Drobečková navigace

Bylinné kombinace TČM

Zde najdete několik důležitých standardních bylinných kombinací TČM, která je sice nevědecká, ale zato má obrovské zkušenosti. Rád bých zdůraznil snahu o lepší počeštění jejich jmen. Netvrdím, že se mi to povedlo, ale špatná jména prezentují TČM zbytečne jako nějaké nové náboženské hnutí á la Shakti Gawain, když ve skutečnosti jde o seriózní alchymistickou medicínu. Tak například ši-kuan-ta-bu-tang (十全大補湯) lze sice volně přeložit jako "deset opěrných sloupů" (viz např. tcmbohemia.cz), stejně jako ši (士) lze přeložit jako "někdo, kdo umí počítat od jedna (ㄧ) do desíti (十)". Ale výstižnější překlad ši (士) je "někdo, kdo umí mnoho věcí", stručněji "učenec" – číslovka 10 je totiž v čínštině vyjádřuje též velké množství. Proto výstižnější překlad ši-kuan-ta-bu-tang (十全大補湯) je dle mého názoru "širokospektrý větší tonizující lektvar", stručněji "generální posilující lektvar". Slovo "posilující" považuji za srozumitelnější než "tonizující" a slovo "lektvar" za výstižnější než "vývar, polévka", což je doslovný význam posledního znaku tang (湯) v čínském jméně směsi.

 • generální posilující lektvar (ši-kuan-ta-bu-tang, 十全大補湯, pchin-jin shi-quan-da-bu-tang)

  • Jedna z nejrozšířenějších TČM kombinací. Jde o směs adaptogenů a téměř adaptogenů (lékořice, skořice) s cílem vytvořit širokospektré tonikum maximálního účinku. Kvůli obsahu lékořice nejde o dokonalý adaptogen, takže se nesmí užívat trvale. (Zatímco samotný ženšen se v případě nutnosti trvale užívat smí.) Směs má obecně protizánětlivý a cytoprotektivní účinek se specifickým i nespecifickým dopadem na důležité vnitřní orgány (mozek, srdce, cévy, ledviny, slinivka, játra...) Hepatoprotektivní užití této směsi dokumentuje Lam2016hec. Je identická s japonskou směsí džúzen-taiho-to (angl. juzen-taiho-to).
  • ginseng radix rubra, atractylodis macrocephalae rhizoma, angelicae sinensis radix, cinnamomum cassiae cortex, paeoniae lactiflorae radix, astragali radix, poriae sclerotium, rehmanniae radix, chuanxiong radix, glycyrrhizae radix
  • U bylinných prášků máme poněkud neobvyklou situaci, že pilulková forma bývá často méně vhodná a méně kvalitní než čerstvě připravený prášek od lékárníka nebo lektvar per se, který připraví a naváží lékárník z plátkovaných či jinak hrubě dělených surovin, přičemž samotné vaření dle potřeby provede poučený pacient nebo jeho ošetřovatel. Jednoznačně tedy doporučuji generální posilující lektvar připravovat samostatně pod vedením lékárníka či zkušeného bylináře, který drogy potřebné do této směsi koupí poměrně snadno u nás nebo objedná ze zahraničí. Lektvar je efektní, hořký a černý jak bota, pije se zásadně bez cukru, soli či jiných nepředepsaných příměsí. V urgentních situacích lze dočasně náhražkově užívat levnou pilulkovou verzi této směsi, jaká je k mání například na tcmbohemia, v níž je ženšen nahrazen levnějším pazvonkem chloupkatým. Denně se užívají gramové dávky směsi a totéž platí i pro pilulky, kterých je potřeba k jakémus-takémus účinku polykat v poměrně neobvyklé dávce několika desítek kousků denně. Pacient si nesmí myslet, že za 200Kč si pořídí více než 2-3 denní dávky tohoto vynikajícího TČM lektvaru. Užívání levných pilulek doplňte separátně zakoupeným ženšenem.
 • menší prorostlíkový lektvar (šiao-ča-hu-tang, 小柴胡汤, pchin-jin xiao-cha-hu-tang)

  • Směs s komplexním protizánětlivým a imunomodulační účinkem, jejíž charakteristickou složkou je prorostlík čínský. Hepatoprotektivní užití dokumentuje Lam2016hec. Vhodná při chronické hepatitidě a cirhóze. Identická s japonskou směsí šo-saiko-to (angl. sho-saiko-to)
  • pinelliae tuber et rhizoma praeparata 9g, zingiberis rhizoma recens 9g, glycyrrhizae uralensis radix praeparata cum melle 9g, bupleuri radix 24g, jujubae fructus 12g (4 kousky), scutellariae radix 9g, ginseng radix rubra 9g, pro mlsné přidat více jujubae fructus
  • Všechny drogy této směsi lze u nás sehnat nebo objednat ze zahraničí. Nejlepší je, když objednání a přípravu drog zajišťuje lékárník. Lektvar pak dle potřeby vaří sám pacient nebo jeho ošetřovatel. Lektvar se zásadně nesladí ani nesolí a pije se – jak ostatně víme už i z pohádek – bez ohledu na barvu a chuť. Při užívání formou prášku lékárník provede práškování a přípravu dávek, které se zavařují do PE sáčků a při užívání zapíjejí vodou. V ČR je navíc dostat méně kvalitní verze této směsi ve formě pilulek (slisovaný bylinný prášek), například z tcmbohemia nebo smer-zdravi. U obou je ženšen nahrazen levnějším pazvonkem chloupkatým, v té první je navíc pinelie nahrazena drceným hořčičným semínkem. I tak však jde o účinné adaptogeny, které se však nesmíte bát jíst v dávce několika desítek kuliček denně (což je u jiných než bylinných pilulek neobvyklé). K zachování jakés-takés účinnosti by se 30g balení mělo sníst za ne více než 7 dnů – pacient si nesmí myslet, že za 200Kč si pořídí bůhvíjak mnoho dobrého TČM lektvaru. Užívání levných pilulek doplňte separátně zakoupeným ženšenem a dávkou mladého zázvorového oddenku užívaného třeba jako součást jídelníčku. (Zázvor v pilulce prochází chemickou proměnou, zingiberis rhizoma recens má prostě být recens.)

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.