Drobečková navigace

Dotaz na léčení vysokého tlaku

Dobrý den, přečetla jsem si v dotazech (na Ariadne.cz) o léčení hypertenze. Není tam však uvedená vaše odpověď, tak bych byla ráda, kdybyste mi zaslal odpověď, kterou jste poskytl té paní. Moje lékařka je asi věrná kopie té tazatelčiny lékařky. Rovněž hledám přírodní produkty na léčení vysokého tlaku, než polykat chemické léky. Bohužel zatím jsem moc neuspěla. Děkuji za brzkou odpověď. B.N.

Dobrý den, paní N.

Byl mi přeposlán Váš dotaz na léčení hypertenze. K odpovědi se dostávám poněkud později, za což se Vám omlouvám.

Hypertenze a civilizační choroby vůbec jsou jednou z hlavních domén adaptogenů, zejména modelového adaptogenu, jímž je ženšen pravý. Článek na toto téma najdete zde: Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku.

Dotazů na hypertenzi jsem na webu adaptogeny.cz už zodpověděl několik. Konkrétně hypertenze se týkají dotazy:

Na webu ariadne.cz bohužel jeho provozovatel odpovědi uvádět nemůže (důvody jsou uvedeny tamtéž).

Doufám, že Vás přes prodlevu moje odpověď informačně uspokojí.

S pozdravem,

-boris-

 

Dobrý den,

děkuji za Váš email. Koupila jsem si v lékárně tablety mandžuského ženšenu od firmy Natures Bounty ,kde uvádějí, že kapsle obsahuje extrakt z čerstvého kořene. Jedna kapsle má 250 g. Teď co jsem si přečetla od Vás všechny informace, tak mám pocit, že jsem sáhla vedle. Prosím, můžete mi odpovědět.

Během hledání na internetu jsem našla informaci o housenici čínské a její působení mi připadá skoro stejné jako působení leskokorky, o které píšete. Prosím, můžete mi odpovědět. Děkuji předem za informace. Jsem ráda, že jste si udělal na mně čas. Ještě jednou děkuji. B.N.

Vážená paní N.!

Lékové formy jako kapsle mají obecně své výhody, ale u ženšenových kapslí konkrétně je klíčovou nevýhodou to, že nemůžete vizuálně posoudit, jaký obsah je vevnitř. Užíváním kapslí též dochází většinou k nedostatečnému dávkování ženšenu, kde pak pacient ženšen opustí s tím, že "neúčinkuje". Tohle jsem ostatně napsal už dávno ve svém Komentáři k ženšenovým výrobkům

250mg ženšenová kapsle je zcela nedostatečná

Samozřejmě 250mg kapsle je zcela nedostatečná, k minimální rozumné dávce by jich pacient denně musel sníst nejméně deset. V EU existuje i zcela nesmyslné nařízení o omezení maximální doporučené denní dávky na 2g, které si zaslouží pouze ignorovat, stejně jako jiná nařízení o škodlivosti jihoamerické rostliny stévie sladké (protože konkuruje sacharínu), tichomořského pepřovníku posvátného (který představuje zdravější variantu prášků na spaní) atd.

S plátky 6-letého ženšenu TaiwanTCM Liang z Ariadne.cz mám osobní zkušenost (protože jsem je kdysi sám pomáhal vybrat). Pokud Vám tento 6-letý ženšen nezabere, pak budete vědět, že ženšen na Vaše problémy nezabírá. Pokud Vám nezaberou ženšenové kapsle, nevíte nic.

Znalost účinku (nebo neúčinnosti, pokud by nezabral) opravdového 6-letého ženšenu Vám umožní pak samostatně posoudit i další ženšenové výrobky, třeba onen korejský granulovaný čaj, na který se ptáte ve jiném svém mailu z 25. 9., který tímto zodpovídám. U ženšenu, na rozdíl od jiných adaptogenů (třeba lesklokorky lesklé) má totiž pacient sám šanci sílu přípravku do určité míry posoudit, musí se ale začít od opravdu vysokých dávek, aby pacient věděl, jaké subjektivně pozorovatelné změny má šanci od ženšenu očekávat (je to hlavně mentální aktivace a u mužů také zlepšení erekce).

Srovnání lesklokorky lesklé a housenice čínské

Díky nepoctivým, nedbalým a prodejným pisatelům bohužel spolehlivé informace nelze hledat jen tak "na Internetu". Prvním krokem je výběr spolehlivých autorů. Takovým je například prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc. V jeho právě vyšlé knize "Houby a jejich léčivé účinky" se u housenice čínské nachází celý odstavec pozitivních zdravotních účinků, z nichž mnohé se, přesně jak píšete, opravdu podobají účinkům lesklokorky lesklé, dlouze popsaným ve stejné knížce. Jedná se ale o knížku populárně-vědeckou a já jako vědec se jí tudíž nemám právo řídit. Je mou povinností psát konzervativně, aby se tím, co napíšu, mohli bezpečně řídit lékaři, pacienti i zájemci o preventivní a adaptogenní účinky těchto hub. Moje odpověď na tuto Vaši otázku proto bude trochu nezáživná, doufám ale, že Vás i přesto uspokojí:

Housenice čínská je houba, která se vysoce cení v TČM. Tradiční čínská medicína není nevědecká a je tudíž je zcela nepravděpodobné, že by housenice čínská byla terapeuticky zcela bezcenná. Dovoluji si proto souhlasit se zařazením housenice čínské mezi léčivé houby. Její účinky ale nemám nastudované z primárních zdrojů a populárním zdrojům věřit nesmím.

U lesklokorky lesklé jsem nezvratně ujištěn o tom, že má protirakovinné působení u mnoha typů nádorových onemocnění. Lesklokorku lesklou tudíž mohu a musím doporučit do pozornosti onkologů, onkologických pacientů a lidí se zvýšeným rizikem rakoviny. Ostatní uváděné účinky lesklokorky lesklé nemám dostatečně nastudované z primárních zdrojů a populárním zdrojům věřit nesmím. Dovoluji si ale hádat, že přinejmenším díky obsahu účinných ganoderových kyselin budou aspoň některé z dalších (ne-onkologických) účinků lesklokorky reálné. Lesklokorka tudíž velmi pravděpodobně zasluhuje zařazení mezi adaptogeny s účinností větší než malou.

Jinak to, že housenici čínskou nemám nastudovanou, neznamená, že bych o ní žádný vědecký článek nečetl – četl jsem jich velké množství. Nemám ale právo primárním zdrojům slepě věřit a musím posuzovat jejich správnost a váhu. Přesněji mohu říct, že housenici čínskou mám nastudovanou částečně, ale ne tak, abych mohl beze studu a se 100% jistotou své závěry o její léčivosti veřejně prezentovat.

-boris-

| 2011 - 15.4.2018