Drobečková navigace

Hemoroidy

Praktické shrnutí: V bylinné léčbě hemoroidů se nejčastěji propagují přípravky místní. Ale neměli bychom zapomínat ani na léčbu systémovou, při které perorálně podávaný pupečníkovec, danšen, ženšen a notoginseng chrání trávicí trubici i celý srdečně-cévní systém. Najdete zde systematický výčet 50+ místně i systémově účinných bylin, několik zajímavých u nás dostupných bylinných přípravků a též dvě i u nás dostupné TČM směsi. Související téma: křečové žíly.

Hemoroidy jsou v zásadě vyčnívající varixy konečníku. Žilní pleteň konečníku se přirozeně vyznačuje o něco vyšším nitrožilním tlakem, který zabezpečuje pasivní uzávěr řitního otvoru. (Kromě toho má konečník dva svěrače: vnitřní, autonomně ovládaný svěrač tvořený hladkou svalovinou a vnější, vůlí ovládaný příčně pruhovaný svěrač.) Vyšší nitrožilní tlak někdy vede k rozšíření a vychlípení žíly směrem dovnitř konečníku (vnitřní hemoroid). Stává se to běžně a vychlípená žíla (která se už považuje za lehký případ hemoroidu) se přirozeně zhojí trombózou a proměnou ve vazivový pruh. U těžších případů může žíla vyhřeznout ven z konečníku (vnější hemoroid) a vést k bolestivému krvácení.

Léčba hemoroidů je chirurgická i nechirurgická – patří k ní injekční skleroterapie, kryoterapie, manuální dilatace konečníku, elektrokoagulace, či pouhé podvázání hemoroidu. Od zánětu a bolesti pomohou léčivé rostliny podávané perorálně i místně. V závažných případech ovšem nelze očekávat, že léčivé rostliny tvorbu hemoroidů úplně zastaví. Velký vliv na vznik hemoroidů má i způsob života a stravování. Při jejich prevenci je důležitý boj proti obezitě, portální hypertenzi a hypertenzi obecně.

Přírodní léčba hemoroidů

Hemoroidy se léčí jen obtížně, protože vrozenou náchylnost k tvorbě varikózních vychlípenin je těžké ovlivnit. Chirurg může odstranit stávající vychlípeniny, avšak když se neodstraní příčina, budou se tvořit hemoroidy další. Významné místo v léčbě hemoroidů mají byliny a přírodní látky, z nichž bych zdůraznil pupečníkovec asijský, šalvěj červenokořennou a ženšen.

  • Pupečníkovec asijský, též zvaný gotu kola, je proti hemoroidům účinný při orálním i místním podání. Účinný je jeho extrakt i čerstvá šťáva z listů, pokud ji máme k dispozici. Reference: MacKay2001hvv (text zde) a další. Pupečníkovec má navíc mnohé další celkově blahodárné účinky, ale na rozdíl třeba od ženšenu jej lze předávkovat.
  • Hned na druhém místě bych při systémové léčbě hemoroidů i varixů doporučil šalvěj červenokořennou (danšen), tradiční kardioprotektivum TČM s ochranným účinkem na cévy celého těla. Danšen a jeho diterpeny (tanšinon IIA, salvinorin A, kryptotanšinon, miltiron) tlumí zánět (Ren2010tai, Wei2016cda), podporují revaskularizaci u ischemie (Ji2003cce), snižují hypertenzi (Yang2012rdp) a zpomalují postup aterosklerózy (Sieveking2005chd, Gao2012cat). Šalvěj červenokořennou nelze nahradit natí šalvěje lékařské.
  • Ženšen zvyšuje schopnost endotelu vytvářet endogenní adaptogen oxid dusnatý (NO), což bylo potvrzeno i pokusy na žilním endotelu (Chen1996cpg). NO zlepšuje hojení cév, včetně žil postižených varixy. Účinnými látkami jsou třeba ginsenosid Rb1 (Yu2007spn, Xia2011grp), ginsenosidy Rg1, Re a velmi silně též Rg3. Ženšen snižuje lipidemii (Shin2018krg), chrání před aterosklerózou (Morisaki1995mae a jiné) a systémově zlepšuje hojení, což z něj činí ideální celkově ozdravný prostředek proti hemoroidům.

Byliny vhodné k místní aplikaci u hemoroidů

Místně aplikované přípravky poskytují okamžitou úlevu a urychlují hojení hemoroidů. Mnohé z lokálně aplikovatelných bylin lze též užít perorálně k celkově ozdravnému účinku. Když pominu již zmíněný pupečníkovec, k dalším místně aplikovatelným bylinám patří následující (Reference: opět MacKay2001hvv a další):

Podceňovanými bylinami jsou též místně aplikovaný aksamitník, brutnák, jitrocel, světlík, řebříček, kostival, barota (která je i jedlá) a podceňovaná žindava evropská. Z jednodušších bylinných přípravků k místní aplikaci lze zmínit:

Komplexní směsi k místní léčbě hemoroidů

Účinek bylin lze znásobit jejich kombinováním. Když obrátíme pozornost ke komplexním bylinným přípravkům, tak na českém trhu máme dva vzájemně srovnatelné bylinné přípravky:

  • Hemoral (FytoPharma) bylinná koupel na hemoroidy (k dispozici zde) a
  • Tzv. žlutá mast na hemoroidy (k dispozici zde)

Základem obou je dubová kůra, heřmánkový květ, máta a řepík, přičemž Hemoral navíc obsahuje i řebříček. Z hlediska obsahu bylin jsou si tedy podobné, jeden je určený k sedací koupeli a druhý k mazání. K nejzajímavějším u nás prodávaným přípravkům dle mého názoru patří

  • HemoStop Gel Max Da Vinci Academia (k dispozici zde) a
  • mast s nenápadným názvem Pilex od Himalaya Drug Company (k dispozici zde)

HemoStop Gel je navzdory ehm... zvláštnímu jménu odborně sestavená západní směs gelu aloe a 11 hojivých extraktů (dubová kůra, kadidlo, třezalková nať, světlíková nať, měsíčkový květ, řebříčková nať, květ violky, list jitrocelu, květ slézu, květ bezu, nať přesličky a list aloe). Jde tedy o kombinaci bylin antiseptických a hojivých (jitrocel, kadidlo, měsíček, řebříček, světlík, violka), adstringentních (dub, třezalka) a podpůrných (sléz, bez, přeslička), jimž vévodí extrakt aloe vera.

Velice zajímavá je též ajurvédská mast Pilex, v které nacházíme kromě bylin též chladivou borneolovou pryskyřici (extrakt blumey balšámové) a kafr – prášek nebo práškový extrakt (není přesně uvedeno) kafrovníku lékařského. Minerální složkou je antiseptický borax (ajurvédsky tankan bhasma). Bylinné složky Pilexu dále zahrnují zederach hladký, citlivku stydlivou, neshodici bílou, drmek čínský, měsíček lékařský (který se objevuje i v předešlé kombinaci), puškvorec, šalotku, lilek černý a pajasan žláznatý. Dávkování je poctivé a přípravek je tudíž zajímavý. Podobně komplexní je perorální přípravek Pilex od stejné společnosti (k dispozici zde), v němž najdeme kromě jiného i bauhínii pestrou, belutu, kasii obecnou, vrcholák tříslovinný, již zmíněný zederach hladký, myrhu a šiládžit. Perorální Pilex je však dle mého názoru nutné dávkovat v množství přes 10 kapslí denně.

Další vhodné byliny k systémové léčbě hemoroidů

Jen heslovitě: K perorální aplikaci při hemoroidech lze doporučit

Ze zmíněných jedině ředkev daikon lze u nás běžně koupit. U řeřichy peruánské je ten problém, že je dostupná v prášku (třeba zde), ale nejvhodnější forma její konzumace je opět začerstva ve formě pyré, takže by bylo vhodné tuto zeleninu u nás pěstovat. V dietě se osvědčují i plody s obsahem rutinu, například dřín, oskeruše, jeřáb břek i muk a další zajímavé plodiny z podčeledi jabloňových. Též velmi vhodná je houbová vláknina z těch dobrých jedlých hub, které seženeme. Houby prospívají i svými β-glukany, ergosterolem a dalšími nespecifickými látkami. Z hub nejedlých, pouze léčivých, doporučím lesklokorku lesklou, která má díky svým triterpenoidům (ganoderovým kyselinám) a polysacharidům specifické ozdravné účinky (Nagai2017pdg, Chen2011glp) a bojuje proti zánětlivým procesům v tlustém střevě a konečníku (Liu2015aeg, text zde, další věda zde).

Z říše řas lze k ozdravení trávicí trubice doporučit hlavně léčivou chroušť bujnou (guso) a lazuchu hrachonosnou, ale vzhledem k obecnému nedostatku řas v našem jídelníčku dobře poslouží i běžnější druhy (manitolka, dulse, různé druhy hroznovic a stromovic, baltská manitolka, páteřkovec, solivěj a i obyčejný všudypřítomný porost locikový, zvaný mořský salát). Opět není možné zmínit všechny vhodné řasy, ale specifickými blahodárnými účinky na cévy se vyznačuje například i kalymenie ledvinovitá, koralina lékařská a konec konců i pyropie jemná (řasa nori), do které se balí špalíčky suši.

Z dalších lze doporučit extrakt borovice přímořské Pycnogenol (který je běžně k dispozici). Ze specifických bylin proti bolesti šišák, zázvor, kurkumu, kozinec, již zmíněný ženšen, pivoňku čínskou a křovitou, již zmíněný pupečníkovec, kamejku, belutu železnou a mnohé další. A též medicinální konopí, které je protizánětlivé a analgetické dokonce i u hemoroidů.

A na závěr bych zmínil dvě systémově působící kombinace TČM, z nichž obě pomáhají cévám:

Tyto lektvary jsou v ČR k mání zde a zde. Jejich složení zjistíte rozkliknutím odkazů. Účinnost jejich jednotlivých složek jsem už rozebral u tématu kardiovaskulárních bylin. Navíc k těmto směsím bych k celkovému ozdravení cév u hemoroidů doporučil tradiční kardiovaskulární léčivo TČM, jímž je notoginseng.

| 2008 - 5.10.2020