Drobečková navigace

Nadváha a účinné hubnutí

Praktické shrnutí: Tělesná hmotnost je výslednicí rozdílu mezi příjmem a výdejem energie. Jinými slovy, ať děláte co děláte, nezhubnete, když se budete přejídat a málo hýbat. Bez omezení příjmu potravy nikdo nezhubne. A většina lidí také nezhubne bez sportu. Ačkoliv jezení máme zdánlivě pod kontrolou, ve skutečnosti nás ovládá hlavně vegetativní nervový systém, jehož kápem je arcizloduch zvaný hypotalamus. Je to malinkatá, starobylá část mozku, která pamatuje doby trilobitů. Není pod volní kontrolou a pečlivě dbá o naši vykrmenost pro případ hladomoru či zranění při lovu na mamuta. Je silnější než vy. Má k dispozici donucovací prostředky silnější než vůle. Tyto informace vás nemají odradit. Slouží k tomu, abyste nepodcenili protivníka, s nímž se při redukční dietě utkáváte. Když podle něj nemáme dost tuku, nesnesitelným pocitem hladu vás nutí přibrat. Pocitu hladu krátkodobě (dny až týdny) odoláte, ale dlouhodobě má vegetativní systém navrch – působí přes donucovací okruhy o síle drogových závislostí. Příčit se mu je navíc nebezpečné. Těm, kterým se povede mu vzepřít, hrozí šílenství horší než obezita: mentální anorexie. Proto moudré ženy s hypotelamem neválčí, ale vyjednávají. A to, jak se to dělá, se dozvíte, když budete číst dále.

Nadváha, neboli tloušťka (obezita), byla v dávných dobách život zachraňujícím stavem. A to hlavně v Evropě. Schopnost rychle a účinně ztloustnout a pak z tukových zásob přežít dlouhé hladové období patří k těm úžasným schopnostem člověka, které jsme se úplně odučili oceňovat. Nepůsobí dnes už žádný selekční faktor, který by dnes přeborníky v této disciplíně odměňoval. V Jihovýchodní Asii je většina obyvatel štíhlá z nouze – ne, žeby neměli co jíst, ale kvůli dusnému podnebí si nemůžou kila navíc dovolit. Proti nadváze tam však žádné předsudky nemají. Tučné maso oceňují u zvířat i lidí, zvlášť pokud jste při tom mladý, hezký a fyzicky zdatný. Avšak ne každý tlouštík se může utěšovat, že je metabolickým přeborníkem. Častěji jde pouze o neschopnost odolat všudypřítomnému cukroví a fruktózovému sirupu.

Nejdřív to, oč tu kráčí

U žen je tělesná hmotnost, přesněji poměr pasu a boků, experimentálně potvrzeným nejdůležitějším faktorem krásy. Dle preferencí zaváží též věk, obličej a prsa. Tyto faktory souvisí s vrozenou mužskou preferencí malého počtu najetých kilometrů před ojetinama. A též s požadavkem, aby milá dle možnosti nebyla už těhotná. Až pak následuje moudrost a schopnost uhranout muže tak, že se z vás úplně zblázní a na trhu sexuálních otrokyň za vás zaplatí naprosto horentní cenu. Nebo naopak v plné střízlivosti s mečem a v zářivé zbroji poklekne k vašim službám. Tyto schopnosti hodné sester bájné Libuše se nedají ošidit ani našminkovat, protože muži nejsou blbci (a ti, kteří jsou, vás nezajímají). Jde tady o vlastnost, kterou jako žena doopravdy máte, a když ji máte, tak vám klidně může být i 55 a muži vám dají přednost před 20letýma Bárbinama (a vy jako moudrá žena zase na oplátku uznáte, že 20leté ženské jsou plodnější než 55leté).

Zdravotní důvody zhubnout

Zdravotní důvody zhubnout má v naší dnešní společnosti každý člověk s nadváhou. I muži. I blb chápe, že zbytečný je tuk navíc, když nehrozí válka ani hladomor. Jde hlavně o to, že když se při tloustnutí nepřistihneme brzy, kila navíc nám ztíží pohybové sporty. A bez kondičního sportu většina lidí nezhubne. A hranolky, pečivo a fruktózový sirup, které nás načaly, nás pak dorazí. Obézní lidé také rychleji stárnou a mají zvýšené riziko civilizačních chorob, zejména cukrovky. Ale pozor. Navzdory některým mylným představám nadváha není zdravotním rizikem, pokud si při ní udržujeme zdraví, hezký vzhled a dobrou fyzickou kondici. Zdravotní důvody zhubnout nicméně existují a jejích výčet podává špičkový americký internista MUDr. Todd Burstain, který formuloval nová pravidla hubnutí. Nebo spíše nová před pár lety – dnes se už tyto principy stávají hlavním trendem racionálního hubnutí. Já k nim jen dodávám něco ze své oblíbené fytoterapie.

Alfou a omegou každého hubnutí je redukční dieta. Říká se jí redukční proto, že při ní dosahujeme redukci hmotnosti redukcí příjmu potravy. Nudíte se? Uznávám, že to byla nudná věta. Co takhle zázračné elixíry? Co, když žádné nejsou? A co, kdyby byly? To by to tady vypadalo jako v elfím lese Lórienu. A to, jak jistě uznáte, nemůžeme potřebovat. Ale zhubli byste i v kobkách Mordoru, kde by vás cvičitel celý den honil s bičem po dvorku a nadával vám do tlustých sviní, než byste získala správnou postavu k poskytování žádoucích služeb. Taky ne? Takže co tedy nabídnu místo zázraků? Racionální Burstainovu dietu!

Filosofické principy Burstainovy diety

Pravidla Burstainovy diety, která jsem zpřístupnil v češtině, jsou schválně po americku jednoduchá, aby byla snadno zapamatovatelná. Najdete tam detailní vysvětlení všech pravidel, které tudíž nemusím vysvětlovat zde. Ale její hlubší filosofické principy stojí za to sepsat:

 1. S hypotalamem se neválčí, ale vyjednává. Musíte s ním vyjednávat tvrdě, ale tak tvrdě, aby se urazil.
 2. S hypotalamem musíte vyjednávat tvrdě. Když se jeho a vaše představy o vaší váze rozcházejí, budete muset najít kompromis, jinak se smrtelně urazí. Ale i tak vás bude šidit. Takže jej nesmíte rozmazlovat tím, že nebudete mít nikdy hlad. Při redukční dietě je normální mít hlad.
 3. S hypotalamem nesmíte vyjednávat příliš tvrdě. Vyjednáváte s někým, kdo je silnější než vy. Musíte pochopit, že vám dovolí se odchýlit od jeho vize vaší optimální postavy jen o pár kilo. Když to dosáhnete, uspokojte se s tím. Udržujte si mírně sníženou hmotnost a on se s ní po čase smíří také. Když nasadíte příliš krutý váhový úbytek, urazí se.
 4. Potřebujete váhu vážící s přesností 100g. Hypotalamus je velký podvodník. Když jej rozmazlujete občasnými protistresovými dortíky, jak se to má dělat, musíte se ráno i večer ujišťovat, že s ním neděláte špatné obchody.
 5. Při redukční dietě je normální mít hlad. Při redukční dietě máte mít hlad. Bohužel si nemůžete dovolit jej mít pořád, jinak se váš hypotalamus urazí. Ale smíte a máte mít hlad před jídly. A též smíte a máte mít hlad večer, protože přirozený 8hodinový spánek na hypotalamus působí jako uklidňující elixír.
 6. Pravidelným jídlem a životosprávou mu demonstrujete svůj blahobyt. Pak vám promine i mírný pocit hladu před jídly a večer. Na peníze vám kašle. Ty jej ovlivňují jen tehdy, když se kvůli nim stresujete. A stres si vykládá jako důvod k navýšení tukové rezervy.
 7. Sportem vysoké intenzity mu demonstrujete, že k výkonu stabilního živobytí potřebujete lehké a svižné tělo. Bez sportu většina lidí nezhubne. Nesmíte to ale s délkou intenzivní sportovní aktivity přehnat, protože oxidační zátěž škodí a zrychluje stárnutí. K pálení přebytečných kilojouleů se hodí jen sport nízké intenzity, ten však též zvyšuje apetit. Takže i při sportu potřebujete přesnou osobní váhu.
 8. Stres si hypotalamus vykládá jako důvod k navýšení tukové rezervy. Je to velice jednoduché. Ohrožují vás životní rizika? Potřebujete víc kilo. Nezapomínejte, že u divoce žijících zvířat je vypasenost nejlepším prediktorem pravděpodobnosti přežití... Takže: Make yourself happy!
 9. Nestresujte se z lidí, kteří problémy s nadváhou nemají. Lidé, kteří problémy s nadváhou (či podváhou) nemají, nikdy nepochopí, jak je vy můžete mít. Budou vás za zády označovat za tlusté druhy zvířat. Budou vám sestavovat jednoslovné dietní plány. Budou vám podvědomě, hloupější též vědomě, klást nadváhu za vinu. Za projev osobní nedisciplinovanosti. Nestresujte se kvůli nim. Pamatujte si – netaháte se za prsty s vaším okolím, ale s vaším vlastním hypotalamem.

Co chce váš hypotalamus?

Dobrá. Všichni už chápeme, že s hypotalamem lze vyjít pouze po dobrém. Ale k tomu, aby se s někým dalo vyjednávat, musíte vědět, co chce. Co mu máte nabídnout? Jak jej uspokojit? Na tuto obtížnou otázku se teď zevrubněji podíváme. Hypotalamus nechce nic víc a nic míň, než abyste přežili. Je na vaší straně, ale nedůvěřuje vašemu intelektu. Nezapomínejte, že u divoce žijících zvířat je tuková zásoba nejspolehlivějším prediktorem přežití. Abyste přežili, musíte dobře jíst. Když budete soustavně dobře jíst, nebude hypotalamus trpět chronickými obavami z hladomoru či jiné náhlé změny a povolí vám o nějaké to kilo méně. A jak posuzuje kvalitu vašeho jídla? Jednoduše – pomocí hormonů hladů a sytosti. Jsou to tyto hormony: 

 1. ghrelin – hormon hladu
 2. inzulin – hormon sacharidové sytosti
 3. cholecystokinin – hormon tukové sytosti
 4. další pomocné hormony a faktory sytosti

Aby byl hypotalamus spokojený, tak v době denního jídla se musíte nasytit. Nasycení sestává z těchto faktorů:

 1. nemít prázdný žaludek
 2. nasytit hlad po sacharidech (chuť na sladkosti, pečivo, knedlíky, brambory...)
 3. nasytit hlad po tucích (chuť na tučná jídla, často se maskuje jako chuť na maso)
 4. nasytit potřebu aminokyselin, vitamínů a dalších důležitých složek pestré stravy

Jak víte, že jste všechny tyto požadavky splnili? Tak, že po snězení příslušného denního jídla přestanete mít pocit hladu. (Protože jste už Burstainovu dietu jistě důkladně prostudovali, tak vám nemusím vysvětlovat, že denní jídla jsou tři – snídaně, oběd a večeře – a mimo ně při dietě žádnou potravu ani kalorické nápoje nepožíváme.) Ghrelin vzniká přímo v žaludku a jeho hladina reaguje na mechanické roztažení žaludku objemem požitého jídla. Ghrelin je jediný z hormonů hladu, který nás o své zvýšené hladině přímo informuje – známým kručením v břiše. Je to velmi jednoduché. Prázdný žaludek produkuje ghrelin, jehož hladina v krvi stoupá. Když dosáhne určitou mez, začnou žaludeční křeče známé jako kručení v břiše. Když necháme žaludek kručet příliš dlouho, začne se do věci míchat hypotalamus, který nám zpomalí metabolismus a udělá do žákovské knížky poznámku "Lépe krmit!" Ale k pocitu nasycení musíme též uspokojit druhý klíčový hormon hladu, kterým je inzulin. Ono je inzulin vlastně spíše hormonem sytosti, protože nalačno je jeho hladina nízká a zvedá se až po jídle. Dostatečně zvýšený inzulin společně s poklesem ghrelinu po jídle vyvolají pocit nasycení. Někdy musíme po jídle chvíli čekat až 15 minut, než ghrelin a inzulin zareagují a dostaví se pocyt nasycení. Pokud se pocit nasycení nechce dostavit, můžete mít problém s nedostatkem tuků či jiných živin v jídelní porci. Nevím, jestli znáte ten takový pocit když jste snědli už třetí bonboniéru a sladké už nechcete ani vidět, ale hlad na něco třeba masitého vám zůstává. Tak to se ozývá cholecystokinin (CCK), neuropeptid Y (NPY) a další faktory sytosti. Ač se tyto další hormony hladu nehlásí hlasitým kručením ghrelin, hypotalamus jejich stížnosti dobře eviduje a později vám každou nedbalost krutě spočítá.

Hypotalamus se nedá snadno obelhat

Takže máme vyhráno, řekla by si naivka. Dáme si malé hranolky na cukry, malý cheeseburger na tuky, Cézar salát na bílkoviny a vitamíny, syrovou okurku a chia semínka na objem žaludku, hormony hladu se uklidní a bude klid. A skutečně, prvních několik dnů tyto a podobné triky zabírají. Ale ne dlouho. Já jsem totiž v předešlém odstavci hrubě zjednodušoval. Hypotalamus je ve skutečnosti chytrý jak opice. Základní hormony hladu používá jen na předběžnou orientaci. Ve skutečnosti si ta potvora pamatuje chutě a kalorické hodnotu všech jídel, co jste kdy jedli, a po každém jídle se pak tenkého střeva a jater důkladně vyptává, co přesně v tom jídle bylo. Co to byly za cukry? Že nestály za nic? Aha, napodruhé už bude vědět, že ta divně chutnající kola je nekalorická. Co to byly za tuky? Nebyly žluklé? (Nebyly, blbe, odvětí játra, vždyť na žluklé tuky si dáváme pozor už v chuťových pohárcích!) Hypotalamus dělá, že neslyší a ptá se dál, jak na tom byl ten olej s nenasycenými mastnými kyselinami? No, normální hovězí lůj a běžná majonéza, ale ten levný rostlinný olej z kterého ji dělají celkem i ujde. Ovšem s tím husím sádlem plným kyseliny arachidonové a fosfolipidů co jsme měli před třemi lety to nelze srovnat. Aha, a co aminokyseliny? Co lysin? Co arginin? Co tryptofan? Co tyrosin? Teď už hypotalamus odpovídá sám sobě, protože mozek z uvedených aminokyselin vyrábí neurotransmitery a sám nejlépe ví, jak přesně mu je po kterém jídle blaze. Takže ještě jednou, co že tam bylo? Hranolky, malý cheese, kuřecí prsa, krutony a zahradní salát? Průměrné jakosti? To jsou věci, které mám v databáze už odmala, ale už několik dnů mi tady nesedí objem žaludku. Počkejte, hned si spočtu průměr, standardní odchylku a udělám si regresní křivku. Hypotalamus si po jídle zpytuje svědomí hůř než katolík před zpovědí. A už vám na ten fígl přišel. Vy se tady málo krmíte, máte negativní energetickou bilanci, to bychom se nedohodli, co když přijde hladomor? Vstávat z postele a marš plenit lednici!

Poznej svého nepřítele

Nekalorickými jídly hypotalamus obelžete jen těžko. Když budete vařit z inulinu a nekalorických tuků, můžete si dokonce přivodit to, že tato potvora to pochopí jako zhoršení kvality základních surovin a ztrestá vás žravým hladem. Základem je proto přesvědčit nepřítele, aby se s vaším hmotnostním úbytkem smířil. A k tomu vám může posloužit další hormon: leptin. Leptin je velmi známý a označuje za hormon sytosti, protože působí proti pocitu hladu. Ale z technického hlediska jde o hormon blahobytu. A pod blahobytem si vaše tělo představuje hlavně vypasenost. Každá tuková buňka produkuje malé množství leptinu. Celková hladina leptinu pak informuje hypotalamus o tom, jak dlouho byste vydržel/a hladovět. Díky leptinu hypotalamus ví, jestli potřebujete přibrat, nebo nikoliv. Naštěstí máme ještě další způsob, jak hladinu leptinu zvednout: Leptin totiž vzniká i v noci při spaní, hlavně nad ránem, když se nám zdají sny. Takže Bursteinovo pravidlo č. 4  zní: Dobře se v noci vyspěte až do přirozeného probuzení. Když budete dobře spávat a utlumíte psychický stres, povolí vám hypotalamus mít méně kilo. Když chodíte do práce, jděte spát dostatečně brzo. Když se vám to nedaří, tak si seřiďte biorytmus.

Sacharidové složení potravy

Další stupeň volnosti, který nám hypotalamus dává, se týká sacharidového složení potravy. Jde totiž o to, že jako zvířata máme vrozenou schopnost se na podzim přejíst ovocem a vytvořit si tukovou zásobu na zimu. Ovoce, jak víme, obsahuje ovocný cukr – fruktózu. I tehdy, když by nás náš hypotalamus rád viděl štíhlejší, nám milostivě dovoluje se přejíst ovoce, když to máme jen jednou za rok. Odjakživa co svět světem stojí totiž každý ví, že ovoce je jenom na podzim a v tomto krátkém období je naším úkolem nabrat v co nejkratší době co nejvíce kilogramů. A proto fruktóza na rozdíl od glukózy skoro vůbec nepůsobí na hormon sacharidové sytosti inzulin. (Přesněji, fruktóza na něj působí 6x méně než glukóza.) Po snězení kila švestek je tak správný Čech / Moravačka hned připravený/á sníst další kilo a proměnit jej na 100g nárůst tukové hmoty. Nejhorší však je, že to funguje nejen s ovocem, ale též se všemi cukrovinkami, oplatkami, napolitánkami, bonbony, šťávámi, zmrzlinami, karamelovými sirupy, 100% džusy a všemi dalšími potravinami, kde fruktóza buďto přirozeně je, nebo (častěji) se tam přidává, protože je mnohem sladší než glukóza či sacharóza. Z téhož důvodu ji ostatně používají ovocné stromy v ovoci – je levnější vytvořit sladkou chuť fruktózou, než jinými cukry. Víme tedy, co je špatně. Ale jak máme jíst sacharidy správně? Ze všeho nejdřív si uvědomme, že při redukční dietě nejíme sacharidy pro požitek ani pro chuť. Jíme pouze proto, abychom uspokojili nepřátelský hypotalamus. Nekrmíme sebe, ale inzulin. Takže jíme ty cukry, které maximálně zvedají inzulin při minimálním energetickém příjmu: glukózu, škrob a maltózu. Maltóza je taková vychytávka, protože na rozdíl od obvyklé sacharózy sestává z dvou molekul glukózy. Sacharóza naproti tomu sestává z jedné molekuly glukózy a z jedné fruktózy. Jak fruktóza, tak sacharóza je při redukční dietě nežádoucí. Sladké ovoce jíme pouze dopoledne v malém množství jako pochoutku. Jinak jíme zeleninu a nesladké plody (například avokádo). Laktóza, která sestává s glukózy a galaktózy je při dietě OK, ale samozřejmě každou potravinu musíme započíst do energetického příjmu. Vůbec nejzdravější je škrob, a to hlavně v celozrnné či jinak zpomalené formě. Jako milovník zákusků, větrníků, špiček, punčových řezů, kokosek, tvarohových dortů, oříškových dortů a všech dalších zákusků, na které si vzpomenete, dobře vím, že nesladká dieta je převeliká otrava. Ale umělými sladidly si příliš nepomůžete. Ještě jednou, při redukční dietě nejíme sacharidy pro chuť, ale kvůli hypotalamu – bez něj bychom za pár dnů získali cílovou hmotnost klidně hladovkou.

Zařaďte do jídelníčku snobská jídla

Jak říkám, kdyby nebyl náš hypotalamus tak paličatý, klidně bychom zhubli do plavek za 2 týdny úplnou hladovkou (doplněnou o minerály, vitamíny a esenciální živiny). Ale protože paličatý je, musíme jej rozmazlovat. A to se dělá snobskými jídly. On totiž miluje vůni exotického ovoce a hlavně bylinek. Miluje fytochemikálie léčivých rostlin a adaptogenů. Miluje všechna snobská jídla, na kterých bychom si i my sami rádi pochutnávali/y, kdybychom nedrželi/y přiblblou redukční dietu. Miluje kaviár, suši, rybí polévku, kuřecí polévku s adaptogeny, avokádo, artyčoky, mangostanu, mátu, meduňku, šalvěj, schisandru, ženšen, hořké byliny, no skoro jako mlsná ženská. Ze špatných jídel má špatný prožitek, z kvalitních zase dobrý. Když použijeme sezamový a olivový olej, můžeme si dovolit dát mu menší porci a bude spokojený. Snobská jídla našemu vegetativnímu systému demonstrují naši dobrou životní situaci a odbourávají stres, který působí přesně opačně. Jíme pomalu (tj. odpíráme si normální bleskové jezení) a pokud nás jídlo nezasytilo, počkáme a pár minut relaxujeme, než živiny z potravy srazí hladinu hormonů hladu. Ať jsme v jakkoliv špatné situaci, pamatujme, že vegetativní nervový systém je na naší straně, jen nedůvěřuje našemu intelektu. Udržování normální hmotnosti ve společnosti plné stresu a fruktózového sirupu je pro lidi se sklonem k obezitě celoživotním úkolem.

Zázračné byliny na redukční dietu

Neexistují. Účinek bylin při redukční dietě je přinejlepším podpůrný. Byliny jsou vítanou součástí snobských jídel, které váš hypotalamus vyžaduje, ale tu hlavní práci s redukční dietou musíte zatáhnout sami/y. Až teď, po pesimistickém úvodu přiznám, že jsem vlastně trochu lhal. Některé zázračné byliny pomáhají, ale jen tehdy, když se při dietě chováte tak opatrně, jako kdybyste na ně vůbec nespoléhali.

Rostliny obsahující analogy hormonů sytosti

Ty rostliny, které zvyšují hladinu nebo účinek inzulinu, mívají kombinovaný účinek proti obezitě i diabetu. Mají potenciál zesílit pocit sytosti po jídle. K nim patří například momordika hořká, která obsahuje p-inzulin (rostlinný peptid analogický živočišnému inzulinu), velké množství provitamínu C a další specifické látky (Raman1996app, Habicht2014mct). Navzdory určitým pochybnostem o její účinnosti (Kasbia2009nea) ji považuji za velmi zdravou zeleninu a léčivou rostlinu, která se v tropech (včetně Tchaj-wanu) tradičně ve velkém množství jí. K dalším léčivkám tohoto typu by mohla patřit ajurvédská Salacia reticulata (Shimada2014srh) z čeledi jesencovitých (Celastraceae), tropický strom Lagerstroemia speciosa (rostoucí i na Tchaj-wanu) se svou antidiabetickou kyselinou korozolovou a Cissus quadrangularis, o kterém píše Zdeňka Navrátilová na webu Dr. Patočky.

Rostliny obsahující kofein a další termogenní látky

Na seznamech bylin doporučovaných při redukční dietě tvoří zvláštní kapitolu rostliny obsahující kofein. Kofein skutečně minimálně v krátkodobém horizontu zvyšuje rychlost metabolismu a zlepšuje bdělost a pozornost. Problém kofeinu je ale v tom, že se jím lidé dnes často předávkovávají. Kofeinismus je asi jedinou chemickou závislostí, kterou jsem sám postižen. Právě proto vznáším pochybnost, jestli si kofein svou prospěšnost zachovává i dlouhodobě, tj. poté co se adenosinové receptory, na které působí, desensitizují. Kofein se vyskytuje ve velkém množství rostlin – tedy nejen v limonádách, energetických nápojích a mé oblíbené kávě. Kromě kávovníku (Coffea) se kofein vyskytuje pod názvem tein i v čajovníku (Camellia sinensis), pod názvem guaranin v guaraně (Paullinia cupana) a dokonce i v cesmíně, v Americe zvané yerba maté (Ilex paraguariensis)>, jejíž kofein se ve jménu většího terminologického zmatku nazývá matein. Z listů cesmíny příslušníci domorodých kultur vaří povzbuzující čaj (Bracesco2011rai). Sladké plody evropské cesmíny ostrolisté (Ilex aquifolium) autor článku shledává dosti chutnými, jejich účinky nemůže komentovat, protože jich zatím nenasbíral dost k soustavné konzumaci. Sladké a dle autorova názoru chutné jsou i červená oplodí kávovníku, v kterých jsou kávová zrna obsaženy jako semena. Za v zásadě málo chutné považuje trpké listy čajovníku, které bývají chváleny za své antioxidační polyfenoly (Wierzejska2014thr). Stejně jako Jiří Sádlo, i autor považuje ochutnávání rostlin za důležitou součást celostní zkušenosti biologa.

U termogenních látek nelze nezmínit L-karnitin, který se nabízí pod nádherným označením "spalovač tuků". Karnitin, jak název napovídá, se vyskytuje v mase, v rostlinách téměř chybí. Aniž bych se obtěžoval s rešerší, chtěl bych se zeptat: Jak to že karnitin, molekula tělu vlastní, by měl per os činit zázraky proti nadváze? Oblast dietetiky je vůbec domovem pověr a soupeřících táborů. Setkal jsem se například se zastánci tzv. paleo diety s vysokým podílem masa, kteří dokonce tvrdí že výrobky z obilí škodí a způsobují obezitu. Jejich argumentace je velmi přesvědčivá, jen z nějakého divného důvodu se mi postava veganů spojuje s Mohandášem Gándhím, zatímco maso a uzeniny se mi spojují s postavou typu Dareka Vostřela. Mnohem snáze se mi hodnotí vědecké diety, jejichž autoři se naštěstí do emocionálně laděných sporů nepouštějí. Ačkoliv propaguji Burstainovu dietu, kterou považuji za základ správné redukční dietetiky, nepovažuji ji za neslučitelnou ani s historicky důležitou Atkinsovou dietou, z které paleo dieta zřejmě vychází. Ale zpátky k bylinám.

V souvislosti s hubnutím se často zmiňuje "garcinia cambogia", neboli mangostana kambodžská (Garcinia gummi-gutta, nesprávně Garcinia cambogia), jejíž kyselina hydroxycitronová prý snižuje chuť k jídlu (Preuss2004ose). Protože s tropickým ovocem rodu mangostana mám jen ty nejlepší senzorické zkušenosti, nevěřím že by byla škodlivá, jak se někdy obviňuje (Melendezrosado2015ahi a další publikace, které se mi nechce dohledávat). Ze stejných důvodů ale příliš nevěřím ani tomu, že by garcinie někomu doopravdy pomohla zhubnout. Rod Garcinia je prostě rodem vynikajícího drobného tropického ovoce, které bychom měli požadovat čerstvé, nikoliv v kapslích. Jíst garcinii v kapslích je stejný hřích jako kdybychom v kapslích jedli jahody.

Další termogenní fytochemikálií je kapsaicin z chilli papriček (Capsicum frutescens a další druhy rodu Capsicum). Kapsaicin se podává jako termogenní doplněk na hubnutí (Stohs2012rhc). Paprika je obecně velmi zdravá zelenina, a to nejen ta pálivá, ale i sladká. Sladkou papriku lze dle mého názoru považovat za adaptogen. Kapsaicin sice definici adaptogenu nenaplňuje, ale myslím že kapsaicin není v paprice to nejdůležitější. Lidem s nadváhou a zájmem o kapsaicin doporučuji jeho příjem zajistit v přírodní formě konzumací čerstvých nebo sušených pálivých papriček.

Nebudu (ač bych mohl) psát o dalších účinných termogenních látkách, kterými jsou efedrin z chvojníku (Ephedra) a forskolin z kopřivenky bradaté (Plectranthus barbatus, nesprávně Coleus forskohlii), které stejně jako kapsaicin leží mimo obor adaptogenů. Též nebudu (ač bych mohl) zmiňovat SSRI antidepresiva, fenmetrazin a kokain, z kterých se přece také hubne. Zasvěcený komentář k tomuto typu medikamentů vám dá Dr. Burstain nebo jiný dobrý praktik vědecké medicíny.

Kůra citrusových plodů

Oplodí citrusů se v dietetice již dlouho používá proti obezitě (Nakajima2016bea, Gamboagomez2015pwp). K  citrusům patří citrony, pomeranče, grapefruity, mandarinky, kumquat a další. Kůra citrusových plodů obsahuje účinné flavonoidy (hesperidin, eriocitrin, naringenin, naringin, neohesperidin, neoeriocitrin), termogenní alkaloid synefrin (Stohs2012rhc), termogenní monoterpen d-limonén (Tan2016mni) a další látky. Kdesi jsem četl, že limonén prý působí na stejné dráze jako kofein, avšak referenci jsem už zapomněl. Účinnou částí citrusů je pouze oplodí (kůra, slupka), nikoliv dužnina plná fruktózy ani pomerančový nebo grapefruitový džus z krabice. (A ani oplodí nebude fungovat bez pravidelného vážení.)

Účinné jsou prakticky všechny u nás dostupné citrusy: Grapefruity (Citrus × paradisi, viz např. Gamboagomez2014cos) a jejich hybridy, např. Citrus × aurantium (Verpeut2013car), citrony (citroník pravý, Citrus limon, viz např. Fukuchi2008lps), pomeranče (citroník pomeranč, Citrus × sinensis, viz např. Cardile2015cem) i mandarinky (citroník mandarinka, Citrus reticulata, viz např. Guo2016pot).

Ještě účinnější jsou speciální, pro oplodí šlechtěné asijské citrusy: Citroník cedrát (Citrus medica, Peng2009isb, Menichini2015cmc), mandarinka unšiu (citroník unšiu, Citrus unshiu, Lim2015bcu) a můj oblíbený kumquat (Tan2014efm). Velký plod cedrátu, zvaný Buddhova ruka, nemá dužninu. Cedrát je tvořený jen oplodím, které má díky prstovitým výběžkům vysoký podíl žluté části (flaveda). Nejí se pro fruktózu, ale pro zdraví.

Slovem kumquat se označují dva druhy velmi zajímavých citrusů o velikosti švestky blízkých divokému předku citrusů. Kulatý kumquat (citroník japonský, Citrus japonica) má tenkou slupku a šťavnatou dužninu kyselé, zvláště výrazné chuti. Oválný kumquat (citroník perlový, Citrus margarita, nebo citroník oválný, Citrus obovata) naproti tomu nemá dužninu vůbec – je celý tvořený vysoce aromatickým oplodím. Oválný kumquat je mým nejoblíbenějším citrusovým plodem konzumovaným kvůli oplodí. Dle mého názoru je chutnější než cedrát a má ještě vyšší podíl žluté části. Vůbec mě nepřekvapuje, že dle databáze Dr. Dukea má oválný kumquat mezi rostlinami vůbec nejvyšší obsah limonenu.

Citrusová kůra určená ke konzumaci nesmí být chemicky ošetřená. Prakticky všechny citrusové plody na našich pultech jsou stříkané bifenylem a thiabendazolem, jedy olejovitého charakteru, které z kůry nelze smýt. V subtropických a tropických krajinách se chemicky neošetřené citrusy trhají ze stromů (pozor – v přelidněné Asii má prakticky každý strom konkrétního vlastníka s nároky na úrodu), v Čechách si musíte koupit citrusy v tzv. bio kvalitě, viz například příslušnou Makro nabídku.

Tuky a oleje

Burstain i Atkins se shodují v tom, že při dietě musíme jíst dostatek tuků. Již větší otázka je jaké konkrétní tuky a oleje by to měly být. Intuice říká že takové, které jsou zdrojem hojného množství esenciálních mastných kyselin a vitamínů. Není mi jasné, jestli existují olejniny specificky přispívající k hubnutí. Říká se to o sezamu indickém (Sesamum indicum, Stohs2016rns) a plodech podzemnice olejné (Arachis hypogea, Gamboagomez2015pwp), neboli arašídech, jenže takové tvrzení by pak muselo platit o mnoha dalších olejích. Tuky a oleje jsou navíc vysoce energetické a snadno se předávkují. I od toho nejzdravějšího oleje bezpečně ztloustnete, budete-li ho konzumovat v nadměrném množství.

Poslední dobou přehnaně propagovaný kokosový olej dle mého názoru nevyniká nad jiné oleje (řepkový, slunečnicový, sezamový, olivový...) a není specificky účinný proti obezitě. Kokosový olej má dvě hlavní přednosti: Vysokou odolnost proti přepálení a nízkou nákupní cenu. Odolnost proti přepálení má díky malému obsahu nenasycených mastných kyselin. Nízkou cenu zase díky levným kokosovým ořechům v tropech. Kopra, z níž se kokosový olej lisuje, se považuje za druhořadý produkt po kokosovém mléku. V Indii patří kokosový olej k nejlevnějším tukům. (Nechvalně známý palmový olej je však ještě levnější!) Prodej levně koupeného kokosového oleje jako luxusní potraviny nese vysokou marži, o níž v kampani jde. Jeho malý obsah nenasycených mastných kyselin není dietetickou předností. Chuť kokosu mám rád, ale ještě více mi chutnají rostlinné oleje s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin (řazeno sestupně: sezamový, olivový, slunečnicový) a oříšky, jejichž oleje (vyjma kešu ořechů) jsou také většinou nenasycené (řazeno sestupně: lískovce, pistácie, piniové oříšky, mandle, buráky, vlašské ořechy). Vlašské ořechy jsou natolik zdravé, že by mi měly chutnat stejně dobře jako lískovce, ale asi jsem se jich v dětství příliš přejedl. Pořád mi velmi chutná velmi zdravý mák, který jsem také konzumoval ve velkém množství. O něco méně mi chutná lněné semínko. Zdravých olejnatých semen je jinak velmi mnoho a já je ani všechny neznám, natož abych je byl schopen senzoricky posoudit. Velmi mi chutná zdravé avokádo, pokud je měkké. (Připomínám že dužnina avokáda obsahuje 14% zdravého tuku.) Z levných olejů bez výrazné chuti je prý zdravý olej sojový, řepkový a mnohé další (čajovníkový, lněný, hroznový...) Ze živočišných tuků mi nejlépe chutná husí a kachní sádlo, ačkoliv jsem se konzumace této drůbeže už vzdal. Velmi mi též chutná kvalitní máslo (nikoliv to nejlevnější v krámě), naopak mi málo chutná velmi zdravý rybí tuk kromě tresčích jater. Avšak rybí polévku ze zdravých olejnatých druhů ryb považuji za lék na bolesti a záněty. Zdravé jsou též tuky plazí (hadi se na Tchaj-wanu konzumují jako lék, krokodýli jsou v Číně pochoutkou, želví polévka je populární i u nás) a ptačí (připomeňme si že ptáci jsou v zásadě převlečení dinosauři). Plazí tuky považuji za léčivé, ale nedoporučuji je z důvodu respektu a ochrany plazů před velkochovy. Kuřecí polévka se ostatně před érou velkodrůbežáren také považovala za lék.

Drobné vysvětlení: Oleje a tuky jsou tak složité dietetické téma, že svůj vlastní chuťový smysl považuji za lepší vodítko než dlouhé rešerše, které jsem nejednou prováděl. O složitosti výživového tématu tuků svědčí i to, že k posuzování kvality snězených tuků slouží v našem vegetativním systému nejméně tři různé pomocné hormony sytosti. Ano, vím o ω-3, ω-6 i ω-9 nenasycených mastných kyselinách, vím o významu mastných kyselin s krátkým řetězcem při redukční dietě (Canfora2015sfa), vím o hypotetické účinnosti ω-3 nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem (neúčinné dle Munro2013dsw), ale po veškerém bádání považuji za nejlepší celkové vodítko vlastní chuťový smysl.

Vláknina

V redukční dietetice nelze opomenout vlákninu. Vláknina snižuje pocit hladu (Delargy1997eat) a zlepšuje trávení. Vláknina je všudypřítomná, ale existuje jí vícero druhů. K nerozpustné vláknině patří celulóza, kterou najdeme ve všech dřevnatých částech rostlin. Optimální obsah vlákniny mají zeleniny divokého typu – pampeliška, divoký salát, divoké brukvovité, kopřiva atd. Nerozpustnou vlákninou je také chitin (mykochitin), hlavní složka houbových pletiv. K rozpustné vláknině patří nestravitelné látky gelovité a rosolovité konzistence – agar, želatina a látky gumového charakteru nacházející se např. ve slupkách semen některých rostlin. K oblíbeným zdrojům vlákniny patří obilné otruby, bobtnající jitrocelové otruby (Plantago ovata, Turnbull1995epo), bobtnající semínka šalvěje hispánské (Salvia hispanica, neboli chia, Timilsena2016mfc), mořské řasy plné rozpustné vlákniny typu agaru...

Ke dvěma základním typům vlákniny (nerozpustné a rozpustné) bych rád logicky přidal ještě třetí typ – vlákninu zrnitou. Zrnitou vlákninu bych popsal jako nerozpustnou vlákninu zrnité konzistence, která v trávicí soustavě pomáhá rozemílat potravu podobně jako písek ve svalnatém žaludku ptáků. K zrnité vláknině patří tvrdá semínka drobného bobulového ovoce konzumovaného vcelku (borůvek, rybízu, šípek, hlohu...) a další hrubozrnné dřevnaté části rostlin. Písek a štěrk lidé nekonzumují, ale v TČM a jiných tradičních systémech se lze setkat s tím, že se ke konzumaci předepisují anorganické jíly. Minerální léčiva TČM k vláknině systematicky nepatří, ačkoliv můžou přispívat k trávení nerozpustnou zrnitou složkou.

Ženšen nabízí ozdravení těla, nikoliv přímé snížení váhy

Ženšen je u obezity prospěšný, není ale prostředkem k hubnutí. To říkám navzdory vícero studiím tvrdícím že ženšen zhubnout pomáhá (Mollah2009aew, Hwang2009aeg, Gu2013gra, Kim2011aeo). Dle mého názoru ženšen jakožto adaptogen nemá hmotnostní redukci v popisu práce. U zesláblých a podvyživených ženšen zlepšuje chuť k jídlu a pomáhá přibrat. Slabost a nechutenství patří mezi hlavní TČM indikace ženšenu. Konkrétně ginsenosid Rb1 podněcuje adipogenezi Chan2012gpa a indukuje expresi kolagenu I Kwok2012gri. Ženšen je při redukční dietě prospěšný z jiných důvodů:

 1. Ženšen účinkuje proti obezitě a diabetu působením  na jaderné PPAR receptory, o kterém jsem napsal separátní stránku.
 2. Ženšen potlačuje stres a chronickou bolest. Podle Dr. Burstaina jsou stres a bolest hlavní rizikové faktory kterým se při hubnutí musíme vyhýbat.

Svým účinkem proti zánětům ženšen zlepšuje zotavení po sportovních aktivitách, kterým se při hubnutí musíme bezpodmínečně věnovat. Ženšen snižuje hladinu zánětových faktorů TNFα a IL-6 a tím omezuje škodlivost obezity. Při obezitě se vlastně chová jako protiklad nikotinu. Nikotin potlačuje chuť k jídlu, je ale nežádoucí. Ženšen může chuť k jídlu i zlepšit, je však u obézních žádoucí. Nesmějí ho brát pouze ti obézní pacienti, u kterých z individuálních důvodů zvyšuje chuť k jídlu.

Využití dalších adaptogenů při hubnutí

Bylo by proti principu adaptogenního působení odchylovat tělo od stavu, který náš vegetativní systém považuje za zdravý – třebaže sekulární móda může být jiná. Adaptogeny se proto nepoužívají přímo ke zhubnutí, nýbrž většinou v kombinaci s termogenními a chuť do jídla potlačujícími bylinami k vyvážení jejich aktivizujícího a někdy i hypertenzního účinku. To je případ kofeinu, citrusových přípravků, chvojníku (tj. efedrinu) atd., které se kombinují s opravdovými adaptogeny – rozchodnicí růžovou (např. Verpeut2013car), bazalkou posvátnou (např. Gamboagomez2014cos), ženšenem, notoginsengem atd. Zdá se, že rozchodnice má potenciál proti akumulaci tuku (Lee2011ria).

Pokud jde o modelovou adaptogenní houbu lesklokorku lesklou, její obdivovatelé z řad vědců tvrdí, že je vhodná i u obezity a diabetu (Seto2009nhe, Chang2015glr, Thyagarajansahu2011rmb). Lesklokorka má rozsáhlý imunomodulační účinek (Xu2011glp) kterému sice mechanisticky nerozumím, ale předpokládám, že lesklokorka skutečně omezuje toxicitu tloušťky (srovnej např. se závěry studie Ko2008ats), i když se samotným snížením tělesné váhy nepomůže.

S hubnutím dle mého názoru nepomůžou vynikající plody granátovníku (Punica granatum), chutné nápoje z aloe (Aloe vera), ani plody hruškovce přelahodného neboli avokáda (Persea americana) plné zdravého rostlinného tuku, ačkoliv je za potenciálně účinné označuje Gamboagomez2015pwp. Již zajímavější mi připadne (ze stejného přehledu) možnost účinnosti obyčejných fazolí (Phaseolus vulgaris) a arašidů (Arachis hypogea), kterých se však obézní nesmějí přejíst. Přehled Stohs2016rns k této kategorii doplňků redukční diety pridává též sezam (Sesamum indicum) a olej z moringy olejodárné.

Další doporučované adaptogeny z výše uvedených přehledů jsou ibišek súdánský, třezalka tečkovaná, rozmarýn lékařský a smetánka lékařská, z které se jí list i kořen. Ibišek súdánský se kvůli léčivým, velmi kyselým plodům běžně pěstuje všude v tropech (včetně Tchaj-wanu), není problém ho sehnat v TČM prodejnách. V TČM směsích proti obezitě se vyskytuje i šalvěj červenokořenná (Su2015smt). Její účinnost jsem zatím nenastudoval, ale je veřejně známé, že celý rod Salvia je hnízdem osvědčených zázračných rostlin.

| 22.2.2018