Drobečková navigace

Nespavost

Praktické shrnutí: Uklidňující a spánek navozující účinky najdeme nejen u alkoholu a běžných prášků na spaní, ale i u adaptogenů a dalších přírodních prostředků. K těm patří albízie, vitánie, ženšen, kava kava, chmel a desítky dalších.

Nespavost je porucha, kterou dlouhodobě trpí 10-15% populace, více ženy, starší lidé a duševně nemocní. Postižení si stěžují že nemohou usnout, probouzejí se příliš brzy, nebo že spánek není osvěžující, ačkoliv je doba spánku dostatečně dlouhá. Pacienti s chronickou nespavostí mívají přes den špatnou náladu a celkově zhoršenou výkonnost. Systematickým přehledem tématu je Saddichha2010dtc, plný text na 3 kliky. Nespavost též souvisí s depresí, stresem a poruchami imunity. Chronická nespavost je též rizikovým faktorem obezity. Související téma: biorytmus spánku a bdění.

Standardní léčbou nespavosti bývají tzv. prášky na spaní – agonisté GABA receptorů a zesilovače GABAergního přenosu. Jejich použití má svá pozitiva. Vždyť i mezi bylinami se agonisté GABA receptorů najdou. Avšak negativem je to, že tabletka na spaní řeší pouze symptom, nikoliv hlubší příčinu nespavosti. Při léčbě nespavosti adaptogeny vždy děláme něco trochu více, než pouhé uspávání organismu. I v 20. letech 21. století mají přírodní prostředky v léčbě nespavosti své místo.

Poznámka: Autoritativní text o nespavosti (anglicky) najdete též zde.

Albízie růžová

Albízie růžová dle statistické studie Chen2011pch (text zde) patří k nejčastěji předepisovaným jednotlivým bylinám v léčbě nespavosti pomocí prostředků TČM na Taiwanu. Dle známých studií je albízie sedativní, antidepresivní a má ochranný účinek na paměť. Užívá se ve formě kůry (albiziae cortex), sedativní jsou též mladé květy (viz UTP).

Vitánie snodárná

Vitánie snodárná je adaptogen a léčivá rostlina Ajurvédy, kterou lze s úspěchem použít k podpoře přirozeného spánku (viz klinickou studii Langade2019esa, text zde). Dle Kaushik2017tga (text zde) je účinnou sedativní látkou vitánie trietylenglykol (a nikoliv vitaferin A ani vitanon), avšak dle Sonar2019fae je účinek vitánie komplexnější: přinejmenším její dokosanyl ferulát (ester kyseliny ferulové) zvyšuje aktivitu GABAA receptorů s IC50 = 7.9μM. Kromě toho má vitánie klíčový účinek na muskarinový receptor M1, kterým dociluje své neuroprotektivní a nootropické vlastnosti (Konar2019mmr). Je rovněž nutné zmínit protizánětlivé vlastnosti vitánie, které přispívají k ochraně nervových buněk a potenciální účinek vitanolidů na melatoninové receptory (viz níže). Je tedy možné, že vitánie dociluje svůj sedativní účinek nejméně 3 nezávislými mechanismy.

Ženšen

Ženšen se považuje za stimulant, takže bývá někdy podezírán z toho, že navozuje nespavost. Avšak jeho panaxosidy mají stabilizační účinek na aktivitu GABAA receptorů, na něž mají dvojí, protichůdný účinek. Dle Yuan1998mag působí jak proti zvýšení aktivity GABAA receptorů muscimolem, tak i proti snížení jejich aktivity bikukulinem. Dle Tsang1985gsi ženšenový extrakt zpomaluje zpětné vychytávání GABA do synapsí, čímž zesiluje působení GABA. Ginsenosidy Rb1, Rb2, Rc, Re, Rf a Rg1 se reverzibilně vážou na GABAA and GABAB receptory a tím zvyšují účinnost sedativ (Kimura1994igw). Dle Takagi1972psp směs ginsenosidů Rb1, Rb2 a Rc prodlužovala hexobarbitolový spánek a měla uklidňující účinek u myší. Dle Cho2010heb navíc v sedativním účinku ženšenu hraje roli jeho působení na receptory serotoninu. Ženšen též snižuje úzkost z negativně motivovaných úkolů (Churchill2002npg, Churchill2002npg). Slovy přehledu Attele2000tia, "výsledky několika studií naznačují, že účinky ženšenu mohou alespoň zčásti přispívat k udržování normálního cyklu spánku a bdění." To je v souladu se znalostmi TČM (Cho2010heb), s výsledky zvířecích studií Lee1990cip, Huong1998aem a s klinickou studii Han2013erg.

Kava kava

Mezi neadaptogenní přírodní sedativa patří pepřovník opojný (kava-kava), jehož obsahové látky (kavalaktony) mají vícero účinků. Majoritní kavalakton kavain má přímý potenciační účinek na GABAA receptory (Chua2016kmc) a je zřejmě odpovědný za většinu opojných vlastností kavy. Kromě kavainu však pepřovník opojný obsahuje další kavalaktony, které mají dosud ne zcela prozkoumané účinky (viz věda) a z titulu několika ojedinělých případů se obviňují z hepatotoxicity. V současnosti se extrakty kavalaktonů zdají být u nás k dostání, jsou však drahé. Recentním přehledem o pepřovníku opojném je třeba Bian2020kcn.

Chmel otáčivý

Do oblíbeného kvasného produktu kvasinky pivní se přidává extrakt chmele otáčivého ze zázračné čeledi konopovitých nejen pro svou báječně hořkou chuť, ale – div se světe – hlavně pro svou léčivost. Pozitivní účinek chmele na spánek potvrzuje vícero studií, například Franco2012seh.

Leknín hvězdový

Leknín hvězdový kvete krásnými modrými nebo bílými květy. Jeho populárnější modré odrůdě se říká "modrý leknín" a extrakt z ní je už k dostání i u nás, takže jej lze využívat jako mírné sedativum a spasmolytikum. Bohužel cena je zatím vysoká.

Melatonin

Melatonin je endogenní adaptogen, antioxidant a zároveň vnitřní hormon spánku působící na melatoninové receptory (MT1 a MT2) v mozku. Melatonin lze i užívat k nápravě cyklu spánku a bdění. K tomuto účelu by se měl brát nedlouho před plánovanou dobou spánku. Má však i další blahodárné účinky, například na imunitu. Je komerčně k dispozici. V této souvislosti je otázkou, do jaké míry bude adaptogenní účinek melatoninu vyvolatelný též schváleným agonistou MT1 a MT2 receptorů ramelteonem, který se doporučuje jako alternativa klasických hypnotik. Lékaři v ČR nejsou (k r. 2021) schopni agonisty melatoninových receptorů předepsat, protože jim v tom brání jejich seznamy, lexikony a jiné byrokratické harampádí. Samostatně, avšak příšerně draze lze ramelteon koupit zde. Z těchto důvodů je vhodnější a levnější posílit biologickou dráhu melatoninu bylinnými adaptogeny, z nichž na receptory MT1 a MT2 dle Panossian2018nmm (plný text zde) působí vitanolidy vitánie, schisandriny a anwulignan klanoprašky, salidrosid a rosavin rozchodnice, jakož i obsahové látky eleuterokoku.

Další byliny

Dalšími doplňky klidného spaní s potenciačním účinkem na GABAA receptory jsou

jejichž sedativní vlastnosti jsou známé našim i asijským bylinářům. Uklidnění poskytne též

které se někdy popisují jako psychoaktivní, jsou ve skutečnosti také pouze mírně sedativní a k navození spánku se tradičně doporučují (Gils1994ens). Lze je kombinovat s

nemluvě. Sedativní s účinkem na GABAA receptory je dle Yoon2020dmm také

U tématu nespavosti nelze nezmínit

jehož mořený kořen je velmi často předepisován proti nespavosti v TČM (Chen2011pch, text zde). Avšak rdesno má na svědomí vícero případů hepatotoxicity a z tohoto důvodu je při jeho užívání nutná opatrnost (viz přehled Yu2020asp, text zde). V TČM se velmi často předepisuje též

Neškodným sedativním prostředkem vhodným i pro děti a těhotné ženy je

Proti nespavosti se uplatní i aromaterapie éterickým olejem

Kdekdo na spaní doporučuje i všelék

které však vlastně za čisté hypnotikum označit nelze. Taktéž někdy doporučované

je spíše antidepresivní. A dostatečně sedativní není ani modelová léčivá houba

ač určitý pozitivní vliv na spánek může mít (Cui2012egl). Z exotiky zde máme ne zcela bezpečnou

které je už ale opět spíše halucinogen nežli hypnotikum. A když k těmto informacím přidáme i přehled Biswas2020prf, tak nám k sedativním bylinám z etnobotaniky Bangladéše přibyde též

Kolopojka (Kalanchoe) je léčivka s rozsáhlým využitím, která se u nás běžně pěstuje jako pokojovka. Plchoplod je jedovatý a s jeho pomocí lze při troše snahy usnout i navěky. A já zde už cítím potřebu se omlouvat za délku tohoto seznamu sedativních bylin, z nichž jsem dosud záměrně vynechal u nás tradiční opioidní makovité:

Vyhnul bych se též někdy doporučovaným lilkovitým jedovatkám typu

které k sedativům jako takovým ani nepatří, ač pozornost léčitelů rozhodně zasluhují.

Sedativní recepty TČM

Dle již výše dvakrát zmíněné statistické studie Chen2011pch (text zde) se v taiwanské TČM proti nespavosti nejčastěji předepisuje po řadě

  1. lektvar semene trnitého cicimku
  2. obohacený uvolňující prášek

O něco méně často se předepisuje

Z jednotlivých bylin se dle zmíněné statistické studie po řadě nejčastěji předepisuje po řade stonek rdesna, trnitý cicimek, pornatka, albízie, concha ostreae, vítod tenkolistý, šalvěj červenokořenná, koptis a antidepresivní lilii bulbus.

| 2009 - 15.11.2020