Drobečková navigace

Alergie a astma

Praktické shrnutí: Alergie a astma jsou příbuzného původu a lze proti nim účinně bojovat bylinnou léčbou. K důležitým zde patří chrpovník, ženšen, šišák, kozinec, ještěrorep, šafrán, zázvor, ale i uvolňující látky typu máta, perila, eukalyptový olej... Doporučenou čínskou směsí v této indikaci je menší prorostlíkový lektvar.

Alergie je intenzivní, neadaptivní imunitní reakce na přítomnost běžných antigenů. Symptomy známe všichni – senná rýma, kopřivka, zažívací potíže... Když se řekne alergie, všichni si vzpomeneme hlavně na alergii respirační, jejíž vystupňované formě se říká astma.

Astma je poměrně časté chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje dočasným ucpáním dýchacích cest v přítomnosti antigenů. K astmatickému záchvatu dochází jednak kontrakcí svalů průdušek, jednak tvorbou hlenu spojenou se silnou imunitní reakcí v průduškách. Silné astma je choroba, která jedinci znemožňuje normální fungování. Proč se tedy respirační alergie vyskytují tak často? Protože kdysi alergie zachraňovala život – třeba před tuberkulózou, plicním morem a plicními mykózami (příbuzné téma: infekce). Jenže v dnešním světě se alergie nezřízeně šíří, takže mluvíme o epidemii alergie. Důvodem je patrně nedostatečná expozice imunitního systému městských dětí vůči běžným přírodním antigenům. Alergii a astma lze účinně potlačovat bylinnou léčbou.

Chrpovník lopuchový – první volba proti astmatu

Zcela stručně, chrpovník lopuchový je nejdůležitější ajurvédská bylina proti astmatu (Chopra1924pnp). Nositelem jeho antialergického účinku jsou seskviterpenové laktony, dehydrokostuslakton, kostunolid, alantolakton aj. (Pyun2018dls, Lee2018aes). Antialergický potenciál chrpovníku se neomezuje na astma, ale zabraňuje například i kožní alergii (Lim2014sla). K dalším vyhledávaným druhům těchto horských rostlin patří chrpovník listenový, chrpovník jestřábníkový, chrpovník vlnatý, chrpovník sličný, chrpovník rozcuchaný aj. Kořen chrpovníku je známý jako čínská bylina mù-xiāng (木香), při její nákupu je však nutné si dát pozor na to, že Číňané nerozlišují mezi chrpovníkem a u nás zakázanou vladimirií a někdy též z cenových důvodů nahrazují tuto vzácnou tibetskou bylinu levnějším kořenem omanu pravého nebo omanu hroznatého (土木香). U chrpovníku pak existuje též problém ochrany přírody, takže z hlediska tibetské divočiny by bylo velice vhodné chrpovník v Evropě pěstovat. Vyžaduje vyšší nadmořskou výšku, odbyt kvalitní drogy je však neproblematický. Kořen k mání jenom ze zahraničí, u nás jenom esenciální olej.

Ženšen pravý – důležitý pomocník proti alergii

Zcela stručně, ženšen pravý obsahuje ginsenosidy Rb1, Rc, Rd, F2 a Rh1, které inhibují výlev histaminu a leukotrienů ze žírných buněk (Christensen2009gcb), což je podstatou alergické reakce. Ginsenosidy Rh1, Rh2 a sloučenina K jsou silnými inhibitory kožní anafylaktické reakce (Christensen2009gcb). Dle studie Liao2006eri též ginsenosid Rb1 blokuje molekulární mechanismy alergie. Směsný ženšenový extrakt potlačuje kožní alergii in vivo (Samukawa2012rgi). Ženšen pomůže i proti astmatu. Ginsenosid Rg1 potlačuje astmatickou reakci (Jung2012rpg) a alergickou rýmu (Inoue2013krg), a to bez nežádoucích účinků. Další druhy ženšenu (k nimž patří hlavně ženšen americký, japonský, vietnamský a notoginseng) mají z hlediska alergie prakticky stejné účinky.

Další důležité byliny proti alergii a astmatu

Když vyjdeme z naší bylinářské tradice, přidáme k ní vědomosti z poměrně recentního přehledu Ghasemian2016rah (text zde) a z přehledu Liu2016hma (text zde), získáme již nikoliv krátký výčet bylin s potenciálem proti alergii a astmatu:

V tomto seznamu převažují byliny čínské, kterým se dostává větší vědecké pozornosti. Záměrně jsem se vyhnul méně prozkoumaným léčivým houbám. Výjimkou je modelová léčivá houba lesklokorka lesklá, jejíž antiastmatické účinky popisuje přes 20 publikací.

TČM směsi proti alergii a astmatu

Když vyjdeme z poměrně recentního přehledu Ghasemian2016rah zmiňovaného výše, najdeme v tabulce bylinných prostředků proti astmatu pod korejským jménem "Soshiho Tang" právě jeden zajímavý čínský lektvar:

Menší prorostlíkový lektvar působí i proti kožní alergii a atopické dermatitidě (Lee2019stt, text zde). V Asii se též běžně podává proti nachlazení (Jung2018stt). Již naváženou vsázku menšího prorostlíkového lektvaru lze zakoupit zde. K optimální přípravě lektvarů budete potřebovat též asijský kuchyňský spotřebič zvaný automatický bylinkovar, viz stránku o lektvarech úplně dole.

| 2010 - 23.10.2020