Drobečková navigace

Ženšen pravý (Panax ginseng C. A. Meyer)

(též řénšen, všehoj ženšenový / pravý, ženšen asijský / čínský / korejský, nebo pouze ženšen)

Rostlina a kořen Panax ginseng
Rostlina a kořen Panax ginseng

Ženšen pravý je nejsilnějším posilujícím prostředkem asijské medicíny. Je předmětem rozsáhlého výzkumu a je hodnocen jako nejúčinnější adaptogen – "chytrý lék".

Ženšen obsahuje směs několika desítek unikátních, silně účinných obsahových látek, které tvoří více něž 20% hmotnosti sušeného kořene. Jde především o triterpenoidní saponiny zvané panaxosidy a ginsenosidy, kterých je v rodu Panax více než 182 (Christensen2009gcb). Ženšen předčí mnohé běžné léky a běžné povzbuzující látky (káva, čaj, nikotin, energetické nápoje atd.). Jeho účinek nastupuje pomaleji, je však dlouhodobý a po všech stránkách zdraví prospěšný. Pro plnohodnotné využití jeho preventivního, léčebného a adaptogenního potenciálu je důležitý je správný způsob jeho užívání.

Kořen ženšenu je už více než 100 let součástí našeho lékopisu a v lékárnách by měl být (ale není) k dostání pod názvem radix ginseng. Asijský lékopis navíc rozeznává bílý ženšen, který se považuje za více jin (studený) a častěji používaný červený ženšen, který je více jang (teplý). Jde o stejnou rostlinu, ale rozdíl je ve způsobu zpracování. Bílý ženšen (ginseng radix alba) představuje vypraný a na slunci sušený kořen ženšenu pravého a je totožný s radix ginseng českého lékopisu. Červený ženšen (ginseng radix rubra) se z bílého kořene připravuje několikahodinovým pařením ve velkých kádích, při kterém dochází k částečné hydrolýze panaxosidů a částečné karamelizaci přítomných sacharidů (Maillardova reakce), které způsobují hnědočervené zabarvení výsledné drogy. Červený ženšen se poté suší, čímž získává svou typickou vůni a tvrdou, až sklovitou konzistenci. Panaxosidy jsou chemicky natolik odolné, že je tato preparace nijak nepoškodí – naopak, jejich obsah v dobře vysušeném červeném ženšenu je ještě vyšší než v čerstvém kořeni. Červený ženšen je vysoce trvanlivý, při skladování v lednici nebo mrazícím boxu si svou účinnost plně zachovává mnoho let. Možná právě proto je červený ženšen populárnější, než méně trvanlivý bílý ženšen.

Účinky ženšenu pravého

Ženšen je tak důležitý proto, že působí proti nemocem způsobeným převládajícím špatným životním stylem – civilizačním chorobám. Podobné účinky má i ženšen americký (Chen2008cpe). Nemoci jako cukrovka a metabolický syndrom ženšen léčí  kauzálně – účinkem na imunitní systém a PPAR receptory, častý cíl léků proti diabetu. Účinky ženšenu lze rozdělit na:

Srdečně-cévní účinky – ženšen přes aktivaci NO syntázy a dalších molekul snižuje tlak u většiny typů hypertenze a zlepšuje erekci. Účinkem na růst kapilár ženšen zase zlepšuje hojení ran a regeneraci tkání a cév (včetně křečových žil a hemoroidů). Ženšen zabírá též proti ateroskleróze, o níž se dnes už ví, že není jen problémem cholesterolu, ale hlavně imunity a makrofágů.

Nervové účinky – ženšen normalizuje stres a chrání mozek, zpomaluje slábnutí mentálních funkcí (Alzheimer, parkinsonizmus atd.). Způsobuje duševní aktivaci a zároveň též uklidňuje. Chrání neurony před odumíráním (apoptózou) a uklidňuje mikroglii, jejíž aktivita je odpovědná za bolesti hlavy i kocovinu.

Metabolické účinky – ženšen má významné antidabetické účinky. Pomáhá regulovat krevní glukózu, upravuje cholesterol, má hypoglykemický účinek působí u diabetu obou typů.

Imunitní účinky – ženšen tlumí chronické záněty, alergie a chronickou bolest (třeba kloubů), uplatňuje se v léčbě nádorů. Navzdory tomu však ženšen není celkově imunosupresivní. Zlepšuje imunitu proti chřipce, virózám, rakovině a též některým bakteriím. Účinek ženšenu na imunitu je předmětem intenzivního výzkumu. Zde nelze nezmínit indikaci ženšenu datující se ještě do Brechmanovy doby: Léčbu radiačního poškození. Tento výsledek vojenského výzkumu v SSSR má dnes aplikace striktně civilní: U pacientů s rakovinou slouží k regeneraci imunitního systému po chemoterapii a radioterapii. Při radiačním poškození se ženšen považuje za nejlepší existující lék vůbec (Yonezawa1976rri, Takeda1982rri, Yonezawa1981rri).

Jak to, že má ženšen tolik účinků?

Mnohé nemoci spojuje skrytá společná příčina vzniku. Pokud ženšen působí na tuto příčinu, zdá se jakoby léčil vícero nemocí zároveň. Typickým příkladem této situace je působení ženšenu proti autoimunitnímu poškození, které je odpovědné třeba za revmatické bolesti kloubů, zánět štítné žlázy, diabetes typu I, neurodegenerační choroby, lupus, psoriázu a desítky dalších chorob.

Seznam účinků ženšenu může budit nedůvěru už jen svou délkou. I autoři vědeckých přehledů někdy pociťují potřebu se za rozsah účinků ženšenu omlouvat (Attele1999gp, Davydov2000es). Velké množství zdánlivě nesouvisejících indikací ženšenu je důsledkem modulačních účinků ženšenu na klíčové biochemické signální dráhy – ženšenové panaxosidy interagují relativně malým počtem jaderních a membránových receptorů, které mění genovou expresi v celém těle a hrají roli při mnoha různých nemocech: 

Nevědecká TČM říká, že ženšen posiluje čchi, působí na poledníky srdce, sleziny a plic a tím zvyšuje produkci tělních šťáv, které hasí žízeň, klidní mysl a zlepšují inteligenci a též že ženšen léčí zhroucení způsobené nedostatkem čchi, únavu, nechutenství, průjem, dušnost, slabý puls, pocení, diabetes, horečnatá onemocnění, zapomnětlivost, nespavost a impotenci (oba výroky z Chen2008cpe). Vědecké přehledy uvádějí účinky ženšenu každý v jiném pořadí (srv. Christensen2009gcb, Attele1999gp, Choi2008bcp, Davydov2000es).

Jak to, že ženšen nemá škodlivé účinky?

Tajemství mimořádného úspěchu ženšenu jako "chytrého léku" tkví v tom, že jeho obsahové látky ženšenu působí na fyziologické parametry našeho organismu neutrálně – mají schopnost pomáhat organismu tyto parametry stabilizovat (tj. zvyšovat nebo snižovat podle aktuální potřeby). Tato schopnost je založená na protichůdném působením účinných látek ženšenu.

I přes mimořádné množství účinků nemá proto ženšen překvapivě téměř žádné kontraindikace (s výjimkou některých akutních infekčních onemocnění, kde antibakteriální imunitu zeslabuje), nemá nežádoucí interakce s běžnými léky a není zakázanou látkou pro sportovce. Ačkoliv působí proti zánětům, alergiím a autoimunitě, není ženšen imunosupresivní.

Z evolučního hlediska není mimořádnost ženšenu uspokojivě vysvětlena

Ženšen zdánlivě nemá žádný evoluční důvod k tomu, aby vytvářel látky prospěšné pro člověka. Ženšen není geneticky domestikovaný, takže jeho léčivé účinky nelze vysvětlovat umělou selekcí. Je tady možnost, že účinek ženšenu na lidské zdraví je čistě náhodný. Další hypotéza komentovaná Davidovovou (Davydov2000es) v souvislosti se sibiřským ženšenem (eleuterokokem) je ta, že účinné saponiny jsou jakýmsi chemickým servisním systémem užitečným pro rostlinu samotnou, který si shodou okolností zachovává část své užitečnosti i v lidském těle. Díky svojí mimořádnosti je ženšen zahalen množstvím pověr a tmářství.

Ve srovnání s komerčními léky obstojí ženšen víc než dobře

K plnému pochopení srovnání ženšenu s běžnými léky si nejdříve musíme uvědomit, že přes obrovské množství různých jmen působí 80% užívaných tabletek na malé množství biologických drah. Ženšen pokrývá hned několik populárních lékových mechanismů: inhibici cykloxygenázy, protistresové účinky, snížení tlaku, zlepšení potence, antioxidační a cytoprotektivní působení. Modulací genové exprese dosahuje ženšen těchto účinků dlouhodobě, bez poškození organizmu a bez abstinenčních příznaků při vysazení. I když ženšen není všelék, ukazuje se že mnohé běžné léky předčí nejen účinkem, ale dokonce i cenou.

Pokud jste článek opravdu dočetli až sem, tak by pro vás měla být přijatelnější myšlenka, že navzdory dlouhému výčtu účinků ženšen není placebo ani "Wobenzym středověku", jak to hezky řekl jeden český chemik, který o ženšeni nikdy nic nečetl. Může to být spíše tak, že ženšenové panaxosidy jsou modelem pro Paralen budoucnosti. Do módy přichází výzkum uměle modifikovaných panaxosidů (viz např. Kumar2009mmg), které si možná nějaká společnost už brzy nechá patentovat jako svůj objev a s patřičnou fanfárou uvede na pulty.