Drobečková navigace

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)

lesklokorka, ganoderma, reishi, lingchi
lesklokorka lesklá
lesklokorka lesklá

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst), též houba reiši (angl. reishi) nebo ling-či (pchin-jin ling-chi) je věhlasná léčivá houba a modelový houbový adaptogen. Lesklokorka je vysoce léčivá. Prakticky se využívá hlavně při rakovině, což je však škoda, protože jako adaptogen pomáhá i proti mnoha dalším civilizačním nemocem včetně zánětů, infekcí, hypertenze, deprese a hlavně diabetu.

Obsahové látky

Ti z vás, kteří četli, jak detailně popisuji modelový rostlinný adaptogen ženšen, by mohli čekat, že i u lesklokorky začnu vysvětlovat její jeden po druhém její triterpenoidy (ganoderové kyseliny), seskviterpeny (ganomastenoly) a specifické polysacharidy. Kdepak.

ganoderová kyselina B
ganoderová kyselina C
ganomastenol A

Nemusím vysvětlovat farmakodynamiku lesklokorkových triterpenoidů, protože je stejná jako u ženšenu – tyto látky prostě v hávu steroidních hormonů prolezou úplně všude. Proniknou všemi membránami až do buněčného jádra, kde jsou jakožto steroidy uvítány a je jim umožněno působit na nejvyšší úrovni – na jaderní receptory, tedy spínače řídící transkripci DNA. To je tajemství triterpenoidů. Můžou však působit (a zhusta působí) i na nižší úrovni – na membránové receptory. Když se triterpenoidy místo přepínání DNA obtěžují působením na nižších úrovních, říká se tomu neurosteroidní účinek. Když na neurosteroidní účinek nevěříte, nemusíte – můžete si jej přímo ochutnat. Když nevěříte, že lesklokorka je více protirakovinná, než průměrné lesní houby s jejich nespecifickými protirakovinnými β-glukany a ergosterolem, nemusíte. Pokud si myslíte, že budu nastudovávat a prezentovat taxonomii, životní cyklus a různé formy lesklokorky – stopkaté s kloboukem, parůžkovité, terčovité, přisedlé, jánevímjaké – tak ne, ani mě nehne. Sami si zjišťujte, kolik má rod lesklokorka podrodů, druhů a odrůd a jak se od sebe liší.

lesklokorka lesklá - stopkatá forma
stopkatá forma
lesklokorka lesklá - parůžkovitá forma
parůžkovitá forma
lesklokorka lesklá - přisedlá bez stopky
přisedlá forma bez stopky
lesklokorka lesklá - terčovitá forma
terčovitá forma

Když si myslíte, že se budu ohánět autoritou Dr. Russela Patersona (Paterson2006gtf), který je evropským odborníkem na tuto houbu, tak houby. Místo něj vám dám za autoritu úplného blba – sebe. Když stárnete, stáváte se podezíravým. Když na vás leze rakovina, diabetes, ateroskleróza a viry, když máte vnoučata a nechcete tak brzy do Mexika, tak věřte mně a nikomu jinému, že se vám vyplatí pěstovat a v práškové formě užívat lesklokorku z dobrého genetického zdroje. A komu se nelíbí, že mi má věřit, ten ať mě konzultuje Palivce z hospody U Fleků, který jistě přispěje svým "Ať žije volná myšlenka!"

Zdroje lesklokorky

Pěstovat a pravdelně v práškové formě užívat lesklokorku je hezká teorie, ale praxe může pokulhávat. Ona se totiž tato houba nepěstuje zrovna snadno. Než byste se to naučili, uplynulo by několik let. Co uděláte? Koupíte si hotové, již vypěstované, levné plodnice z Číny, či lépe z Tchaj-wanu. Napráškuje vám je kterýkoliv lékárník, který má pořád svou čest a ještě ze zadního traktu lékárny do šrotu neodvezl mlýnek na rostlinné materiály. Tímto způsobem získáte 100% lesklokorkový prášek cena/výkon optimálním způsobem.

Na světě jsou momentálně jen dva dobré genetické zdroje této houby: Japonsko (včetně Tchaj-wanu) a USA (Dr. Paul Stamets). Dr. Paul Stamets není doktor medicíny, ale akademický mykolog. Ve Východní Asii jsem plánoval, že distribuci lesklokorky z dobrých genetických zdrojů zabezpečím já. To mi ale – protože jsem, jak už jsem zmiňoval výše, úplný blb – nevyšlo. A tak vám dnes pragmaticky zůstává Dr. Stamets, od jehož firmy Fungi Perfecti si můžete sadbu lesklokorky z geneticky kvalitní linie objednat.

A co je to dobrý genetický zdroj? To vám neřeknu. Ale řeknu vám, co je to špatný zdroj. Co myslíte, co je tohle za houba? Asi žádný český houbař by na obrázku vpravo nepoznal plaménku sametonohou:

plaménka sametonohá
plaménka sametonohá
domestikacedomestikace
enoki
enoki

Tyto vybledlé, vytáhlé nitě se v Asii nazývají enoki a mají i své výhody: například se snadno krájí do polévky. Ale vůně, chuť a vůbec, no prostě lesní plaménka sametonohá je ve srovnání s enoki nebe a dudy. Tomuto jevu se říká domestikace. Asiaté si například stěžují, že evropští bílí vepři jsou méně chutní než černá prasata asijská. To je pravda. Osobně jsem znal jedno černé asijské prase, které žilo v čínském chrámu spojeném s restaurací. Nebylo to takové to malé čínské prase, vypadalo spíše jako plně vzrostlý černý divočák s prořídlými štětinami, a bavilo návštěvníky znalostí číslovek – rypákem pouštělo a zastavovalo pákový vodovodní kohoutek tolikrát, jakou čínskou číslovku host vyslovil. Odměnou mu byly sladké brambory a pochoutky od stolu. Ovšem tak velký rozdíl jako mezi enoki a naší plaménkou sametonohou mezi černými a bílými prasaty rozhodně není. A o inteligenci asijských černých pouličních psů, kteří chodí ve smečkách a na rušných křižovatkách procházejí na zelenou jako nějací občané, vám říkat nebudu vůbec.

Pěstovaná lesklokorka není tak degenerovaná jako enoki. Je totiž proslulá nalakovanou krásou, vůní a chutí, takže by zákazník vybledlou plodnici nekoupil. Ale jakmile začnete vyrábět kapsle plněné práškem z mycélia, tak pokroku už nestojí v cestě nic. Leda vědecká charita, kterou provozuje již výše zmíněný Dr. Paul Stamets. Ambice tohoto amerického mičurince nejdou tak daleko, aby se snažil vyšlechtit nějaký superkultivar. Soustřeďuje se hlavně na to, abychom v umělých pěstírnách při pasážování neudělali z lesklokorky nalakované enoki. Pěstovaná lesklokorka tchajwanské provenience je k dispozici například z online obchodu Ariadne, avšak nedohlížím na ni já, ale pouze tchajwanské ministerstvo TČM. Suďte sami...

Zdravotní účinky lesklokorky

Když si myslíte, že vám zde jinými slovy převyprávím vědecký přehled Dr. Russela Patersona Paterson2006gtf, či novější přehledy, tak nikoliv. Už nežijeme v době, kdy byla gramotnost a znalost světového jazyka privilegiem učenců. Dnes máme Google, Google Scholar i Google Translate. Můžete se demokraticky rozhodnout, které z 1500 (číslo z r. 2018) závažných vědeckých článků o lesklokorce číst a jak provést jejich exegezi. Ale vy jste tuto stránku dočetli až sem? Vás přeci jenom zajímá můj názor? Můj idiosynkratický výtah pochybných tvrzení o této pověrami opředené houbě? Tak abyste neřekli, krátké kázání:

Lesklokorka lesklá je houba ultrazázračná a superléčivá. Überhouba. Adaptogen. Čínský, japonský a tchajwanský kulturní symbol, asi jako houbaření je kulturní symbol Čech, Polska a Východní Evropy. Její triterpenoidy se snadno vstřebávají (Guo2012imc). Lesklokorka lesklá:

Nejasný je její účinek na angiogenezi (Cao2006glp, Li2012gas, Stanley2005gls) a zlepšení spánku, jen mírně pomáhá při hubnutí a redukční dietě (Seto2009nhe, Chang2015glr, Thyagarajansahu2011rmb, Ko2008ats, Wu2016glb) a je antioxidantem (Mohsin2011daa), ač zdaleka ne tak silným, jako třeba rezavec šikmý. Má též mírné antibiotické účinky (Vazirian2014ael). A už jsem říkal, že není jen protirakovinná, ale i antidiabetická? Že

  • usnadňuje výlev inzulinu,
  • snižuje glukózu blokací tyrozin fosfatázy, aldóza reduktázy, α-glukosidázy a dalších enzymů,
  • pozitivně mění genovou expresi,
  • blokuje glukoneogenezi a
  • chrání buňky před autoimunitou aktivací FOXP3+ Treg lymfocytů?

Že v opačném případě nám přehled Ma2015aeg o lesklokorce při diabetu lže? Howgh.

 

 

| 2008 - 16.3.2019