Drobečková navigace

Zažívací potíže

Různé druhy zažívacích potíží

Jediná stránka je příliš málo k tomu abych pokryl všechny problémy trávicí soustavy. Avšak v dotazech které dostávám se některé zažívací problémy opakují častěji než jiné. Proto jsem se rozhodl věnovat tento článek vybraným častým potížím trávicí soustavy od žaludku až po tlusté střevo.

Pálení žáhy a gastroezofageální reflux

Gastroezofageální reflux, který pálení žáhy způsobuje, je odborný název pro situaci kdy žaludeční kyselina vniká ze žaludku svěračem do jícnu. Sliznice jícnu na rozdíl od žaludku kyselinu nesnáší, což se projevuje pálivým pocitem a v těžších případech i poškozením (natrávením) jícnu.

Žaludeční vředy

Kromě refluxu jsou dalším častým problémem žaludku vředy. Žaludeční obsah je totiž velmi agresivní, takže žaludeční stěna musí být před ním chráněna tlustou vrstvou slizu. Když dojde k porušení slizové vrstvy, přirozeným výsledkem je samonatrávení žaludeční stěny a žaludeční vřed. Žaludek je prostě chemický reaktor plný žíraviny a citlivě reaguje na zdravotní problémy které máme. Ze stejného důvodu se již vzniklý žaludeční vřed jen těžko hojí.

Dráždivý tračník

Syndrom dráždivého tračníku pojem pro poruchu funkce tlustého střeva. Tato porucha se projevuje buďto jako zácpa, nebo naopak jako sklon k průjmu, který nelze vysvětlit jinou nemocí. Nespadají sem tedy průjmy bakteriálního nebo virového původu ani zácpy způsobené např. vedlejšími účinky některých léků. Je těžké říct jestli je horší poruchou sklon k průjmům nebo k zácpě, obojí je nepříjemné a nebezpečné.

Účinky přírodních léčiv na trávicí soustavu

Třebaže 20. století obecně na přírodní léčbu shlíželo, zažívací potíže zůstaly jakýmsi koutkem, kde se léčebný potenciál přírodních léčiv v omezené míře připouštěl. Svědčí o tom i jména jako "žaludeční kapky", "žaludeční likér" atd. Po dlouhou byly švestky proti zácpě jediným přírodním prostředkem jehož účinek připouštělo i protibylinné ministerstvo pravdy EU (tím míním Evropský úřad pro bezpečnost potravin, EFSA). Jak je to ale s účinkem adaptogenů u zažívacích potíží? Dá se říct, že ačkoliv zažívací potíže k typickým indikacím adaptogenů nepatří, ženšen pravý a patrně i některé další adaptogeny určité účinky na trávicí soustavu mají.

Účinky ženšenu na trávicí soustavu

Druhý bod klasické definice adaptogenu říká, že adaptogen má normalizující vliv na fyziologii bez ohledu na to, v jakém směru odchylka od normálu působí. Takový účinek má ženšen na stresovou osu, imunitní systém i srdečně-cévní systém. (Na molekulární úrovní se to vysvětluje tím, že různé panaxosidy ženšenu mají protichůdné účinky na tyto systémy.) Je otázkou, jestli se normalizující účinek ženšenu projevuje i u zažívací soustavy. Odpověď na tuto otázku není jasná.

Chtěl bych zde jako pouhou hypotézu vznést možnost, že ženšen má na střevní svalovinu dvojí účinek a teoreticky by tak mohl pomáhat jak při zácpě (snížené aktivitě tračníku), tak při poruchách způsobených zvýšenou peristaltikou. Tato hypotéza není potvrzená, ale v literatuře lze pro dvojí účinek ženšenu na střevní svalovinu najít podporu:

  • Dle Hashimoto2003cpg ženšen snižoval přílišnou aktivitu tenkého střeva vyvolanou karbacholem.
  • Na druhé straně, dle Onomura1999egr ženšen zvyšoval aktivitu střevní svaloviny (dvanáctníku) a snižoval absorbci glukózy. Dále dle Suzuki1991etc, výtažek z kultury ženšenových buněk zvyšoval motilitu myšího střeva.
  • Studie Kim2007egt zjistila působení směsi ženšenových saponinů na buňky, které řídí aktivitu střevní svaloviny.

Nezávisle na účinku ženšenu na střevní svalovinu se u polysacharidů ženšenových listů a kořenů na myším modelu zjistil účinek proti žaludečním vředům (Sun1992paa). Dále pak se dobře známý protizánětlivý účinek ženšenu vztahuje i na zánět tlustého střeva, jak pro P. quinquefolius prokazuje Jin2010ags.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lablab_purpurov%C3%BD Medicinal Plants in China. Manila : WHO, 1997. ISBN 92 9061 102 2.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.