Drobečková navigace

Alternativní léčby rakoviny

Některé adaptogeny a houby jsou účinné a podceňované podpůrné prostředky vhodné při léčbě rakoviny a jejich propagaci se na webu adaptogeny.cz věnuji. Kromě toho ale existují prostředky neúčinné, ale propagované. V medicíně se tyto neúčinné metody více-méně kryjí s významem slova "alternativní".

Úvodem: Neexistuje žádný snadný lék proti rakovině

Jsou dva hlavní důvody proč je rakovina tak těžko léčitelná:

  1. Rakovinné buňky se téměř nijak neliší od normálních buněk – až na to, že se nekontrolovaně dělí.
  2. V průběhu života v našem těle vznikají a jsou ničeny desítky nádorů. Když už dojde k makroskopické malignitě, znamená to že náš imunitní systém už svou nejlepší šanci ke zničení rakoviny propásl.

Z těchto důvodů žádný spolehlivý lék proti rakovině neexistuje. Ani radikální chirurgie, ani cytostatika, ani radiace, ani imunostimulační houby, ani jiné adaptogeny rakovinu spolehlivě nevyléčí. Zoufalství pacientů využívají lidé nabízející neúčinné pseudovědecké metody, z nichž rozvedu dvě: Amygdalin a antineoplastony. Další pseudovědecké metody (homeopatie, ortomolekulární medicína, odkyselování organismu atd.) zmíním okrajově. Na závěr věnuji prostor léčebnému systému nikoliv pseudovědeckému, ale zcela nevědeckému: Tradiční čínské medicíně, která nabízí proti rakovině vlastní baterii přírodních léčiv.

Amygdalin / Laetril / Vitamín B17

Amygdalin je jednoduchá molekula – kyanogenní glykosid sestávající ze dvou cukerných zbytků a malého fenylového aglykonu – vyskytující se v hořkých mandlích, broskvových či meruňkových semínkách. Amygdalin má v rostlinách jedinou funkci: Být zdrojem jedovatého kyanovodíku a tak odrazovat živočichy od konzumace semínek. V druhé polovině 20. století se objevila představa, že by kyanovodík z amygdalinu bylo bylo možné použít k selektivnímu ničení rakovinných buněk, protože mají o něco vyšší metabolismus než buňky normální a tak prý jsou ke kyanovodíku citlivější. Tato představa je úplně zcestná, ale modifikovaný amygdalin byli i tak propagován pod jmény laetril a vitamín B17 k léčbě rakoviny.

Abychom pochopili proč amygdalin nemůže proti rakovině fungovat, musíme si uvědomit že naše buňky mají dva způsoby získávání energie: anaerobní (bez kyslíku) a aerobní (vnitřní dýchání). Kyanovodík blokuje vnitřní dýchání, ale buňka má pořád k dispozici energii a anaerobního štěpení cukru. Kdybychom zablokovali vnitřní dýchání jen malého množství tělních buněk, tyto by snadno přežily díky přísunu anaerobní energie ze zbytku těla. Kyanovodík proto schopnost selektivně zabít jen některé buňky vůbec nemá – zabíjí až celý organismus celkovým vyčerpáním energie. Kyanovodík je proto proti rakovinným buňkám zcela neúčinný.

Antineoplastony

Antineoplastony jsou fenoménem, který do Střední Evropy naštěstí ještě nepronikl. Jde o to, že jakýsi Dr. Burzynski v Americe léčí pacienty s rakovinou jednoduchými sloučeninami, které původně izoloval z moče a dnes je samostatně vyrábí ve své laboratoři. (Jedná se o kyselinu fenyloctovou a 3-N-fenylacetylaminopiperidin-2,6-dion.) Dr. Burzynski na fotce nevypadá jako špatný člověk a já jen doufám že se jeho metody do Čech nedostanou předtím, než si na svých zámožných pacientech odladí skutečně účinné léčebné postupy – tak nějak to ostatně probíhalo i v mainstreamové medicíně.

Další pseudovědecké systémy

Pseudovědeckých systémů léčby a prevence rakoviny je více a je to jen přirozené: V historickém období, kdy má věda konečně monopol na pravdu musejí i šarlatáni a ti, co kdysi upalovali Giordana Bruna, oblékat vědecký háv. Já se proto nad jejich existencí nechci příliš pohoršovat, takže jen v krátkosti:

Teorie překyselení organismu

Prof. MUDr. Jiří Heřt, DrSc. je lékařský prominent, kterého jsem zatím ještě neslyšel dostatečně vehementně vystoupit proti miliónovým pseudolékům a miliardovým panaceám v reálném zdravotnickém systému, ale když přijde na boj proti drobným šarlatánům a jejich teorii překyselení organismu, tak bych jej ve volbě slov jen těžko překonal: "Kyselá moč je normální situace a zjišťování kyselosti moči papírky a zejména vyvozování nějakých závěrů o zdraví člověka je nesmysl. Proto jsou zbytečné i všechny prostředky, které mají kyselost organismu snížit." (Celou otázku a odpověď naleznete zde.) Jinými slovy, pokud se cítíte zdrávi, o kyselost moči a překyselení organismu se nemusíte zajímat. Tvrdit že rakovina je způsobená překyselením je jako kdyby někdo tvrdil, že rakovina je způsobená chřipkou.

Snižování hladiny homocysteinu

Homocystein je tělu vlastní látka, která je u některých dědičných chorob zvýšená natolik, že škodí. U drtivé většiny lidí je ale hladina homocysteinu přirozeně regulovaná v rozmezí, které není nebezpečné. Rozruchu kolem homocysteinu se docela detailně věnuje opět Dr. Heřt na webu Sisyfos, na něhož v této věci opět odkazuji. Souhrn: Hladinu homocysteinu lze pomocí vitaminů skupiny B (B6, B12, kyseliny listové) skutečně mírně snížit, ale toto snížení není ze zdravotního hlediska podstatné. Vitamíny skupiny B jsou ale nicméně zdravé, takže jezte hodně kvasnic a pijte hodně piva...

Ortomolekulární medicína

Když jsem byl malý, moje maminka říkávala "dobrého a moc", míníc tím že když je něco dobré tak se toho má hodně jíst. Patrně po stejné ideové linii postupoval slavný Linus Pauling, který konzumoval megadávky vitamínu C a od něhož pochází myšlenka, že bychom v jídle měli přijímat bohaté dávky vitaminů, minerálů a stopových prvků. S myšlenkou v zásadě souhlasím, jen jsem proti tomu, aby se povyšovala na samostatné odvětví medicíny. Takže jezte hodně šípků, budete z nich mít hezkou pleť.

Tradiční čínská medicína

TČM je systém který není pseudovědecký, ale přímo nevědecký. TČM se ve své teorii aktivně drží taoismu, takže jejím evropským ekvivalentem není vědecká medicína, nýbrž svátost pomazání nemocných. Pragmaticky má ale TČM obrovské klinické zkušenosti a znalosti přírodních léčiv, takže například na Tchaj-wanu je stejně populární jako vědecká medicína a nejlepší lékaři tam mají titul jak MUDr., tak TČM.

Abych na této stránce tedy poskytl i nějaké opravdu účinné nevědecké recepty proti rakovině, obracím se na studii Lai2012ppc, která sestavila přehled deseti TČM kombinací proti rakovině (konkrétně proti rakovině prsu, ale jejich platnost bude obecnější) nejčastěji předepisovaných na Tchaj-wanu. Z nich tři nejčastější jsou:

  1. ťia-wei-šiao-yao-san
  2. šiang-ša-liou-džün-dz-tang
  3. kuei-pi-tang

Kombinace č. 1 sestává z kořenu děhele čínského (Angelica sinensis), podzemku atrakylisu velkoúborného (Atractylodes macrocephala), kořenu pivoňky čínské (Paeonia lactiflora), kořenu prorostlíku čínského (Bupleurum chinensis / scorzonerifolium), sklerócia pornatky kokosové (Poria cocos), podzemku lékořice čínské (Glycyrrhiza uralensis), kůry kořenu pivoňky křovité (Paeonia suffruticosa), zralých plodů gardénie jasmínové (Gardenia jasminoides), podzemku zázvoru pravého (Zingiber officinale) a natě máty čínské (Mentha haplocalyx) v poměru 4 : 4 : 4 : 4 : 4 : 2 : 2.5 : 2.5 : 4 : 2.

Kombinace č. 2: Její hlavní složkou je Vladimiria a kardamom (Amomum)

Kombinace č. 3: Její hlavní složkou je ženšen (Panax) a longan (přesněji long yüen, Longanum).

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.