Drobečková navigace

Rakovina prsu

Mé psaní o adaptogenech v léčbě rakoviny prsu je velmi usnadněno tím, že dnes jsou už k dispozici statistické studie Lai2012ppc a Yeh2014hdc dokumentující nejčastější bylinné předpisy tchajwanské TČM při této rakovině. Ty považuji za informačně závažnější, než vhledy získané z dosavadních experimentálních a klinických studií, proto je uvádím přednostně. Doplňující čtení: Obecný článek o adaptogenech při rakovině.

Co předepisují při rakovině prsu lékaři TČM na Tchaj-wanu

TČM lékaři předepisují jak standardní bylinné kombinace, tak jednotlivé byliny. Tím vytvoří předpis, který je (stejně jako u nás) personalizovaný a bere do úvahy, věk, pohlaví a další specifika jednotlivých pacientů. Na Tchaj-wanu je pravidlem, že dobří TČM lékaři mají též MUDr. diplom a tudíž předepisují veškeré léky. Cílem tohoto odstavce není suplovat návštěvu takového praktika, ale orientačně informovat o statistice využití TČM bylin a kombinací při rakovině prsu. Léčba konkrétních případů patří do rukou lékaře, samoléčba rakoviny prsu nepřipadá v úvahu!

Tři nejčastěji předepisované samostatné byliny proti rakovině prsu v TČM ordinacích na Tchaj-wanu dle Yeh2014hdc jsou po řadě oldenlandie roztažitá, šišák vousatý a smetánka mongolská. Ty je nutné užívat v dostatečném dávkování, každou v množství ~5g 3x denně, u smetánky i více, lze též doplnit čerstvým nebo sušeným kořenem naší podceňované smetánky lékařské. Yeh2014hdc uvádí i další byliny a četnosti jejich použití, v případě hlubšího zájmu musíte číst zdrojovou publikaci samostatně. Šišáku vousatému je příbuzný šišák bajkalský, který je rovněž součástí standardních kombinací často předepisovaných při rakovině prsu.

Dvě nejčastěji předepisované standardní kombinace proti rakovině prsu v TČM ordinacích Tchaj-wanu dle Yeh2014hdc jsou (1) ťia-wei-šiao-jao-san (pchin-jin jia-wei-xiao-yao-san) a (2) san-čong-kuej-ťien-thang (pchin-jin san-zhong-kui-jian-tang). Yeh2014hdc uvádí 8 dalších častých standardních kombinací a statistiky jejich použití, v případě hlubšího zájmu musíte číst zdrojovou publikaci samostatně.

Složení kombinace 1 (Lu2013cpm): kořen děhele čínského (radix angelicae sinensis) 4 díly, kořen pivoňky čínské (radix paeoniae alba) 4 díly, kořen prorostlíku čínského (radix bupleuri) 4 díly, hlíza pornatky kokosové (sclerotium poriae cocos) 4 díly, oddenek atraktylisu velkoúborného (rhizoma atractylodis macrocephalae) 4 díly, nať máty čínské (herba menthae haplocalycis) 2 díly, kořen lékořice čínské (radix glycrrhizae uralensis) 2 díly, běl kořene pivoňky křovité (cortex radicis moutan) 2,5 dílu, plod gardénie jazmínovité (fructus gardeniae jasminoides) 2,5 dílu, čerstvý podzemek zázvoru pravého (rhizoma zingiberis recens) 4 díly, práškovat, smíchat. Užívání: Neurčí-li lékař jinak, užívá se 5g prášku 2-3x denně. Prášek se zapíjí vlažnou vodou nebo se pije rozmíchaný ve sklenici vlažné vody. Kombinaci lze koupit též jako koncentrát v lékové formě, v takovém případě bude dávkování nižší úměrně stupni koncentrace.

Složení kombinace 2: šišák bajkalský, sasanka asfodelovitá, korkovník amurský, hořec drsný, vlasokvět kirilovov, boubelka velkokvětá, mořská chaluha Ecklonia kurome, prorostlík čínský, ploštičník smrdutý, zlatice převislálékořice čínská, zevar výběžkatý, kurkumovník zedoárový (ověřit, doplnit do seznamu), puerarie laločnatáděhel čínskýpivoňka čínskákoptis čínský, práškovat, smíchat. Užívání: Tuto složitou kombinaci nebudete schopni samostatně připravit, takže se musíte spoléhat na zakoupené přípravky. U 100% prášku se, neurčí-li lékař jinak, užívá 5g prášku 2-3x denně. Prášek se zapíjí vlažnou vodou nebo se pije rozmíchaný ve sklenici vlažné vody. Kombinaci lze koupit též jako koncentrát v lékové formě, v takovém případě bude dávkování nižší úmrně stupni koncentrace.

Lze konstatovat, že v 10 standardních TČM kombinacích nejužívanějších při rakovně prsu se z bylinných složek nejčastěji vyskytují po řadě děhel čínský a ženšen pravý (Lai2012ppc), jimiž lze léčbu také s výhodou doplnit – jde o adaptogeny, takže není nutné se bát předávkování. Ale úplně nejvýhodnější je navštívit ordinaci lékaře znalého lékařské botaniky nebo lékaře TČM a při výběru a užívání bylin se řídit jeho radami.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.