Drobečková navigace

Žilní varixy (chronická žilní nedostatečnost)

V literatuře se problémy žilních varixů označují také jako "chronická žilní nedostatečnost". Nejčastěji jsou varixy umístěné na dolních končetinách, zřídkavě na břichu, hrudníku a horních končetinách – křečové žíly, dalšími místy výskytu je konečník – hemoroidy a jícen – varixy jícne (u cirhózy jater).

Žilní varixy vznikají tehdy, když se do žilního systému oslabeného chorobným procesem dostane trvale zvýšený tlak. Ojedinělý varix (třeba hemoroid) se sám zhojí – obvykle se zanítí, trombotizuje (tj. ucpe se krevní sraženinou), atrofuje a jeho funkci převezmou okolní žíly. Zánět a trombóza, kterou pozorujeme i u křečových žil, tedy není příčinou zla, ale naopak adaptivním procesem, jímž se naše tělo snaží poškozenou část krevního oběhu odstranit. Ovšem u křečových žil dolních končetin či varixů jícnu, jejichž příčina je systémová (vysoký žilní tlak), se budou vytvářet nové a nové varixy dokud nedojde k odstranění příčiny.

Účinek adaptogenů na žilní varixy

Léčivý účinek na křečové žíly a hemoroidy se připisuje mnoha léčivým rostlinám (jírovec, vilín, listnatec, dub, borovice, borůvka, révový list, plody s obsahem hesperidinu a rutinu atd.). Z existujících léků (venofarmak) používaných k prevenci hemoroidů a křečových žil, diosmin (Detralex) je v zásadě modifikovaný hesperidin z ovoce, zatímco tribenosid (Glyvenol) je látka, jíž byly od 60. let věnovány desítky publikací, jejíž účinek však nikdy nebyl řádně objasněn (Kikkawa2010ite). Za této situace se ukazuje, že pozice adaptogenů a konkrétně ženšenu v prevenci a léčbě žilních varixů není slabší než pozice jiných venofarmak.

Mechanismy účinku ženšenu

Proces vzniku a hojení varixů má aspekty žilní mechaniky, aspekty imunitní (zánět, trombóza) a aspekt regenerace cév. Mohou se zde proto uplatnit obecné protizánětlivé a hojivé účinky ženšenu na cévy, o nichž se ví už dlouho. Ženšen jako prostředek k léčbě žilních varixů zmiňuje též populární literatura (Cruz2001lvv).

1. Ženšen chrání žilní endotel

O vícero panaxosidech bylo zjištěno že chrání a léčí žilní endotel (He2007peg, Kwok2010gpp, Cho2013gri), zabraňují jeho oxidačnímu poškození, omezují adhezi leukocytů k žilnímu endotelu, účinkují antitromboticky a normalizují expresi bílkovin spojených s poškozením cév a trombózou (Sun2006epn, Chen2008enr, Park2013cai). Experimentálně bylo zjištěno, že ginsenosid Rg1 blokuje v postiženém endotelu účinek zánětlivého faktoru TNF-α a zvyšuje sníženou expresi NO syntázy 3 (Ma2006pae), jejíž produkt, oxid dusnatý (NO), je signálem k hojivým procesům v endotelu.

2. Ženšen účinkuje proti zánětům a bolesti

Protizánětlivý účinek se zdá být jedním z hlavních účinků jiných venofarmak, třeba tribenosidu / Glyvanolu. (Ruegg1974tai) Právě takový účinek je ale silnou stránkou ženšenu. Mezi jeho obsahovými látkami se najde hned několik s účinkem proti chronickým zánětům a proti bolesti.

3. Ženšen ovlivňuje růst kapilár a zlepšuje hojivé procesy

Červený ženšen (Morisaki1995mae), jakož i ženšenový extrakt zlepšují regeneraci žilního endotelu, růst kapilár (angiogenesi) a hojení ran obecně (Kimura2006egs, Hong2009aes). Z konkrétních účinných látek se nejčastěji mluví o ginsenosidu Rg1, který povzbuzuje regeneraci kapilár (Sengupta2004may) a ginsenosidu Rb1, jehož modulační účinek na angiogenezi má zřejmě budivou (Kimura2006egs) i tlumivou složku (Leung2007gri, Sengupta2004may). Ginsenosid Rb1 se též zmiňuje v souvislosti s účinkem proti ateroskleróze.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.