Drobečková navigace

Alzheimerova choroba

Praktické shrnutí: Pupečníkovec, bakopa, ženšen a vitánie jsou adaptogeny, které můžou zpomalit postup Alzheimerovy choroby a jiných typů senilní demence. Své recepty na Alzheimerovu chorobu má i TČM, z nichž část zde prezentuji.

Alzheimerova choroba je závažné a prakticky neléčitelné onemocnění, při kterém dochází k progresivnímu ochabování funkcí centrálního nervového systému. Podstatou Alzheimerovy choroby je vznik ß-amyloidu: vláknitých nebo destičkovitých bílkovinných agregátů vzniklých tím, že se bílkoviny denaturují a vzájemně na sebe lepí specifickým spůsobem (do struktury připomínající tzv. ß-sheet). Proč se na sebe tímto způsobem bílkoviny neuronů lepí? Protože je pro ně tato konformace výhodnější, než jejich nativní, užitečný stav. Jiná odpověď: Proto, že když bílkovina vidí v neuronu obří krystal jiných bílkovin poskládaných do struktury ß-amyloidu, tak se chce přidat k velké partě. Proto se 21. díl japonského animovaného seriálu Texhnolyze jmenuje "encephalopathy". Evoluce vytvořila bílkoviny neuronů tak, aby se přirozeně skládaly do své nativní, užitečné konformace. Ale evoluce nepočítá s tím, že se bílkovina setká s velkou partou bílkovin propletených do struktury ß-amyloidu. Tyto patologicky poskládané bílkoviny prostě "přemluví" bílkovinu v nativním stavu, aby se k nim přidala. Normální bílkovina se tak přidá k nenormální struktuře jen proto, že členů nenormální struktury je mnoho. Tímto způsobem krystaly ß-amyloidu v neuronech rostou a lámou se na menší kusy, které jsou také infekční. Výsledkem je smrt neuronů a tvorba tzv. senilních plaků, jejichž hlavní složkou je právě zbytečný, neužitečný ß-amyloid. Proto se v souvislosti s Alzheimerem a příbuznými neurodegenerativními nemocemi (například kuru) mluví o krystalech ß-amyloidu jako o prionech – jakési zvláštní formě života ještě jednodušší než viry. Evoluce tento problém řeší slabě proto, že selekční tlak proti Alzheimerově chorobě je nízký – choroba totiž většinou propuká až ve vysokém věku, kdy je její negativní vliv na počet splozených potomků již poměrně malý. Nervové buňky a jejich bílkoviny však přesto určitou odolnost proti skládání do ß-amyloidu mají a tu lze podpořit mimojiné i bylinami.

Pupečníkovec

U pupečníkovce asijského byl identifikován inhibiční účinek na mozkovou acetylcholinesterázu a celkový neuroprotektivní účinek (Hafiz2020ier a další). Inhibicí tohoto enzymu působí tento adaptogen proti příznakům Alzheimerovy choroby. Pupečníkovec taktéž inhibuje serinovou racemázu, která se podílí na aktivaci NMDA receptorů a postupu Alzheimerovy choroby (Rani2020ais). Účinku pupečníkovce proti Alzheimerově chorobě se věnuje přes 30 publikací.

Bakopa

Podávání bakopy Monnierovy dle přehledu Chaudari2017nen (plný text zde) působí proti Alzheimerově chorobě srovnatelně se standardními léky rivastigminem, galantaminem a donepezilem a má vícero dalších synergických účinků proti postupu této choroby. Dalším důležitým přehledem tohoto tématu je Manap2019bmn (text zde). Účinku bakopy proti Alzheimerově chorobě se věnuje přes 40 publikací.

Ženšen

Vícero autorů tvrdí, že modelový adaptogen ženšen zmírňuje příznaky i postup Alzheimerovy choroby (Lee2008pge, Heo2008aot), avšak přehled Lee2009gcf je v tomto směru skeptický. Klinické studie Heo2008aot a Lee2008pge jej shledaly účinným. Majoritní účinnou látkou je ginsenosid Rg1 (viz Wang2009gri, Fang2012mne, Shi2012grp), k účinným nesaponinovým složkám patří polyacetylenové alkoholy panaxydol a panaxynol (Nie2006pep), k účinným polysacharidovým složkám gintonin (Hwang2012ggl). Dle Alhazmi2013peg jsou ochranné účinky ženšenu na paměť stejné jako u nootropika mementinu (léku na Alzheimerovu chorobu).

Vitánie

Vitánie snodárná neboli ášvagandha se v Ajurvédě využívá proti nervovému vyčerpání, nespavosti, ztrátě paměti a celkové slabosti. Jedním z její klíčových účinků je účinek na M1 muskarinové receptory acetylcholinu v mozku (Konar2019mmr). Jejímu účinku proti Alzheimerově chorobě se věnuje přes 40 publikací.

Další poznámky

Alzheimer a hliník

Před mnoha lety se spustila aféra ohledně možnosti, že by Alzheimerovu nemoc mohl způsobovat hliník. Tato kauza vyvrcholila ještě za mých let na univerzitě zjištěním, že zvýšené množství hliníku v postižené nervové tkáni není příčinou Alzheimerovy choroby, ale jejím následkem. Kvůli této aféře jsem se hliníkovému nádobí určitou dobu pro jistotu vyhýbal, i když jsem nemohl pochopit, jak by tak všudypřítomný prvek jako hliník mohl být natolik jedovatý. Dnes je hliníkové nádobí, nejlépe eloxované, opět považované za úplně neškodné. Rozhodně se z hliníkového nádobí do těla dostane mnohem méně hliníkových iontů, než z hlinitého kamence, který je hlavní složkou tyčinek proti pocení a přípravků po holení.

Ze šuplíku TČM

Alzheimerova choroba v TČM spadá do dvou hlavních kategorií (deficience ledvinného ťing + stagnace krve a hlenu), k nimž se připájí 12 dalších (viz databázi Dr. Pennera). Každý z těchto syndromů má k léčbě předepsanou svou vlastní směs nebo směsi bylin. Jenže vědci vědí to, co TČM dlouho nevěděla: že Alzheimerova choroba je jeden jediný syndrom způsobený tvorbou ß-amyloidu v mozku a tudíž by na ni také měl být jeden jediný výčet účinných a podpůrných bylin. "Deficience ledvinného ťing" v podstatě odpovídá našim termínům senilita a senilní demence. TČM na ni předepisuje (dle Dr. Pennera) ponejvíce těchto 6 směsí:

Termín "stagnace krve a hlenu" v sobě zase obsahuje většinu příznaků demence, která je spjatá s Alzheimerovou nemocí. TČM na ni ponejvíce předepisuje mj. tyto kombinace:

Starobylá, avšak i dnes uznávaná nootropická kombinace proti Alzheimerově nemoci je

Když vyjdeme z kombinací výše uvedených a také z těch, které se předepisují na ostatní syndromy v TČM s Alzheimerem spojované, získáme seznam důležitých složek, který bude obsahovat nejen ženšen, sedoulek, klanoprašku, zázvor, skořici, pivoňku, rehmánii, prorostlík, kozinec, děhel, danšen, ale i více než 30 dalších přísad (lékořice, citrusová kůra a mnohé další), a to i tehdy, když vynecháme byliny jedovaté a jednostranně působící. Mohl bych je jmenovat, ale nebudu, protože jejich přímý účinek proti Alzheimerově chorobě je mnohdy více než otázný. Jinými slovy, najde se mezi nimi možná pár účinných, ale já nevím, které to jsou. Ale rozhodně nepochybíte, když třeba i k profesionálnímu léčebnému předpisu praktika TČM přidáte navíc bakopu, pupečníkovec a vitánii (ženšen v předpisu pravděpodobně již bude obsažen). A ti z vás, kteří můj text považují za třeba příliš zjednodušující, si můžou přečíst autoritativní článek Dr. Dharmanandy na stejné téma.

| 2008 - 14.11.2020