Drobečková navigace

Křečové žíly

Praktické shrnutí: V léčbě žilních varixů (křečových žil) rozeznáváme léčbu místní a pomoc celkovým ozdravením organismu adaptogeny typu pupečníkovec, danšen, ženšen a notoginseng, ačkoliv účinných bylin a bylinných kombinací proti varixům je mnohem více.

Žilní varixy (křečové žíly) vznikají nejčastěji v důsledku zvýšeného tlaku v žilách dolních končetin. Žíly za normálních okolností pracují s velmi malým tlakem nebo dokonce i s podtlakem. Ovšem při naší tělesné výšce se čistě hydrostaticky v nohou ve stoji tlak zvyšuje. K vytvoření křečové žíly dojde tehdy, když se žilní průměr zvýší natolik, že že žilní chlopně nedovírají, což vede k dalšímu zvýšení nitrožilního tlaku a nevratnému poškození dané žíly. Vzniku křečových žil se bráníme tím, že se vyhýbáme vzpřímené poloze (ležíme, sedíme, vykládáme si nohy na židle, lépe na stůl) a tím, že ve stoji nejme nehybní. Při chůzi totiž funguje svalová pumpa, která nitrožilní tlak v nohou snižuje. Zánět a trombóza, kterou u křečových žil pozorujeme je adaptivním procesem, kterým se tělo snaží poškozenou část krevního oběhu uzavřít a vyřadit z činnosti. Varixy se můžou vyskytnout i jinde, třeba v jícnu nebo v břišní dutině, kde jsou zřídkavější, ale o to nepříjemnější. K varixům v širším smyslu patří i hemoroidy.

Bylinná léčba žilních varixů

Krátce a jednoduše: žilní varixy lze bylinami léčit. Jeden z nejčastěji užívaných léků proti varixům, diosmin (Detralex), je v zásadě modifikovaný hesperidin z ovoce, zatímco tribenosid (Glyvenol) je látka, jíž byly od 60. let věnovány desítky publikací, jejíž účinek však zatím nebyl řádně objasněn (Ruegg1974tai, Kikkawa2010ite, Lorenc2016tll). Z dobře známých systémově působících léčivek proti varixům bych na prvním místě zmínil

Pupečníkovec asijský (gotu kola) je pravděpodobný indický adaptogen se specifickým tradičním užitím proti varixům a hemoroidům. K jeho kardiovaskulárně účinným látkám patří kyselina asiatiková, kyselina madekasová a glykosidy asiatikosidy a madekasosidy (Razali2019cpe a další). Šalvěj červenokořenná (danšen) je tradiční kardioprotektivum TČM s ochranným účinkem na cévy celého těla. Obsahuje diterpeny tanšinon IIA, salvinorin A, kryptotanšinon a miltiron, které tlumí zánět (Ren2010tai, Wei2016cda), podporují revaskularizaci (Ji2003cce), snižují hypertenzi (Yang2012rdp) a zpomalují aterosklerózu (Sieveking2005chd, Gao2012cat). Ženšen na cévy působí hlavně dlouhodobou aktivací signální kaskády oxidu dusnatého (NO). Existuje velké množství publikací, které léčivému účinku ženšenu na cévy nasvědčují: Morisaki1995mae, He2007peg, Kwok2010gpp, Cho2013gri, Sun2006epn, Chen2008enr, Park2013cai, Kimura2006egs, Hong2009aes, Sengupta2004may... Účinný je majoritní ženšenový glykosid ginsenosid Rg1 (Ma2006pae) i další panaxosidy. Kromě ženšenu pravého je účinný i ženšen americký, japonský, vietnamský, notoginseng a zčásti též gynostema pětilistá, která obsahuje panaxosidy a gypenosidy. Z dalších bylin působících proti vzniku varixů zde máme

V dietě se osvědčují plody s obsahem rutinu a tříslovin. Třeba jabka a jiné pláňky. Nebo hrušky, zahradní i plané, švestky zahradní i plané, plody kdoule a kdoulovce, noni, granátovník atd. Nebo dřín, český i orientální (který se používá v TČM). Oskeruše, mišpule, jeřáb břek i muk a další plody z podčeledi mandloňových. Dle Pittler2012hcs pomáhá dokonce i perorálně podávaný extrakt z koňských kaštanů. Další informace najdete v přehledu Zapata2016pvi, jehož text je zde.

Vhodné celkově působící bylinné směsi

Bez dlouhých úvodů zde upozorním na 3 bylinné kombinace účinné i proti varixům:

Tyto lektvary jsou v ČR k mání (zde, zde a zde). Jejich složení zjistíte rozkliknutím odkazů. Účinnost jejich jednotlivých složek jsem už rozebral u tématu kardiovaskulárních bylin.

| 2010 - 14.10.2020