Drobečková navigace

Stárnutí a byliny vhodné pro seniory

Praktické shrnutí: Velké množství plodin a koření obsahuje antioxidanty a blahodárné ubikvitní fytochemikálie, které zpomalují stárnutí. Mnohé adaptogeny též obsahují specifické látky, jimiž aktivují hojivé a regenerační procesy u seniorů. Na druhé straně však biologické hodiny přes všechnu snahu zatím zpátky posunout neumíme...

Stárnutí je přirozený proces, k němuž dochází u všech organismů. O stárnutí by se daly psát celé litánie. Ty si ale odpustím a spokojím se s konstatováním, že k dosud objeveným mechanismům stárnutí patří:

  • oxidační poškození
  • rozpad chemických vazeb a vytváření vazeb nežádoucích,
  • samovolná a radiační denaturace bílkovin
  • zkracování telomer a Hayflickova mez
  • hromadění mutací v DNA
  • vyčerpání zásoby kmenových buněk
  • ztráta schopnosti hojení a regenerace
  • imunitní stárnutí
  • mozkové stárnutí a odumírání neuronů
  • karcinogeneze – postup buněk po ose rakovinného zvrhnutí
  • psychické stárnutí – hromadění psychické zátěže

Zároveň však platí, že člověk je dlouhověký živočich, který má vůči všem výše zmíněným mechanismům stárnutí přirozené obranné prostředky. A právě ty lze aktivovat přírodními adaptogeny. Není vhodné, abych zde opakoval fakta, která jsem už uvedl v textech:

U všech výšeuvedených stavů spojených se stárnutím se uplatní účinek adaptogenů, které rozšiřují zátěžové rozmezí organizmu. Specificky proti psychickému stárnutí a progresi směrem ke schizofrenii se uplatní nootropika a bylinné směsi užívané v léčbě schizofrenie, které by neměly být podceňovány.

Ženšen výrazně pomáhá seniorům

Při jmenování vhodných adaptogenů proti stárnutí bych mohl začínat od začátku abecedy: aralka, bakopa, cicimek, děhel, eleuterokok, fedie, gynostema, hojník, chrpovník, ibišek kyselý, jarva, klanopraška... Ale místo toho začnu od konce abecedy důležitým adaptogenem ženšenem, který bych pro seniory doporučil asi nejvíce. Ženšen obsahuje přes 100 druhů steroidnich glykosidů (panaxosidů), které mají u seniorů 4 důležité účinky:

  1. protizánětlivý
  2. krev ředící
  3. NO uvolňující
  4. duševně aktivační

Celkově blahodárný účinek ženšenu u seniorů je daný jak kombinací účinků 1, 2 a 3. Účinek 4 byl zkoumán pionýrskými klinickými studiemi firmy Boehringer-Ingelheim, která prodává standardizovaný ženšenový extrakt G115 i u nás pod názvem Pharmaton Geriavit a (v kombinaci s jinanem) pod názvem Pharmaton Gincosan. Tyto klinické studie zjistily, že ženšen zlepšuje paměť (Reay2010pgg, Petkov1993mes) i duševní výkon (Scholey2002adc, Reay2005sdp). Oproti běžným lékům, které působí alostericky, účinkuje ženšen na genovou expresi – proto účinky ženšenu nastupují pomaleji, ale jsou dlouhodobější a více pod kontrolou přirozených zpětných vazeb. Protizánětlivými a cévními účinky se ženšen uplatňuje též v prevenci a léčbě rakoviny.

Další adaptogeny vhodné pro seniory

Při jmenování dalších adaptogenů vhodných pro seniory bych klidně mohl pokračovat v abecedním výčtu, který jsem přerušil v předešlé kapitole u písmena k: kustovnice, lotos, měkýn, nard, olivovník, pupečníkovec, rozchodnice, řeřicha peruánská, smetánka lékařská, šalvěj červenokořenná, touleň srdčitá, vitánie snodárná, zárazce pouštní... U každé z těchto důležitých bylin by se našlo vícero publikací prokazujících blahodárný účinek proti stárnutí a odumírání buněk, či též proti specifickým nemocem stáří. Ale to, co chci abecedním výčtem zdůraznit je, že bylin vhodných pro seniory je prostě mnoho a důležité není ani tak je všechny referencovat, jako spíše z nich být schopen vybrat konkrétní účinnou kombinaci. Když se například podíváme na směs Gotu kola - stárnutí mozkových funkcí od naší firmy Everest Ayurveda, uvidíme, že jde o trojkombinaci nootropického pupečníkovce, vitánie a nardu. Když se podíváme na směs Jaiphal - antioxidant & omlazení, uvidíme kombinaci vysoce antioxidační skořice (džaifal), smutně lékařské (ovoce amalaki), vitánie (ašvagandha) a opět pupečníkovce (gotu kola). Jak vidíte, žádný autoritativní předpis co všechno senioři musí užívat nedávám. Ale znalost jednotlivých adaptogenů umožní posoudit a podle potřeby i doplnit kvalitu i kvantitu bylin v přípravcích, s kterými se dnes už i na našem trhu setkáváme. Záleží též na tom, jaký druh fungování chceme u seniorů povzbudit. Pokud se jedná o fungování sexuální, tak seznam bylin užitečných v této indikaci je rozsáhlý.

TČM směsi určené seniorům

Tradiční čínská medicína není vědecká, což však neznamená, že se od ní vědecká medicína nemůže učit. TČM chápe stárnutí jako proces vyčerpávání životní síly (čchi) a též ubývání imaginární esence ťing, jejímž sídlem jsou ledviny. Tuto esenci někteří současní čínští lékaři dávají do souvislosti s hormony, jiní v ní zase vidí archaický koncept podobný DNA a zkracování telomer. Ať je tak či onak, na nedostatek ledvinného ťing TČM nejčastěji doporučuje

a 6 dalších kombinací:

Dle dalších příznaků rozeznává TČM u senility (dle databáze Dr. Pennera) nejméně 18 dalších syndromů, z nichž nejdůležitější je tzv. jinová deficience ledvin a jater, jíž TČM (dle autoritativního textu Dr. Dharmanandy) vysvětluje degenerativní procesy stárnutí: snižování obsahu vody ve tkáních, šedivění vlasů, vrásky, osteoporózu a pod. Léčebným principem je zde vyživovat ledviny a játra, k čemuž se předepisuje

Divotvornou regenerační tabletu někteří uvádějí na prvním místě, protože je TČM ekvivalentem našeho bájného elixíru mládí. Já ji považuji za sice rekordní co do počtu složek, ale poněkud drahou a také problematickou z hlediska některých svých složek. K posílení ledvinného jin se seniorům předepisuje též

a k posílení ledvinného jang zase

K dalším důležitým směsím předepisovaným proti senilitě patří

které patří k důležitým TČM lékům u Alzheimerovy choroby, o níž lze dobrý text najít opět kde jinde než na webu Dr. Dharmanandy.

| 2010 - 14.11.2020