Drobečková navigace

Prodej léčivých rostlin v EU

aneb umění býti spotřebitelem

V období asi 10 let zavedla Evropská unie zákony, které zásadně omezují náš přístup k léčivým rostlinám. Tato nařízení již byla podle unijních předpisů povinně včleněna do zákonů členských států, tedy i ČR. Dopad je následující:

  • U léčivých rostlin, pokud se prodávají jako potraviny (nebo doplňky stravy), není možné uvádět žádné informace o jejich léčivosti.
  • Léčivé rostliny, pokud se prodávají s tím, že jsou léčivé, nyní spadají pod působnost zákonů vytvořených pro syntetické chemické léky. Toho bylo docíleno předefinováním předmětu zákona o léčivech.
  • 99.9% léčivých rostlin a přírodnin je zcela zakázáno prodávat. Výjimkou (těch 0,1%) jsou ty, o nichž dodavatel prokáže, že byly ve významném množství konzumovány v EU před r. 1997. Tento systém tzv. Novel Food ("potravin nového typu") byl schválen trikem – pod záminkou ochrany před geneticky manipulovanými plodinami. GM plodiny z něj byly následně jiným nařízením vyjmuty.

Evropský parlament v první řadě rozšířil působnost zákona, který byl původně vytvořen a určen pro výrobu průmyslových léků (generik). Nově je předmětem tohoto zákona vše, co se prezentuje jako "léčivé", nebo "působící preventivně". Všimněte si, že tato EU úprava zákona (zřejmě cíleně) nestanovuje vymezení svého předmětu věcnou podstatou, ale podle toho, jak se o ní mluví, jaké informace zákazník při jejich koupi dostává.

Pěstitel, zpracovatel a nebo prodejce léčivých rostlin tak, pokud chce i nadále uvádět jejich léčivé účinky, se tak musí tímto zákonem řídit, tj musí se stát farmaceutickou firmou a všechny jednotlivé produkty registrovat stejně jako průmyslové léky. To je ale pro běžného bylináře nesplnitelné (např. už z důvodů vysokých poplatků), nemluvě o tom, že by bylo absurdní, kdyby si každý bylinkář registroval svůj řepík, jitrocel, mateří doušku, ... Tohle je skutečný důvod, proč všichni začali byliny prodávat jako doplňky stravy.

Výše popsané závěry jsou zjednodušené, ale nikoliv přehnané. Díky EU již velkou část léčivých rostlin není v ČR legální prodávat. U těch zbylých se dále již nesmějí vysvětlovat žádné léčivé účinky. Pokud nevěříte, můžete sami strávit 3 měsíce studiem evropských zákonů – jsou napsány schválně složitě. To jim ale nijak neubírá na platnosti. Jsou napsány tak, aby odřízly spotřebitele od přírodních léčivých zdrojů a vytvořily monopol syntetických léků.

 

Nedejme si přírodu
Podrobněji na Nedejme si přírodu!

Dodatek:

Nic naplat, že v památný den 17. listopadu 2012 byl tažný kůň bruselských protibylinných nařízení eurokomisař John Dallí sesazen pro korupci, špatné zákony nám po něm bohužel zůstali.

| 2011 - 12.11.2011