Drobečková navigace

Rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku

Rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku

Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) je jednou z nejčastějších rakovin jak ve světě (Labianca2010cc) tak v České republice. Tento karcinom postihuje ve stejné míře muže i ženy a jeho četnost roste. V r. 2006 se ČR v četnosti této rakoviny řadila na druhé místo v Evropě.

Jak a proč vzniká?

Naprostá většina nádorů tlustého střeva a konečníku vzniká ze střevní sliznice (epitelu) – proto se jim říká karcinomy. Buňky střevního epitelu totiž musí mít zachovanou schopnost dělení a regenerace, přičemž čelí agresivnímu chemickému prostředí střevního obsahu. Méně časté jsou nádory tlustého střeva a konečníku jiné než karcinomy, například sarkomy, lymfomy a karcinoidy.

Vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku je sekvencí několika mutací, které vytvoří linii nekontrolovaně se množících buněk. K rizikovým faktorům tohoto procesu patří chronický zánět tlustého střeva (ulcerózní kolitida) a Crohnova choroba (Qi2010agp). Střevní polypy (nezhoubné výrůstky ze stěny střeva) se také mohou rakovinně zvrhnout. Rakovina tlustého střeva a konečníku má vysokou míru dědičnosti, obvykle se však vyskytuje až ve věku nad 50 let. Dalším rizikovým faktorem je obezita a špatná strava s nedostatkem vlákniny.

Příznaky rakoviny tlustého střeva a konečníku

Kolorektální karcinom je zákeřný v tom, že se ze začátku nijak neprojevuje. I relativně pokročilá stadia způsobují jen obtížně identifikovatelné problémy, takže tuto rakovinu lze včas odhalit jen preventivním vyšetřením (kolonoskopií). Až v pokročilém stadiu se objevují změny ve stolici (zácpa, průjem atp.), nepříjemný pocit až bolest v břiše, hubnutí, únava, zvracení a případně jasně červená krev ve stolici. Avšak krev ve stolici je pozdním a nespolehlivým příznakem. Krev ve stolici totiž nejčastěji způsobují hemoroidy. U hemoroidů je jasně červená krev přítomná na toaletním papíře, kterým se utíráte, nebo na povrchu stolice. Tento typ krvácení není důvodem k panice. Naopak, lidé nad 50 let by se měli této rakoviny bát i tehdy, když krev ve stolici nemají. V r. 2014 byl z tohoto důvodu v ČR zaveden plošný program kolorektálního vyšetření.

Léčba kolorektálního karcinomu

V léčbě kolorektálního karcinomu se uplatňují všechny modality používané v léčbě rakoviny. Je to hlavně chirurgická resekce střeva / konečníku a cytostatická terapie (chemoterapie / radioterapie). Chirurgická léčba spočívá v odstranění postižené části střeva a okolních lymfatických uzlin. Z cytostatické léčby se u rakoviny tlustého střeva a konečníku se používá hlavně chemoterapie (cytostatikum fluorouracil). Tyto léčebné metody se široce využívají. Známé je též doporučení omezit konzumaci živočišných tuků, červeného masa, smažených, pečených, grilovaných a uzených jídel a naopak zvýšit příjem vlákniny (hlavně ze zeleniny, luštěnin a ovoce), vápníku, vitamínu C a kyseliny listové. Už méně známá je možnost využití adaptogenů a protirakovinných hub, o kterých panují zbytečné pochybnosti.

Adaptogeny při léčbě kolorektálního karcinomu

Při léčbě rakoviny obecně patří adaptogeny k podpůrné léčbě. Při kolorektálním karcinomu jsou 3 důležité oblasti účinnosti adaptogenů:

  1. Regenerace tkání (po operaci) a imunitního systému (po chemoterapii).
  2. Imunomodulační účinek povzbuzující protirakovinnou imunitu.
  3. Přímý cytotoxický účinek na buňky kolorektálního karcinomu.

Kvůli velkému množství výzkumných prací je těžké se zorientovat v tom, které adaptogeny jsou u kolorektálního karcinomu skutečně účinné. Studiem literatury jsem si utvořil názor, že adaptogeny typu ženšen jsou důležité hlavně k ochraně a regeneraci, zatímco léčivé houby typu lesklokorka působí imunomodulačně a cytotoxicky, jejich účinky se však do jisté míry překrývají.

Regenerační, imunomodulační a cytotoxické účinky ženšenu, lesklokorky a dalších adaptogenů jsou reálné a referencuji je níže v takovém rozsahu, v jakém se mi povedlo je zachytit. Ale je mou povinností zchladit přílišné nadšení a falešné naděje. Zázračný lék na rakovinu neexistuje a nejsou jím ani adaptogeny. Adaptogeny z principu neobsahují jedy, kterými by mohly rakovinné buňky přímo zabít. Adaptogeny rakovinným buňkám jen slušně domlouvají a aktivují jejich apoptotickou dráhu. Vůči takovému účinku rakovinné buňky dost snadno získávají rezistenci. Ani posílení imunity adaptogeny nemusí stačit k vyléčení. Zároveň tedy platí, že účinky stávajících přírodních adaptogenů proti kolorektálnímu karcinomu jsou reálné a silné, ale kvůli povaze rakovinného ochoření celkovou prognózu zlepší jen mírně.

Ženšen při kolorektálním karcinomu

Ženšen se v TČM často používá při léčbě rakoviny (Lai2012ppc). Má preventivní účinek proti rakovině (viz randomizovanou klinickou studii Yun2010npe), výzkum se dostává z fáze spekulací (Shin2000cpp, Shibata2001ccp, Wang2008prg) do fáze objasňování mechanismů (Vayghan2014ptr, Choi2013bbc, Wang2016rgc). Zvlášť účinný se zdá být ženšen notoginseng (Sun2011rnh). Při prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku se uplatňuje protizánětlivý účinek ženšenu (Keum2003ieg, Hofseth2007ict, Jin2008ags, Xie2009vva, Yu2015aga, Poudyal2012hfa, Wang2016aga, Dougherty2011ags) – zánět tlustého střeva je totiž rizikovým faktorem kolorektálního karcinomu.

Přímý účinek ženšenu proti kolorektálnímu karcinomu se zkoumal na buněčných liniích (HT-29, HCT-116, SW-480, LoVo atd.), u nichž ženšen brzdí růst, způsobuje apoptózu (He2012aap, Liang2010otf, Wang2009mpi, Wang2009aed), omezuje invazivitu (Seo2011rge, Park2011fge, Poudyal2013krm, Hsieh2016epn) a zvyšuje účinek cytostatik (Wang2007nea, Wang2007cep). Ženšen též chrání tlusté střevo proti intraperitoneálně nebo perorálně podaným karcinogenům (Poudyal2012hfa, Yu2015aga, Dougherty2011ags). Účinek se připisuje jeho saponinům (panaxosidy), polysacharidům a dalším látkám (panaxynol, panaxydol ap.). Ze saponinů jsou to hlavně ginsenosidy Rg3, Rh2 a další málo glykosylované panaxosidy a jejich aglykony. Recentním přehledem zaměřeným na protirakovinné účinky ženšenu je Wang2016rgc, účinku ženšenu na rakovinu tlustého střeva a konečníku se věnují přehledy Wang2008prg a Vayghan2014ptr.

Lesklokorka při kolorektálním karcinomu

Lesklokorka lesklá má jako hlavní účinné látky triterpenoidy (v rodu Ganoderma jich bylo popsáno celkem 315, Xia2014crs) a proteoglykanové polysacharidy. Proti rakovině tlustého střeva a konečníku působí jak přímo, tak nepřímo stimulací imunitního systému (Sliva2006glc). Lesklokorka působí proti Crohnově chorobě (Liu2015aeg) a brzdí rozvoj střevních polypů (Oka2010wef). Přímý účinek lesklokorky proti rakovině tlustého střeva a konečníku se zkoumá na buněčných liniích stejně jako u jiných adaptogenů. Dle Hong2004egl působil extrakt lesklokorky apoptózu buněk linie HT-29, konkrétním účinným triterpenoidem je ganodermanontriol aj. (Jedinak2011glt, Thyagarajan2010tfg, Hong2004egl). Polysacharidy lesklokorky účinkují proti liniím kolorektálního karcinomu LoVo (Liang2015imi), HCT-116 (Liang2014glp, Liang2015imi), HT-29 (Thyagarajan2010tfg) a též proti experimentální rakovině tlustého střeva in vivo na myším modelu (Jedinak2011glt).

Další adaptogeny s účinkem u kolorektálního karcinomu

Protirakovinné účinky adaptogenů se intenzivně zkoumají, ale není jasné, které adaptogeny účinkují proti rakovině tlustého střeva a konečníku nejlépe. Populární jsou protirakovinné houby, například ruská čaga (rezavec šikmý) a další dřevokazné houby řádu Polyporales (Popovic2013mcu, Grienke2014emp). V Japonsku se u kolorektálního karcinomu často využívá outkovka pestrá, dřevokazná houba i u nás hojně rostoucí. Z outkovky pestré se získává proteoglykan (PSK) účinný proti vícero druhům rakoviny (Jimenezmedina2008ipi, Fisher2002aemEliza2012eyz), včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku. Proti této rakovině zkoumali Japonci outkovku pestrou s pozitivními výsledky už od 90. let (Kanoh1994eae, Kobayashi1995aep). Účinek proti buněčným liniím kolorektálního karcinomu měl též ohňovec brázditý (Li2004ppp, Song2011ppp), outkovka kafrová (Yeh2009cta, Lee2014ncc aj.), housenice čínská (Huang2007iec) a další houby. Přitom ale většina hub má slabé, nespecifické protirakovinné účinky (Patel2012rdm, Feeney2014mhs) díky jejich obsahu ergosterolu (Li2015epf) a β-glukanů (Temizoz2016vap). Pozornost by asi zasluhovaly i běžné lesní houby, u rakovin zažívacího traktu může mít houbová výživa velký preventivní význam.

Z rostlinných adaptogenů působila proti rakovině tlustého střeva a konečníku aloe pravá (Shimpo2014iel, Pan2013iag), andělika čínská se svými ftalidy (Kan2008sae) a kumariny (Zheng2016iea), euterokok ostnitý (Cichello2015pia), ostropestřec mariánský (Raina2016scc), semena momordiky hořké se svým vysokým obsahem kyseliny eleostearové (Kobori2008aai, Khan2007bgm), oldenlandie roztažitá (Li2015hdw) a další.

Co předepisují při kolorektálním karcinomu lékaři TČM na Tchaj-wanu

Mé psaní o adaptogenech v léčbě rakoviny tlustého střeva a konečníku je usnadněno tím, že dnes je už k dispozici statistická studie Chao2014ppc, která dokumentuje nejčastější bylinné předpisy tchajwanské TČM u pacientů po operaci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Tu považuji za závažnější, než vhledy dosavadních experimentálních a klinických studií, proto její informace uvádím přednostně. Doplňující čtení: Obecný článek o adaptogenech při rakovině.

TČM lékaři předepisují jak standardní bylinné kombinace, tak jednotlivé byliny. Tím vytvoří předpis, který je (stejně jako u nás) personalizovaný a bere do úvahy, věk, pohlaví a další specifika pacienta. Na Tchaj-wanu je pravidlem, že dobří TČM lékaři mají též MUDr. diplom a tudíž předepisují veškeré léky. Zde se nesnažím suplovat návštěvu takového praktika, ale orientačně informovat o nejčastějších TČM bylinách a kombinacích při pooperační rakovině tlustého střeva a konečníku. Léčba konkrétních případů patří do rukou lékaře, samoléčba kolorektálního karcinomu nepřipadá v úvahu!

Dle Chao2014ppc jsou v tchajwanské TČM při rakovině tlustého střeva nejčastěji předepisovány z jednotlivých bylin oldenlandie roztažitá a šišák bradatý.

Z bylinných směsí jsou to dle Chao2014ppc (1) šiang-ša-liou-džün-dz-thang (pchin-jin xiang-sha-liu-jun-zi-tang) a (2) bu-čong-i-ťi-thang (pchin-jin bu-zhong-yi-qi-tang).

Složení kombinace 1 (xxxxx): hlíza pornatky kokosové (sclerotium poriae cocos) 6 dílů, oddenek pinelie trojčetné (rhizoma pinelliae) 3 díly, plod xxx (fructus amomi) 2,4 dílu, dále viz http://www.rootdown.us/Formulas/Xiang+Sha+Liu+Jun+Zi+Tang, práškovat, smíchat. Užívání: Neurčí-li lékař jinak, užívá se 5g prášku 2-3x denně. Prášek se zapíjí vlažnou vodou nebo se pije rozmíchaný ve sklenici vlažné vody. Kombinaci lze koupit též jako koncentrát v lékové formě, v takovém případě bude dávkování nižší úměrně stupni koncentrace.

Složení kombinace 2 (xxxxx): kořen xxxxxx xxxxxxxxxxxx (radix xxx xxx) X díly, kořen xxxxxxxxx xxxxxx (radix xxx xxx) X díly, kořen xxxxxx xxxxxxxxxxxx (radix xxx) X díly, práškovat, smíchat. Užívání: Neurčí-li lékař jinak, užívá se 5g prášku 2-3x denně. Prášek se zapíjí vlažnou vodou nebo se pije rozmíchaný ve sklenici vlažné vody. Kombinaci lze koupit též jako koncentrát v lékové formě, v takovém případě bude dávkování nižší úměrně stupni koncentrace.

Lze konstatovat, že ve standardních TČM kombinacích často užívaných při rakovně tlustého střeva a konečníku se často vyskytuje děhel čínský a ženšen pravý, jimiž lze léčbu s výhodou doplnit. Ale ještě lepší je navštívit ordinaci lékaře znalého lékařské botaniky nebo lékaře TČM a při výběru a užívání bylin se řídit jeho radami.

| 24.7.2010