potenci a plodnost jsou neprozkoumané a vesměs nespecifické, nezázračné. Ale třeba řasová pasta (zde) v kombinaci s rýží, kustovnicí a drobným bílkovinným doplňkem (arginin na potenci + aminokyseliny jako prekurzory neurotransmiterů) výborně dodá energii ke sportu i sexu. V ČR se též neprodává vynikající řasové cukroví, které prodejcům i gurmánům vřele doporučuji.

Můj názor na vhodnou bylinnou léčbu

Z dosud uvedeného lze vyčíst hodně TČM směsí a jednotlivých bylin, avšak žádný konkrétní léčební předpis. Abych dal k dobru i nějaký konkrétní výběr bylin, tak v léčbě neplodnosti by, dle mého názoru, určitě měli být základem ženšen pravý u muže a děhel čínský a štetka čínská u ženy. U obou pohlaví bych pak doporučil doplnit jídelníček o tuto bylinnou směs:

který v ČR seženete zde. Když si prostudujete složení standardní TČM směsi, jejíž název je

zjistíte, že se nejedná o nic jiného, než generální posilující lektvar s přídavkem tří dalších drog: semeno kokotice, kůra gumojilmu a jelení klíh, který umožňuje vytvarovat z bylinného prášku perly k užívání. Svým složením je perla plodnosti nepochybně určená jak pro ženy, tak i pro muže. Nedostatkem perly plodnosti je však nejen její nedostupnost v ČR, ale i malá velkost jednotlivých pilulek (perel). Pořádnou dávku účinných látek snáze užijete, když si uvaříte generální posilující lektvar a ten doplníte dalšími bylinami. Jakými? Jejich směs jsem sestavil a prozaicky nazval

Založil jsem ji na směsi proti neplodnosti č. 2 z databáze Dr. Pennera, kterou jsem upravil tak, aby se doplňovala s generálním posilujícím lektvarem i perlou plodnosti a byla vhodná pro ženy. Tato směs bohužel komerčně dostupná není a její přípravu na zakázku lze požadovat třeba z Polska (nezalekněte se varování internetového prohlížeče). Ještě další jednoduchou variantou je využít navíc ke generálnímu posilujícímu lektvaru dvě běžně dostupné byliny našeho lékopisu, které podporují ženskou plodnost:

Tyto dvě typicky ženské drogy jsou v ČR běžně k sehnání (např. zde, zde...) a navíc si je můžete i samostatně nasbírat.

| 2009 - 15.11.2020