Drobečková navigace

Kontraindikace, interakce a toxicita ženšenu

Ženšen je kontraindikován u akutních bakteriálních onemocnění, protože jeho tlumivý účinek na zánět a tendence posilovat imunitní odpověď typu 1 (protivirovou a protirakovinnou) jde na úkor odpovědi typu 2 (antibakteriální). Ženšen by snižoval ostrost imunitní reakce proti akutní bakteriální infekci. Z čistě bezpečnostních důvodů též doporučuji ženšen neužívat v prvním trimestru těhotenství. V pozdějších stadiích těhotenství je ženšen bez problémů.

Ženšen prakticky nemá toxickou dávku. Dávky do asi 50g lze konzumovat, jako kdyby to byla běžná potravina (Coon2002pgs, Kitts2000esg, Seely2008sep). Vyčištěné panaxosidy toxickou dávku mají, je však velmi vysoká (Kaku1975css).

Nežádoucí účinky ženšenu

Ženšen je poměrně dobrý adaptogen a jako takový má nežádoucích účinků poskrovnu. V různých přehledech se dovíme, že k nežádoucím účinkům ženšenu má patřit zvýšený krevní tlak, nervozita, nespavost, kožní vyrážka a průjem (Siegel1979gas, časopis JAMA). Ty jsou ale v praxi velmi zřídkavé. V článku Chen1981eas byl zaveden pojem ginseng abuse syndrome – syndrom předávkování ženšenem. Dále existují zprávy o jednotlivých pacientech, jejichž stav se zhoršil v době, kdy brali ženšen (Paik2015rcp). V EU je pod touto záminkou zavedena maximální dávka ženšenu v doplňcích 2g/den, což je příliš nízká dávka – typické bezpečné dávky jdou až k 20g denně. Jednoznačně lze odmítnout tvrzení, že zvyšuje krevní tlak. Ženšen ve skutečnosti působí vasorelaxačně (Han1998erg, Sung2000erg, Jovanovski2014erk). Je též výtečný pro staré lidi a pro lidi trpící civilizačními nemocemi: aterosklerózou, diabetem, alergií a autoimunitními chorobami. Má blahodárné účinky zvláště u kardiaků (Jia2012cgm). Alergenem ženšen být může, ale mnohem častěji působí antialergicky. Ženšen též nevyvolává nespavost, je ale poctivé říct, že si na někteří uživatelé ženšenu na nespavost stěžují. Zvířecí (Lee1990cip, Huong1998aem) a klinické studie (Han2013erg) ukazují, že spánek nenarušuje.

Interakce ženšenu

Lékové interakce u bylin můžou být problémem. Konkrétně u ženšenu však experimentální studie došly k závěru, že většina jeho lékových interakcí je nevýznamných (Ramanathan2016pdi). Nerad používam negativní slovní spojení, ale protibylinná lobby v EU existuje a je aktivní. Z komerčního hlediska ženšen konkuruje určitým paracelsovským lékům. Na seznamech interakcí ženšenu se objevují warfarin a antikoagulanty obecně, léky proti hypertenzi, diuretika, digoxin, steroidy a estrogeny, insulin, antidiabetické přípravky a psychofarmaka (fenelzin a další blokátory monoaminoxidázy), tj. všechno léky v hlavnich indikacích ženšenu. Pokud vám váš kodex nasazení ženšenu znemožňuje, nemůžete jej svévolně porušit. Je ale dobré vědět, že lékové interakce ženšenu zdaleka nejsou při jeho využití u kardiaků tak velkým problémem.

Není to tak dávno, co kdekdo tvrdil, že ženšen je neúčinné středověké placebo. Dnes, když jsou jeho účinky mechanisticky prokázané, má být zase škodlivý a nekompatibilní s běžnými léky. Ve skutečnosti ženšen vychází ze srovnání s analogickými paracelsovskými léky velmi dobře.


 

 

| 2008 - 21.10.2020