Drobečková navigace

Parkinsonova nemoc

Praktické shrnutí: V tomto textu prozatím upozorňuji na malý počet neuroprotektivních adaptogenů se specifickým účinkem proti vzniku a postupu parkinsonismu: ženšen, pupečníkovec, vitánie, obpupoš...

Parkinsonova choroba je tradičně spojována se stárnutím. Projevuje se fyzickými i duševními příznaky, které se u různých pacientů můžou různit. Bezprostřední příčinou je odumírání dopaminergních neuronů v mozku.

Ženšen

Ginsenosid Rd modelového adaptogenu ženšenu byl popsán jako látka chránící dopaminergní neurony v experimentech (Lin2007gra, VanKampen2003nag, Watanabe1991epg) a u modelové léčivé houby lesklokorky lesklé byl zjištěn neuroprotektivní účinek na paměť (Zhou2012nep, Aguirremoreno2011glr) i specificky na dopaminergní neurony (Ding2010gle), ovšem pacienti od nich nemůžou čekat zázrak. Tento text zde zatím slouží jen pro mou osobní potřebu jako úložiště poznámek.

Pupečníkovec

Pupečníkovec asijský (gotu kola) dle Margabandhu2020dkf zamezuje toxickému poškození dopaminergních neuronů a ovlivňuje expresi klíčových proteinů v těchto neuronech. Další publikace na toto téma naleznete zde. Mechanismus účinku není objasněn.

Vitánie snodárná

Vitánie snodárná patří k nejdůležitějším ajurvédským lékům a preventivům parkinsonismu. K experimentálním studiím potvrzujícím její účinek proti odumírání dopaminergních neuronů patří Ahmad2005new, Prakash2014wsa, RajaSankar2009wsr a další.

Další poznámky

Přehled Srivastav2017imhs řadí k důležitým bylinám v léčbě parkinsonismu bakopu drobnolistou, obpupoš sametový, vitánii, kurkumu, jinan dvoulaločný a čajovník. Přehled Gandhi2017mpd zmiňuje obpupoš, vitánii a kurkumu. V souvislosti s parkinsonismem se též zmiňuje vlákeň srdčitá (viz věda). Obpupoš je důležitý jako přírodní zdroj L-DOPA, která má v léčbě parkinsonismu své využití, ale také není zázračným lékem na parkinsonismus. Přehled Chen2007chh k již zmíněným z adaptogenů přidává ženšen a lesklokorku lesklou.

Léčba parkinsonismu metodami TČM

Zde se zatím omezím na poskytnutí odkazu na autoritativní článek Dr. Dharmanandy na stejné téma.

| 2008 - 18.10.2020